Snak

Mere indhold efter annoncen
Øv hvor man da savner Onstad-cuppen - nogen der er friske på at starte op igen??
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
At han er sympatisk og engang var en dygtig fodboldspiller, ændre ikke på, at ingen ved om han reelt har forudsætninger for at blive en dygtig sportschef.


Det her understreger hvad jeg aldrig har forstået: at tidligere fodboldspillere bliver ansat i ledende stillinger. Brian Steen Nielsen var som fodboldspiller vel mest kendt for at nikke tænderne ud på en medspiller, men alligevel mente AGF, at han var egnet som sportschef. Sådan findes der utallige eksempler på spillere, der ender på bestyrelsesgangene i deres hjerteklubber. Derfor var jeg egentlig glad for ansættelsen af Søren Poulsen. Jeg tænkte, at en finansmand med udmærket karriere bag sig ville være tilpas kynisk. Han blev ansat i 2009, så han skal vel også have sin del ros for de gode år, vi har oplevet i perioden sidan da. Han kan i øvrigt ikke klandres for ikke at gå frivilligt. Det sker yderst sjældent at folk i ledende stillinger forlader deres post frivilligt uden en rimelig fratrædelsesordning.

Jeg håber på ansættelsen af en erhvervsmand, der ikke er stråmand for "klubben i klubben", men i stedet kan objektivt kan vurdere, hvem der har kompetencer til at besidde sin stilling. De der blot lever videre på fortids meritter og tilhørsforhold må gerne skibbes videre.

Hov forresten.

En god nyhed i omsdagssporten med Søren Poulsen, var at Jeppe Andersen måske bliver og forlænger sin kontrakt med EfB alligevel. Poulsen antydede at situationen har ændret sig for Andersen, nu hvor man har fået ny træner.
En god nyhed i omsdagssporten med Søren Poulsen, var at Jeppe Andersen måske bliver og forlænger sin kontrakt med EfB alligevel. Poulsen antydede at situationen har ændret sig for Andersen, nu hvor man har fået ny træner.


Måske har han bare opdaget, at interessen for ham er begrænset. For mig er det kun oprykkerne han ville forstærke, og jeg har svært ved at se hvor i udlandet han skulle tage hen, hvis han ønsker at træde et skridt op. Han har en over middel teknik for en Superligaspiller, men der sker for lidt og han er langsom.
Han har en over middel teknik for en Superligaspiller, men der sker for lidt og han er langsom.


Jeg er faktisk enig. Det er ikke noget jeg vil ligge søvnløs over, hvis han skifter.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
JV artikel.
Gæt.

Højbjerg
Ryan-Viktor-Stenderup-Jesper
Søder-Casper-Jesper J.-Bjørn
Mensah.Breth
Todd vil havde lukkede træninger.

Spillerne får opstillingen to dage før hver kamp.
Godt de har den tidlig siger Todd .
Og dem som skuffes skal havde tid til at komme over det.
Mange kampe vindes af dem som indskiftes så spillerne skal vide at alle er vigtige.
JV får kun Truppen.

Modstander læser også aviser udtaler Todd.
" Tøffe" mening i dagspressen om EFB

ESBJERG HAR OVERTAGET titlen som Superligaens galehus fra AGF. Der har været så meget ballade og intern uro i klubben, at det er svært for spillerne at rette op på. En så dårligt ledet klub skal man kigge længe efter. Udefra set ligner det, at ledelsen i Esbjerg er én stor venneklub.

Jeg mener dog ikke, spillertruppen er dårlig, og med ansættelsen af Colin Todd kommer man heller ikke i nærheden af nedrykning. Han skal nok få styr på organisationen og sørge for, at spillerne får nogle simple retningslinjer at forholde sig til.

Jeg kender Colin Todd fra min tid i Randers, og det bliver et Esbjerg-mandskab i 4-4-2 med to boksangribere, angreb ud over kanterne og så hjem og stå solidt defensivt. Dermed bliver Esbjerg svære at spille imod, og det virker til, Colin Todd allerede har taget spillerne med storm. Det skal nok række til en placering midt i tabellen, hvis ikke galehuset går i selvsving nok engang.
Tøffe har vel også en interesse i at skubbe galehus titlen over på en anden klub.. når man tænker på hvem han supporter... synes den er gal i ledelsen i Esbjerg, bestemt.. men der skal altså mere til at overtage titlen fra agf - tildels bif... og blamagen i Randers med Gravgaard er nu også noget der kan tiltales som GALT...
Tøffe har dog især ret i en ting.

Set udefra, så ligner ledelsen i EfB en stor venneklub.

Kristoffer Kristensen var for lidt mere end 14 dage ude med en udmelding, der mere end antydede, at nu skulle der rydes op. Jeg må imdrømme, at jeg efterhånden er kommet i tvivl om hvor vidt det kommer til at ske.

Ser man bare på det sidste år, så er der truffet så mange dårlige beslutninger, at det er utroligt at det ikke får nogen konsekvens.

Man køber Paulsen som den nye styrmand til forsvaret, han spiller nu venstre wing.
Man køber Palsson som midtbanespiller, men han ser sig selv som forsvarsspiller.
Man bruger lang tid på at finde Jonas Dal som den træner man helst vil have, og otte måneder senere er han fyret.
Man har ikke lært af tidligere fejl, og henter Nordvik på anbefaling fra Ernemann, og får en spiller med en alen lang skadesliste.

Jeg fatter slet og ret ikke hvis den daglige ledelse, som i praksis vel består af Søren Poulsen og NES kan fortsætte som før, efter de mange fejl der er blevet begået det sidste år.

Hvis der ikke rydes op, så tror jeg også at en kommende sportschef kan få et giftigt arbejdsmiljø, hvor jeg godt kan frygte at direktøren og den tidligere sportschef gerne vil blande sig i formningen af truppen. Jeg tror en vigigtig opgave for bestyrelsen bliver, at tegne klart op, hvem der er ansvarlige for hvad, så der kommer gennemsigtighed i klubben.
Det er bemærkelsesværdigt, i hvert fald for mig, at Todd tilsyneladende ser Mensah som angriber, og ikke som kantspiller. Kan det være fordi, at han er for målsøgende i sit spil ift. Todds´ 4-4-2 system, hvor han gerne ser, at kanterne spiller bredt og slår indlæg?

Det kan selvfølgelig være at han sender Mensah på kanten, når vi møder Brøndby - men det tyder ikke på det.
Annonce