Snak

Mere indhold efter annoncen
Ole Bruun sætter ord på det pinlige nederlag. Han har desuden ret i, at spillerne må kigge indad. De fyrede Jonas Dal, så alt peger på dem nu.

http://www.jv.dk/artikel/2345602:Sport--Og-paa-lOerdag-kommer-FCK
Haha, er det en nærmest eksplicit sviner til jer herinde, han kommer med?
Haha - det ser unægteligt sådan ud og han er da vist også inspireret af haiku-stilen som flere brugere i tråden benytter.
https://www.youtube.com/watch?v=Q5dWqGXqOkk
Der er vel nogen som har hentet disse "elendige" spillere :) så længe man har hentet så meget fyld- som stadig befinder sig i truppen.. så kan man ikke sige sig fri for ansvar ihvertfald... selve kampen idag er da selvfølgelig spillerne der virkelig var ringe... men hvem har hentet disse ringe spillere til klubben?...

så kan en eller anden journalist da skrive hvad han vil... synes da de fleste herinde ikke KUN siger det er ledelsen... Men de er et led i problemstillingen... derfor bliver de nævnt igen og igen... Nu kan intet hold jo gå ud og fyrer det halve af spillertruppen... Men man kan ændre i ledelsen og sørger for at fremtidige felindkøb ikke finder sted.... Nordvik der blev anbefalet af en tidligere spiller???
Jeg syntes efterhånden at Ole Bruun er ved at være direkte pinlig.

Så kan det godt være, at der fortsat er en obskur underbuksemand eller to i det vestjyske bagland, der stadig mener, at alle ulyksaligheder i EfB kan krediteres direktør Søren Poulsen og ungdomselitechef Niels Erik Søndergård, og som lige nu sidder og giver udtryk for sin vrede på et eller andet ligegyldigt debatforum, men i min verden er ansvaret for det, vi så på Brøndby Stadion, udelukkende spillernes.


Først var det Jonas Dal Bruun gik efter, og nu er det så spillerne.

Indsatsen i dag var pinlig, men måske er holdet bare ikke bedre. At Ole Bruun frikender Søren Poulsen og NES forstår jeg slet ikke, og det lugter langt væk af kammerateri.

EfB er en klub i knæ. Ikke på grund af kampen i dag, men på grund af udviklingen de sidste to sæsoner. Betyrelsesformanden er løbet fra sin plads og Søren Poulsen frasiger sig gang på gang et hvert ansvar.

Kulturen i en hver virksomhed skabes af ledelsen, sådan må det derfor også være i EfB. At fritage den daglige ledelse for ansvaret, som Bruun har gjort gang på gang , er i mine øjne dårlig journalistik.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lidt en mærkelig kommentar fra JV og Hr. Bruun.

Prøv at tænke tanken at spillerne bare ikke er bedre - de har underpræsteret under nu 4 forskellige trænere.

Men hvem har sammensat truppen - hvem har brugt ca. 9 mio. kr. på Palsson og Paulsen, som overhovedet ikke har bidraget positivt.

Hvem har skabet uro i klubben med masser af forskellige trænere og hvem ventede til kun 2 uger inden sæsonstarten med at fyre Dal - så truppen har brugt masser af forberedelsestid sammen med en træner, som nu er væk.

Her peger pilen kun i en retning og dem freder Ole Bruun åbenbart.
Ole Bruun sender sikket en sviner (mod os?) fordi vi mente han tog en menneskealder om at rette lidt kritik mod ledelsen. Han har været ualmindeligt sløv i betrækket når det kommer til det.
Ahh Womble, der er sgu hold i tesen om at "pilen" peger truende på spillerne. Ok, med at ansvarsandragningen stadig påhviler ledelsen og den naturlige konsekvens må ske fyldest før eller senere. Men mage til pinlig indsats er sjældent set. Jeg mindes snart ikke noget så svagt spillende hold overhovedet i superligaen med efb. Det skulle måske være holdet som viceanfører Jørgensen var anfører for, i nedrykningssæsonen 11.
EfB.
EfB 1924

Haha jeg tænkte nøjagtig det samme :-)

Havgus

Selvfølgelig peger pilen da også mod spillerne, men at han føler sig kaldet til at sige, at det kun er underbuksemænd som han kalder det, der skyder mod ledelsen forstår jeg ikke. Hele pressen på nær JV stiller jo spørgsmålstegn ved ledelsen i EfB.
Intet under at JV har svært ved at fastholde et betalende klientel med den troværdighed deres medarbejdere har. Flot at man går efter os, der rent faktisk holder med klubben og støtter, hvor vi kan, men i sagens natur ikke skal holde os tilbage med kritik, når tingene åbenlyst har sejlet. Længe.

Javist så var det en sølle omgang af spillerne på banen, men flere af dem er jo direkte fejlcastet. Jeg synes det var ærgerligt, at Palsson lavede den fejl, for han havde også flere lovende momenter i sit spil og skal i gang. Jeg synes det så meget værre ud i venstre side, hvor vi tabte alle dueller. Søder og Jesper Lauridsen ligner nogle skræmpte mus og taber alt.

En midtbane der er så duelsvag kan vi ikke stille op med. Jeg ville prøve Bjørn og Magnus i midten mod FCK - og Hvilsom på kanten i stedet. På bænken med Casper og Jesper Jørgensen, som godt nok ikke har været meget værd.

Spørgsmålet er om Colin satser på kontinuitet eller smider nogle på bænken for at statuere et eksempel. Det sidste kunne resultere i denne opstilling - under forudsætning af, at alle er klar:

Jeppe

Ryan, Palsson, Nordvik, Jessen
Søder, Paulsen, Magnus, Hvilsom
Mensah, McGrath








Annonce