Snak

Mere indhold efter annoncen
@Finte...hvad har jeg fortalt! hvis du ikke kan huske? så må du lære!
ps..opdatering kommer når "nederlaget" er sovet ud. ;-))

Bare en skam..EfB tabte til et langt bedre hold..respekt Redbull...Vi lignede hovedløse kvier i den flok!
EfB.
Havgus

Jv har Kian som bedste
"nu har jeg ikke set målene igen på TV, men på stadion så det unægtelig ud til der var offside på første mål?"


Nope den var god nok - han startede sit løb bag EfB-spillerne - tydeligt på TV
Danmark: EfB siden midt 70'erne England: Liverpool siden start 70'erne Tyskland: Bayern München siden slut 80'erne Spanien: Sevilla siden 00'erne Italien: ingen - de spiller ALLE kedelig fodbold
Rønnøw skal simpelthen være bedre med de fødder. Det er for dårligt på så højt niveau!
Stilling i Onstad Cup.

EL gruppekamp 2

EfB-FC Salzburg 1-2
FM: Alan
MoM: Kian

1.  EfBFan: 55 point
2.  Tjæreborg Eagles 53 point
3.  michau: 50 point
4.  Boingboing 45 point
5.  Finte: 44 point
6.  D.B.R: 43 point
7.  BD: 42 point
8. bode 39 point
9.  Havgus: 39 point
10.  JanusEfBFan 38 point
11.  Flameskii 34 point
12.  Epandeur a Fumier: 32 point
13.  sudenone: 32 point
14. efb-boldtossen 31 point
15.  EFB-kjolsen 31 point
16.  Skjold99: 30 point
17.  Zuthe: 29 point
18.  Pell84: 26 point
19.  Mikkelangelo: 25 point
20.  AR: 20 point
21.  Emma: 12 point
22.  Kongen87: 1 point
23.  Acheron3: 0 point
24. AndreasC: 0 point

Resultatet: Tjæreborg Eagles
Kampudfald: Boingboing
FM: efb-boldtossen og Pell84
MoM: sudenone
1/2 resultat: Mikkelangelo, efb-boldtossen, Skjold99, Kongen87, BD og Pell84.  

Næste kamp:
Superliga runde 11.
EfB-OB.  Søndag d. 6-10   kl 13.

Forrige opdatering: side 248

"Der kan gættes fra nu af til kampen starter... 1. gæt pr deltager, som man må rette i, så meget man vil.  Gætter man ikke indenfor max. 4 runder fra man sidst gættede..udgår man af Onstad Cup!"
EfB.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men nogen der kender grunden til at vi ikke spillede i hjemmedragter. Var da en flad fornemmelse, at se de ikke havde striber på

Nu ved jeg ikke om det er sandt, men jeg hørte nogen bag mig på stadion snakke om at det var på grund af de trøjer Salzburg havde med, at vi blev nødt til at spille i sort.. Virker dog lamt at det skal gå ud over os, så ved ikke om det er korrekt.

Inden kampen havde jeg nok ikke brokket mig over stillingen 1-2, men for mig at se sker det på 2 store fejlafleveringer og at Rønnow sover på andet mål, så er det sgu træls alligevel.
Hvis det nu bare havde været 2 mål hvor de faktisk spiller den godt op eller noget andet..
Desuden syntes jeg, set fra stadion, det så ud som om de spillede håndbold en del gange uden at blive straffet for det Salzburg?
At give Rønnow skylden for 2. Mål er sgu lige og stramme den, Jens Bertel Askou STOPPER sit løb fordi han tror der er Offside, Rønnow reder den men desværre får den backspin på og ryger bag om ham, det er der sgu ikke meget han kan gøre ved, havde den røget fremad havde det været en super redning, det var rent tilfældigt at den røg bagud
EUROPA! HER KOMMER VI! POKALMESTRE ANNO 2013! EfB - Saint-Etienne 4-3 (fedeste stemning jeg nogensinde har oplevet på stadion) Samlet vinder af Onstadcuppen 14/15 D.B.R og EfBFan
At give Rønnow skylden for 2. Mål er sgu lige og stramme den, Jens Bertel Askou STOPPER sit løb fordi han tror der er Offside

Jeg siger heller ikke at det er hans skyld, men selvom ting ikke er hans skyld må han jo godt reagere..
Han tøver i cirka et sekund før han rent faktisk går ud i den, hvilket gør at han og Alan er på bolden på samme tid, i stedet for han kommer først.
Men nej, han skulle aldrig været sat i den position af sit forsvar.
Havgus.

Jeg forstår at jeg først nu må gætte.

EFB - OB : 2-0
FM : Doiuf
MM : Douif
Uha, jeg frygter den OB kamp nu.

Lyng og Fellah ikke med og kan HH og Lekven holde til 90 min. kun ~2½ døgn efter Salzburg kampen? Og hvad med resten af holdet...har de kræfterne og den mentale styrke, hvis OB kommer og lægger pres på fra starten af kampen?

Det er nu NF, Mex og resten af staben skal vise deres værd, hvis ikke Salzburg kampen skal koste i Superligaen.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Annonce