Jeg har lige genset målene fra kampen i går, og ved målene til 0-1 og 0-3 der begge blev scoret efter hjørne, dækker EfB altså helt forkert op.
Ved målet til 0-1 står Nordvik og Højbjerg alene med to Spillere fra FCK. Da den ene løber frem mod bolden, følger Nordvik selvfølgelig med, men så står Verbic altså helt fri ind på stregen. Jeg fatter ikke, hvordan man i profesionel fodbold kan lade målmanden stå alene med en spiller, han har jo ikke mulighed for at komme ud.
Ved målet til 0-3 er det lidt det samme. En FCK spiller står alene ved Højbjerg, og der bliver slet ikke dækket op. Højbjerg kan ikke komme ud, og ingen følger med de FCK spillere der løber ind i bolden.
Jeg tror vi skal være glade for den nye struktur, ellers kunne det komme til at se rigtigt skidt ud. Det er ikke kun i det centrale forsvar vi har problemer. Der mangler i den grad organisation på holdet, og så er den centrale midtbane nød til at blive meget bedre til at løbe med, når modstanderens centrale midtbane truer vores mål. Både mod Brøndby såvel som mod FCK får vi slet ikke stoppet modstanderen i tide, hvilket også ses i det høje antal afslutninger der har været mod EfBs mål i de to kampe.