Snak

Mere indhold efter annoncen
Klubben er desværre intet mindre end kørt i sænk. Det er på ingen måde mystisk, at vi ikke er attraktive. (...)
Det er også lidt ærgerligt at vores ungdomsafdeling ikke har produceret en bare nogenlunde brugbar angriber siden Martin Braithwaite. Det er altså ikke godt nok.

Jeg er enig Dr. Hansen. Det er kørt i sænk - og det er hele vejen igennem organisationen. Mange vil nok igen angribe mig for at lyde triviel, men jeg siger det gerne igen. Jeg mener ikke vores u-afdeling fungerer. Vi har altså et af landets dyreste med over 8 fuldtidsansatte trænere - dertil NES. Men vi producerer bare ingen spillere, der kan true nogle i SL - og det er da virkelig skræmmende, at vi ikke en gang har nogle pt. som kan gøre sig gældende. Med 1. holdets forfatning burde der da netop være ung blod der banker på. Nej, vi er i stedet nødtvungen til at skal leje en ung spiller med 6 SL-kampe på bagen. Derudover har vi hentet Mcgrath ind som blev kasseret i bif, derefter spillet i Vietnam og Fredericia - Hvilsom er vist også en døgnflue. Ud fra mine oplevelser med unge og efb, vil jeg mene, man slet ikke har evnet ungdomsopgaven. Man har været for fokuseret på fodbolden og glemt deres mentale udvikling som vi alle ved varierer markant i 13- 20 års alderen. Jeg kender til flere meget lovende talenter som ikke var blevet ordentlig forberedt på den kæmpe kulturchock, det opleves at komme fra en lille klub til store EfB. Jeg har oplevet en arrogance fra de etablerede spillere over for spillere til prøvetræning - specielt årg. 94 havde ry for det - noget man accepterede med, "de er nogle skiderikker". Men hvorfor acceptere dette?? Den forskellighed unge mentalt befinder sig på, når man hentes ind til prøvetræning, har man slet ikke formået at arbejde differentieret og individuelt med. Ligeledes med SFS. Det står for Sydvestjysk Fodbold Samarbejde. Men hvad består det i ud over lidt fælles arrangementer og lidt autografskrivning - sæt dog fokus på det pædagogiske i unges udvikling, forbered dem på forskellen mellem elite- og foreningsliv, kost, skole, forældre, venner, krav m.v. Der er så meget uden for banen som er vigtigt også fungerer i den alder. Som jeg ser det, har man tacklet dette helt forkert hvorved man har tabt mange talenter og smidt penge efter mange forkerte. Man burde måske have ansat en ungdomskonsulent eller to frem for en ungdomselitechef!
Awer Mabil er et fantastisk talent, sikke et scoop for Esbjerg.

Min kone er af uransagelig årsager stor FCM fan og derfor har jeg brugt en del tid med hende på FCM Arena og ham er jeg især vild med. Han blev jo i sin tid indkøbt som en gardering for Sisto og de kampe jeg har set ham spille har han været virkelig god.

Jeg ser frem til hvem vi ellers får ind, umiddelbart syntes jeg også meget godt om de ritter. Det tegner helt godt efterhånden syntes jeg.
Fisch

Jeg mener ikke vores u-afdeling fungerer. Vi har altså et af landets dyreste med over 8 fuldtidsansatte trænere - dertil NES. Men vi producerer bare ingen spillere, der kan true nogle i SL -

Dette problem er landsdækkende.
DK producer ingen store målscorere etc. Prøv og se på de andre
klubbers spillere, tag fx AgF : en spiller er af egen avl (Jens jønsson)

Egen avl: trænerne i EfB er af egen avl, og udskiftes når de er klar
til pension, næste skud på stammen er så Jerry Lucena.

Prøv at se www.onsdagssporten.dk
Arkiv, og find Niels Erik søndergård sidste billede.
Han beskriver problemerne fint med egne spillere til SL-holdet
Min kone er af uransagelig årsager stor FCM fan

Det er aldrig for sent til en skilsmisse
Skibhøj

Hvorfor syntes du, de skal skilles!
Den Stribede Skorpion
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes EFB hurtigt burde afgive et friskt bud på Kasper Junker fra AGF. Han har også højden og fysikken som Todd ønsker.
Samtidig er han hurtig og målsøgende, samt meget publikums venlig, dvs vilje og indsats, og så ved han hvor målet står.
Han er jo stadig under indfasning i Aarhus, og når Duncan vender tilbage, bliver der nok alligevel ikke så megen spilletid til ham, så måske han også ville se det som attraktivt med mere fast spilletid i Esbjerg, hurtigere udvikling og det i en fart at kunne gøre en forskel for sit hold. Det må da tiltale enhver ung spiller, der kan- og vil noget med sin fodbold fremtid.
I hvert fald en dejlig frisk og pågående spiller, og så kan han vel stadig erhverves for rimelige penge, så kom nu i gang EFB.
firmino123
Kunne man fristes til at tro at EfB er inde over her? Når nu at Mayron George bliver rygtet til Randers.

http://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/peruviansk-landsholdsspiller-taet-paa-dansk-klub
Ja EfB kunne vel godt være inde over. Men når det er pga. økonomi at Feyenoord og Edison Flores ikke kan komme til enighed. Så lyder det ikke ligefrem som om EfB skulle kunne.

Men hvad har Mayron George til RFC og Edison Flores med hinanden at gøre? Som jeg kan se inde på Transfermarkt så har han spillet mest kant, og er 170 cm høj. Så han minder ikke ligefrem og George rent typemæssigt.
Det med hinanden at gøre at de jo nok ikke henter både George og Flores. Så mente jeg at en anden dansk klub udenfor Kbh området med mangel på offensive spillere godt kunne være EfB
alfredo999

Bud på Kasper Junker ?

Lad nu f.f. den nye sportsdirektør komme til.
Annonce