Snak

Mere indhold efter annoncen
Finte
Dum kommentar,og det ved du godt!
Hvor fandt du pengene til en stopper ? (ikke fra den Blå Avis mere)
men ok ham Thomas Mikkelsen OB ,er god når det kører for ham.(4 mål)

Jeg skrev:
"( ps. inden længe kommer der nok 3 nye høje forsvarspillere op fra U-19)"

Der kommer hele tiden nye spillere til, U-19 spillerne rykker jo op hele
tiden? Er der svært at forstå ? Jeg har derfor ikke nævnt navne...

"Inden vi får set os om er det snart sommer"
"Inden vi får set os om kommer der nok snart 3 nye høje forsvarsspillere
op fra U-19"
Du kalder mig dum.
Jeg så dine " Høje" forsvar spillere mod OB ( reserver ), så du dem.
Gode i luften når målmanden sparker op mod EFB målet.
Svage når der er folk i egen felt.

Pas på de bemærkninger om dumhed.
Og tag og undersøg kvaliteten.
Hvis du kan.
Finte

Dum kommentar er ikke det samme som du er dum, hvis du opfatter
det sådan, så undskyld.
I øvrigt har jeg ikke sagt en skid om, at reserveholdets spillere er gode, intet.

Lyt, og læs nu til hvad Sportsdirektøren mener om de unge spillere.
Reserve holdet bestod af unge spillere 90 %.
Efter at have tænkt lidt over udskiftningen af Todd med Lungi må jeg sige, at det virker fornuftigt. Ikke en overdrevent fornuftigt, men det bedste EfB kunne gøre i den situation man er i. Forhåbentlig får vi nu en langtidsholdbar løsning, der har øje for de unge spillere, hvilket Todd ifølge van Leeuwen ikke havde:

http://www.bold.dk/fodbold/nyheder/efb-chef-todd-manglede-interesse-for-talenter/

Selvfølgelig vil det være godt med et par gode indkøb nu, men jeg håber (og tror efterhånden) på den anden side ikke vi går transfer-amok og henter alle mulige marginalspillere ind, der viser sig at have en skadeshistorik som kan skræmme enhver garvet kirurg på intensiv. Næ, 2-3 spillere der kan løfte holdet og så væk med et par stykker.

Et bud på salg:

Hagelskjær: Jeg var fan af ham i starten, men hans alder taget i betragtning tror jeg desværre ikke han kommer op på niveau.

Jeppe Andersen: Har tydeligt meldt ud, at han vil væk, og det vil være et begrænset tab.

McGrath: Synes ikke han har niveauet, heller ikke hvis vi skal til være mere boldbesiddende.

Casper Nielsen: Fylder for lidt på midten og har ikke fart til fløjen.

"Måske"-spillere:

Hvilsom: Han er super sympatisk, arbejder stenhårdt, men får ikke nok ud af det. kan måske være back-up.

Johnson Laursen: Det er nok umuligt at sælge ham nu, og måske kan han komme op på sit gamle niveau, men jeg tvivler.

Paulsen: Med mindre Lungi kan tilpasse systemet til ham, så er det bedst for begge parter at han bliver solgt. Fløj- og backpositionerne må være no-go fra nu af, og hængende angriber var heller ikke nogen succes. Ind på midten med ham.

For sjov skyld og narrestreger vil jeg komme med mit bud en startopstilling efter transfervinduet. Synes stadig der er et satsmed Mathias på fløjen som førstevalg, men de unge skal jo modnes. Alternativt skal vi have en ekstra fløj:

J. Jensen

NY BACK - Lund - Brinch/Paulsen - Lauridsen

NY FLØJ - Palsson - Jørgensen - M. Kristensen

Mabil - Søder

Mere indhold efter annoncen
Annonce
J Jensen
Ryan - Lund - NY - Lauridsen
NY - Palsson - JJ - M Kristensen
Söder
NY

Jeg er ikke sikker på, om det er godt nok på den centrale midt. Men fart på højrekanten, teknik, boldfasthed og overblik på off midt og så en boxangriber.

Alternativt skal derfindes en decideret 6´er og to hurtige kanter, så det mere ligner 4-5-1 eller 4-2-3-1.

Jeg håber ved Gud Ryan bliver og st vi endelig får indløst hans potentiale - det er kæmpestort! Men han var der heller ikke til juletræsfesten, er der nogen, der ved noget?

Daniel er back i 2017.
Ryan er ikke i klubben lige nu.
Ted har lige nu total styr på hvem som skal væk.
Og hvem som skal komme har de sikkert også sat i gang.

Todd blev jo stang tosset da han fandt ud af at Ted havde ansat en scout uden om Todd.
Allerrede der var Todd en færdig mand i EFB.
Jeg ved ikke om det er realistisk, men jeg håber godt nok, at de holder kontakten til Gomes ved lige.

Jeg ville helt vildt gerne se Gomes og Lund sammen, da de begge er meget fysiske og kompromisløse i deres spil.

jeg må indrømme at jeg har kæmpe forventninger til Van Leeuwen, og jeg tror allerede han har nogle klassespillere i kikerten.
Finte, jeg er med på at Ryan ikke er i klubben. Hvor er han? Anyembe er slet ikke klar, så det håber jeg ikke. Men han kan blive det - uden tvivl!

Jeg håber da, at Ted har en plan klar med ind og ud. Men de slipper jo ikke en spiller med Ryans potentiale uden penge, og lige nu kan det ikke være helt let at sælge?
Jeg ville helt vildt gerne se Gomes og Lund sammen, da de begge er meget fysiske og kompromisløse i deres spil.


Jeg ville omvendt meget nødigt se netop de to sammen, da jeg synes de er for ens. Gomes var god, men han var - beklager - ikke nogen begavet forsvarsspiller og han lavede et hav af unødige frispark. Marco Lund har lidt af det samme - han oversatser og er for aggressiv i situationer, hvor det slet ikke er nødvendigt. Det kommer han helt sikkert til at styre bedre, men jeg tror han har bedst af at spille sammen med en rolig og erfaren midtstopper.

EDIT: Og hvad ved vi i øvrigt om Gomes og hans Kina-eventyr? Det sidste jeg hørte om ham var, at han ikke var spilleberettiget pga. regler om max antal udlændinge. Vi har ikke tid til at spille venner i huset i form - hovedprioriteten er at overleve foråret, så hvis vi skal have nye spillere skal de være forstærkninger fra dag 1.
Annonce