Snak

Mere indhold efter annoncen
AAT: OLE BRUUN
Jeg har altid beundret dig som journalist. Derfor er jeg også forundret over din måde at anskue EfB´s nuværende organisatoriske problemer/ændringer på sammen med reaktionerne fra klubbens mange fans. Måske du er blevet flettet for meget ind i klubben hvormed de relationelle følelser forstyrrer din objektivitet. Hvorfor skal vi fans angribes for at anvende de sociale medier? Jeg medgiver, at nogle af kommentarerne er barnagtige og for personlige. Men dette kan jo ikke styres, sådan er det med disse medier. Lærere, pædagoger og andre offentlige ansatte er jo også her udsat.
Men jeg syntes dog meget af kritikken der flyder på de sociale medier er velargumenterede og berettiget. Så hvorfor dette angreb på os... måske det er fordi, I fra den skrevne medie nu ikke længere er alene om at kunne styre løjerne? Jeg tror det dog ikke, men hvad er det så?
Jeg syntes du skal se positivt på denne udvikling. Se positivt på, at interessen og følelserne virkelig er så store som de er i EfB. Det kan være med til at løfte os med den nye organisation. I mange år har vi hørt fra jer journalister, at bif, FCK og udlandet er meget hårdere at være ansat i fordi presset er enormt, hvilket bl.a. kræver at spillere og ledere skal yde deres absolut bedste - ellers er det farvel og tak. Så jeg syntes da, det er skide interessant, hvis vores pres kan være med til at tage et bitte skridt op mod dem, vi alle misunder. Sådan skal det være at spille i efb. Vi er en større traditionsrig klub i et af landets største byer, som vi er stolte af. Værre havde det da været, hvis folk havde været pisse ligeglade - også set i lyset af den store tilskuernedgang, vi pt. oplever. Så jo, interessen og følelserne må siges at være intakte - der er virkelig noget at bygge på for de nye folk... det er sgu da spændende og ganske interessant, Hr. Bruun.
Så tak til alle de fans som ikke bare har fortsat rygklapperibølgen - hvis det da har haft nogen indflydelse???
"jeg tror vi skal være glade for den nye struktur."
Enig, Womble og den skal forhåbentlig bære et helt "nyt" hold igennem til næste sæson.
Såkaldte "bærende" krafter og her mener jeg især, den tidligere anfører J.Jørgensen må og skal træde i karakter nu. Købt ind som "kulturbærer" når nu HH og Jerry er gået på pension. Det er ikke nok at være tidligere EfB!, man må også vise at man er af et sådant kalibre at man er "villig til at dø med støvlerne på". Jeg ser ikke JJ have det drive. Kraften på holdet drives af Mensah og Ryan, som om nogen viser at De bare vil frem i verden. Skal der "udrenses" så er et godt sted efter direktørgangen... i spillertruppen. Der er ikke brug for flæbende spillere mere!. Mærkeligt at ældre etablere spillere, nu lige pludseligt ikke kan stå på egne ben. Så jo, byg holdet op på ny og tålmodigheden med den unge generation er væsentlig mere rummelig end forvente krukkede spillere.
EfB.
Er ved at være lidt trættende at høre på at SP og NES er roden til alt ondt. De var her altså også for tre år siden da vi vandt pokalen, kom videre i Europa og skovlede penge ind.
SP har gennemgående været en god mand for EfB og jeg er ikke i tvivl om at det vil koste sponsorer at han stopper da han er meget vellidt blandt dem der spytter de store penge i klubkassen. Jeg er ikke i tvivl om at SP har stor andel i de DKK 4,5 mio. De lokale erhvervsfolk har spyttet i iforbindelse med den forestående organisationsændring.
Tak til SP herfra og held og lykke fremadrettet.
Jeg er helt enig i at der skal forandring til og nedlæggelse af det sportslige udvalg og ansættelse af en sportschef er det eneste rigtige. Farvel til MEX, som bare er superdoven og ikke kan bruges som scout. Farvel til Lars Justesen som uforskyldt er kommet til overs. Lad NES passe sit job som ungdomselitechef og lad ham få ro. Syntes heller ikke det gør noget at der bliver ryddet op i bestyrelsen og forhåbentligt træder der kapaciteter til.
Spændende at se hvem der gider disse ledige poster på øretævernes holdeplads i vores klub. Der må være en kandidat eller to i denne tråd.
Colin Todd er den rigtige mand i mine øjne og nu må spillerne efterhånden vise muskler bag ved alle de ord der er blevet sagt.
FCK var gode i går, men jeg kan ikke huske hvornår vi har budt dem så lidt modstand. At tabe med samme cifre i sidste uge til et middelmådigt Brøndby hold var skuffende.
Bliver det til et farvel til Lekven i dette vindue? Så er det vel det. Må også godt blive et farvel til Stenderup og Dubravka og for den sags skyld Leon Jessen. Lad os få nogle af de unge ind. Palsson på midtbanen sammen med JJ og Jeppe Andersen. Så må midterforsvaret blive et anliggende mellem Jeppe Brink, Bjørn Paulsen og Marco Lund.
Træningen under Todd er fremragende ( kender).
Spillerne er dygtige.
Men de er som børn som har været i dårlige hjem i for lang tid.
Bange , ingen tro på sig selv og forventer at det hele ramler om lidt.
Det er Todd ved at pleje.
Kristoffer er ved at bygge et stærkt EFB op.
De første to kampe var mod hold fra en anden turnering.
Fredag starter vores turnering.
Tydeligt de hold vi nu skal baske er af en anden verden , den vi bor i.
Er Flemming Pedersen fra Brentford bragt på bane som sportsdirektør i EfB, eller er der andre konkrete navne/udlændinge i spil?

Vh.

Adriaanse
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så jeg syntes da, det er skide interessant, hvis vores pres kan være med til at tage et bitte skridt op mod dem, vi alle misunder. Sådan skal det være at spille i efb. Vi er en større traditionsrig klub i et af landets største byer, som vi er stolte af. Værre havde det da været, hvis folk havde været pisse ligeglade - også set i lyset af den store tilskuernedgang, vi pt. oplever. Så jo, interessen og følelserne må siges at være intakte - der er virkelig noget at bygge på for de nye folk... det er sgu da spændende og ganske interessant, Hr. Bruun.
Så tak til alle de fans som ikke bare har fortsat rygklapperibølgen - hvis det da har haft nogen indflydelse???


Du rammer hovedet på sømmet, Fish. Jeg har vitterligt heller ikke specielt ondt af de ledende personer derinde, da de skulle prøve arbejde i Bayern München eller Real Madrid, hvis de ville mærke et umenneskeligt pres. Indrømmet har noget af kritikken dog ikke været saglig.

EfB er som du ganske rigtigt siger en større klub (i dansk sammenhæng) fra en stor dansk by, og vi vil ikke stilles tilfredse med middelmådighed, men det er der (tilsyneladende) så småt ved at blive gjort op med internt. Kammerateriet ser ud til endelig blive brudt. MEX og NES er dog stadig i klubben, men spørgsmålet er vel, om MEXs´ rolle er blevet ligegyldig? Jeg kan ihvertfald ikke se, hvad vi skal bruge ham til længere, da vi får en sportsdirektør ind. Assistenttræner behøver vi ham heller ikke som. NES kan fortsætte, hvis han ikke skal have ansvar for andet end talenterne, manden skal ikke på nogen måde med indover transfers.

Der er et stort potentiale i Esbjerg og EfB, så lad os inderligt håbe den nye ledelse/bestyrelse ser disse muligheder og søger at udnytte dem. Todd virker som den rigtige træner til opgaven, han skal have den nødvendige tid. Samtidig må der også forestå en udrensning i spillertruppen som andre også har været inde på.

Spillere som C. Nielsen, Söder, Stenderup, Lekven og Dubrakva skal afskibes hvis muligt, samtidig skal JJ, Paulsen, Palsson, Nordvik osv steppe gevaldigt op, det gælder især førstnævnte der har været utroligt ringe og uden sult efter sin tilbagevenden.

Det er ærgeligt vi mister Tønder lige nu, da han så kunne være en kandidat til formandsposten. Jeg tror han ville være et godt valg til at lede klubben, men lad os se hvem de finder. Det vigtige er blot, at den nye direktør, formand og bestyrelsesmedlemmer ikke allerede er fedtet ind i klubben på den ene eller anden måde, der er brug for friskt blod udefra der vægter professionalisme og klubbens bedste langt højere end interne venskaber.

Jeg tror dog først vi vil se nævneværdig fremgang om mindst et års tid. Der er stadig en taberkultur i blandt spillerne, da de ikke har oplevet andet end modgang de sidste par år. Der skal kort sagt stadig skiftes meget ud, og Todd skal stadig bruge tid til at få sin stil implementeret.

Der er dog lys for enden af tunnelen, og klubben har endelig taget skridt i den rigtige retning.

Lige som en tilføjelse, så er klubbens nuværende tilskuertal alarmerende. Kun lige knap 5500 til en kamp imod FCK i juli måned, det er skræmmende lavt, især når EfB plejer at have høje tilskuertal hjemme.
@Adriaanse: Flemming Pedersen er et rigtig godt bud:

http://www.brentfordfc.co.uk/news/article/brentford-fc-appoint-fleming-pedersen-2501656.aspx

Det bliver hvertfald ikke hverken Per Frandsen, Frank Arnesen, Michael Schønberg, da de enten er arbejdsløse eller arbejder i DK.

Jeg tror du har bedste gæt so far :o)
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
@ efb-boldtossen

Tak - og det bliver i al fald rasende interessant at se, hvem det ender med.

Vh.

Adriaanse
Mht. Spekulationer om den kommende sportsdirektør, så udtalte EFB at der var tale om en udlænding, så vedkommende kan jo ikke være dansk.
Annonce