Snak

Mere indhold efter annoncen
Endnu en Georgier til EFB. Tror det er bedre med folk fra Østeuropa, som ved at man skal arbejde for føden, i stedet for en afdanket skandinav, som bare lige skal have de sidste løn kroner i lommen, inden vedkommende indstiller karrieren. Så kan man også skælde ud på en Østeuropæer, da han nok ikke vil blive tøsefornærmet, ligesom en dansker eller en fra Skandinavien, da det er lige før en dansker eller skandinav vil strejke, hvis der er nogle som skælder ud på dem.
moderator
Ja, for det vrimler med østeuropæiske succeshistorier i Superligaen. Der har godt nok været mange fejlskud rundt omkring, men de er jo billige at hente.

da det er lige før en dansker eller skandinav vil strejke, hvis der er nogle som skælder ud på dem.

Har du overvejet den sætning, inden du postede?

Det bliver forøvrigt spændende at følge EFB. Hørte Fodbold FM med jeres sportsdirektør, og han virker som en bestemt herre. Forhåbentlig udmønter hans ideer og tanker sig i noget fornuftigt, men formlen med at udskifte danske spillere med østeuropæere har sjældent vist sig succesfuld herhjemme.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det bliver forøvrigt spændende at følge EFB. Hørte Fodbold FM med jeres sportsdirektør, og han virker som en bestemt herre. Forhåbentlig udmønter hans ideer og tanker sig i noget fornuftigt, men formlen med at udskifte danske spillere med østeuropæere har sjældent vist sig succesfuld herhjemme.


Nu er der jo også kun 3 østeuropæere i hele truppen så mon ikke det går.

JV skriver i dag at niveau blandt de nye spillere er pænt højt - den nye græske spiller i midt forsvaret skriver JV er den bedst forsvarsspiller, der nogensinde har spillet i EFB bedømt på træningen og kampen mod CSKA.

Så tror mange bliver overrasket over niveauet. Ted V. Leuwten fik jo også reddet Twente, som nu ligger med i suptoppen i Holland.
Det er selvfølgelig risikabelt, men den overvejende positive attitude herinde stammer nok fra 3 års kedelige oplevelser. Østeuropæere? Why not - vi har efterhånden prøvet alt andet. Jeg hørte også Fodbold FM, og det var befriende at høre en mand med ambitioner, omend top 4 måske er skudt over målet.

Har vi haft andre i EfB? Samel Sabanovic? Han var da en fornøjelse at se på.
Esbjerg fB
moderator
Pusic var vel egentlig også østeuropæer, selv om han vist er østrigsk statsborger.

Jeg kommer bare til at tænke lidt på AGF, der også hev georgiere ind, og succesen var begrænset selv om Vasadze havde en fin periode.
Ted virker dog klar i spyttet, så mon ikke det går for jer alligevel.
Nedrykningsspillet bliver selvfølgelig en gyser.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har også tænkt på AGF, for hvem det ikke var en succes. Men jeg har fornemmelsen af at Ted gør sit hjemmearbejde, mens AGFs indkøb delvist var et resultat af deres gentagne nederlag til Dila Gori (noget vi sikkert selv ville have gjort under Søren Poulsen/NES æraen). Derfor er jeg optimist. Vi undgår ikke nedrykningsspil, så spændende bliver det.

EDIT; kan se at Skhirtladze og Devdariani begge var i AGF før 2012.
Esbjerg fB
Det eneste ærgerlige er bare at egne unge spillere på midten som Mark Brink, Jacob Lungi og Mathias Kristensen får længere vej til spilletid. Spilletid er jo det eneste, som vil gøre dem bedre.

Tror ikke vi kan sammenligne med AGF. De er en historie for dem selv -:)
De unge kommer på næste sæson.
Seks nuværende på start 11eren har udløb til sommer.
Sabanovic var vidunderlig! Glemmer aldrig hans debut oppe i Herning, hvor han sikrede os uafgjort. Blikket i hans øjne, da han jublede ud mod fansene - Klasse!

Om spillerne er fra Bramming, Tbilisi eller Athen rager mig sgu en papand. Der skal bare være ild i øjnene på dem. Det er det eneste jeg kræver.
Den bedste forsvarspiller i EFB´s historie? Hold kæft det er dumt det her. Er det Ole Bruun, der har bildt dig det ind? Manden er diskvalificeret efter mange års favorisering og elendig journalistisk arbejde.
Annonce