Snak

Mere indhold efter annoncen
@Frapp

Jeg er enig med dig i, at det er tidligt at evaluere Ted’s indsats…., ligesom det også var tidligt at evaluere Lungi’s efter kun et halvt år. Men som tingene udviklede sig, så skulle der vælges mellem TVL og Lungi nu.
Og her havde jeg valgt den tørre kiks Lungi, ligesom vi satsede på den lige så tørre kiks Thorup efter forrige nedrykning. Ted kan vise sig at være ”the man”, men han kan også nå at lave uoprettelige skader det kommende år. (Skulle han dukke op i næste uge med en hollandsk hovedsponsor fra det imponerende netværk, bliver jeg straks mildere stemt :-)).

Jeg er ikke uenig i, at der skal være en sportsdirektør, så vi får reduceret tidligere tiders mange fejlkøb. Men gerne en billigere og lidt mere jordnær udgave end TVL.
@ Acebone

Det er et kælenavn. Lungi forklarede i et interview, hvor det kom fra. Kan dog ikke huske grunden, men der er som sagt tale om et kælenavn.
Tak!

Jeg giver fem bolde til den, der kan linke mig interviewet eller måske bare huske grunden.
Midtjylland!
Dengang lungi var lille, havde han noget sygdom i lungerne/ hoste osv. Derfor gav hans læge ham kælenavnet lungi
Og har sønnikke så arvet den sygdom? Det er meget specielt, at han bliver kaldt det samme, synes jeg.
Midtjylland!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han har bare arvet det. Det er også derfor at der står Jakob ´lungi´ Sørensen
Jeg kunne lige læse at leonco fra Vendsyssel har kontrakt udløb nu her .. ham burde vi kigge på
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Jeg kunne lige læse at leonco fra Vendsyssel har kontrakt udløb nu her .. ham burde vi kigge på


Ja ham og Thomas Dalgaard - ca. 25 mål tilsammen i sidste sæson i 1. division.
Det har været en spændende uge i EfB, men det de fleste af os nok havde håbet på, er ikke sket. - Stadig ingen nye spillere.

Personligt tror jeg det var rigtigt at fyre Lungi hvis ikke han kunne sammen med Ted. Ole Bruun nævner hjemmekampen mod Horsens i april, hvor Lungi satte Tsimikas og Kakabadze af holdet, som begyndelsen på konlflikten mellem Ted og Lungi. Især valget af Hagelskjær frem for Kakabadze ligner jo en ren provokation fra lungis side. Ikke et ondt ord om Hagelskjær, men jeg tror alle kan være enige om at Kakabadze spiller på et noget højere niveau. Til sidst måtte vejene skilles, da Lungi ikke kunne acceptere, at man ansatte en ny asistenttræner. Jeg syntes måske det fortæller alt om den sammenspisthed, der alt for længe har hersket i EfB. Hvorfor ikke være positiv overfor nytænkning?

Nu står Ted så med alt magten i klubben og er det godt?
Med mindre man får nogle nye spillere ind snarest, så tror jeg ikke vi rykker op. Bookmakerne har gjort Viborg til favorit til at vinde første division, og det forstår jeg egentligt godt. Viborg har ikke sagt farvel så mange fra startelveren som EfB har gjort, og de er allerede igang med at forstærke sig. Får vi ikke noget ind, så tror jeg projekt Ted kommer til at ligne en kæmpe fiasko.

Hvem kommer vi til at sige farvel til?
To kampe og hverken mål eller point til det danske U21 hold. Jeg tror roligt vi kan konstatere at hverken holdet som helhed eller Højbjerg har gjort sig interessant for nye klubber. Hvis han ryger, mon så ikke det bliver til en dansk klub? Brøndby og FCM skal måske ud og hente ny målmand. Spørgsmålet er vel om de finder ham dygtig nok til at de vil betale for ham?
Skal vi stadig forvente at Palsson og Nordvik rejser?

I næste uge begynder træningen, og set udefra, så ser det ikke ud til at man er i nærheden af at have truppen på plads. Det er bekymrende, for et hold spilles ikke bare sammen på en dag eller uge.
I næste uge begynder træningen, og set udefra, så ser det ikke ud til at man er i nærheden af at have truppen på plads. Det er bekymrende, for et hold spilles ikke bare sammen på en dag eller uge.


Det hænger vel også sammen med at plan B endnu ikke er helt på plads jf. artikel i JV i sidste uge. Var man ikke i mål med 2/3 del af planen.

Så TVL venter vel på at se hvad han har at gøre med inden han handler.

Her har Viborg en fordel, da de økonomisk var bedre rustet til en nedrykning.
Annonce