@Gomes16.01
Iøvrigt er der nævnt at EFB var gode til at sælge dengang ??????
Er der nogle der ved :
Hvad Fik EFB da FCM købte Kian Hansen af Nantes ?
Hvad fik EFB da FCK købte Peter Ankersen af Salgzburg?
Hvad fik EFB da en belgiske klub købte Jacob Ankersen af Goteborg ?
Ja, de solgte spillere til, for EfB og klubber der ikke hedder FCK i Danmark, svimlende summer. De fik Nantes til at leje Kian ud til EfB indtil sommeren, efter de havde købt ham for et enormt beløb, og Red Bull gik med til først at hente Peter Ankersen efter de købte ham til et endnu større beløb. Så ja, de var meget gode til at sælge, ikke til at købe.
EfB fik nok ikke ret meget for Kian, da FCM købte ham for mindre eller omtrent det samme som EfB fik for ham.
EfB fik nok lige så lidt for Peter Ankersen, da FCK købte ham for stort set det samme, som Red Bull Salzburg betalte EfB for ham.
Jakob Ankersen blev først solgt på et tidspunkt, hvor han som salgsvare var lidt lunken ift. de andre. Derfor var hans salgspris ikke specielt høj, hvorfor der nok ikke kan forventes at der ligger nogen klausul i salget af ham.
De andre derimod var brandvarme da de blev solgt, Braithwaite især blev solgt på et tidspunkt hvor han nærmest var hvidglødende.
En klausul er dog kun noget værd, hvis den "videresælgende" klub kommer til at tjene på ham. Så om der er en klausul er svært at vide, da salget dengang var til et kæmpe beløb, hvorfor man ikke kan vide lige nu, om EfB dengang vurderede Braithwaite dyrere end det Toulouse ville betale. Men jeg mener at huske, ved alle de nævnte salg, at der var tale om handler med klausuler, hvor indtjeningen i fremtiden ville blive større an på om spillerne slog igennem samt videresalg osv.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!