Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er rigtigt, at Ted ikke tilnæmelsesvis har løst opgaven, men problemet stikker altså meget dybere end det.

For hvem skal ud og finde en ny sportschef (og måske træner) hvis Ted skal ud? Jeg er efterhånden overbevist om at Jarlen og co i bestyrelsen, ikke kan stikke en pind i en lort uden at ødelægge begge dele. Efterhånden er det eneste positive at sige om Kristoffer Kristensen, at han har forholdsvis nem adgang til kapital.

Bestyrelsen har jo vist, at de har ualmindeligt svært ved at lykkedes med deres projekter. Ingen permanent formand. Ingen permanent direktør. Mistet tillid fra omgivelserne og ingen strategi. Til gengæld er klubben stadig i frit fald, økonomisk såvel som sportsligt.

Hvad sker der hvis Ted ryger ud? Med den bestyrelse, er mit gæt at man genforener Søen Poulsen og NES, fordi man ikke kan finde andre løsninger.

Et salg af klubben virker som den eneste løsning.
Du er spot on womble, fint nok at fyre Ted eller Lammers hvis bestyrelsen beslutter det er det rigtige, men hvem pokker har så tillid til at selvsamme bestyrelse for Gud ved hvilken gang skulle sætte en langsigtet retning for efb??? Med ted har man jo lagt alle æg i den kurv, der er ingen vej tilbage andet end at skifte bestyrelsen ud.Mig bekendt er ingen af dem udover Kristoffer pengemænd, blot "udvalgte ". Nuv bestyrelse har fyret Niels Frederiksen, ansat Jonas dal, og fyret dal igen; ansat Todd, fyret Todd, ansat Lungi, fyret Lungi. Ansat Ted og måske en dag fyrer Ted? Derudover har bestyrelsen været vidne til et kæmpe økonomisk overskud til det modsatte samt holdt hånden over det sportslige udvalg. Leif thomsen er gået af, hvad med resten ???
Så i ikke det flotte forsvar spil og en midtbane som var boldfast. Oti blev snydt af dommeren, Oti var konstant farlig og vi spillede flot bold.Et mål mere og i havde talt om lys fremtid. Fodbold er sort eller hvidt.
Hvis vi kommer nogenlunde fornuftigt gennem de næste tre kampe, så kan det sagtens lade sig gøre.

Og hvis man lige skal give lidt perspektiv, så har der været mange kampe, hvor vi ikke har fået helt som fortjent og vel ikke rigtig andre kampe end åbneren, hvor vi har været heldige med resultatet.

Mod Amager, Nykøbing og Thisted burde vi minimum have fået 7 point, hvis det skulle været gået efter spil og chancer, det er i hvert fald min vurdering. Især Nykøbing-kampen var jo helt vild.

Vi burde blive bedre og bedre og det har pyntet, at Lammers er holdt op med at spille naivt. Chanceudnyttelsen og koldblodigheden er stadig ikke god nok, men hvis det kommer og vi får lukket af, så bør vi kunne spille med i toppen.

Vi skal hente 5-7 point over 23 kampe. Det er altså ikke umuligt.
Mick Van Buren er ønsketænkning. Fast mand for 3.pladsen i den bedste tjekkiske række. Jeg ved godt hvad jeg ville vælge...
http://www.flashscore.com/player/van-buren-mick/6HrDuX1f/


Lammers mener vi spiller godt. Jeg hader hans hollandske spillestil! Der er ingen dybdeløb og ingen bolde der bryder modstanderens kæder. Vi skubber den bare rundt fra side til side i et sølle tempo.
Vi skaber intet farligt. Der skal et drømmedagshug til at vi scorer.
Vi holder flot modstanderen fra chancer. Men hvad hjælper det når modstanderen sjældent skal bruge mange chancer på at score mod os.

Og Oti den klaphat! At smide sig inden kontakten på en bold han rent faktisk godt kan nå...Jeg synes rent faktisk at hans indlæg er blevet marginalt bedre og der er også kommet noget der minder om returløb på drengen. Men hvad hjælper det når han i de vigtigste situationer saboterer sig selv.

Vensyssel, Viborg og Vejle i de næste kampe. Selv med den optimistiske hat på kan jeg ikke se mange point til os i de kampe.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Er bare nødt til at gentage at vi skal have tålmodighed med holdet og projektet.

Klubben har sejlet både økonomisk og sportsligt i 3 sæsoner i træk - det retter man altså ikke op på 2-3 måneder. De er nødt til at skabe noget langstids-holdbart som også holder vand i suppen. Derfor har man nu skabt et hold med unge spillere med stort potentiale - man kunne måske have hentet nogle gamle erfarne danske spillere, som kunne have bragt os tættere på toppen med det samme. Men det ville være en dyr løsning og en meget kortsigtet løsning, som helt sikkert ikke ville holde vand i suppen.

Nu forsøger man at skabe et hold, som kan blive rigtigt dygtigt på sigt. Det peaker måske ikke i år, men de vil blive bedre efterhånden, som de får spillet flere kampe. Desuden er det et hold som har et langt højere potentiale samt topniveau i forhold til et hold med ældre spillere som McGrath og Hvilsom mv.

Giv dem nu lidt tid.
@Villafan

Men når de har meldt ud at vi skal rykke op i denne sæson, så kan vi ganske simpelt ikke væbne os med tålmodighed.

Og topniveauet er, i følge dig, højt. Hvad ved du reelt om det? Jeg håber da ikke, at noget af det vi har set i år er topniveauet, for så ser det skidt ud.
Så det er jo egentligt håb, gisninger og gætterier, når du skriver, at vores topniveau er højere end sidste års topniveau.

Vi må håbe at du har ret, og at de viser det snart så.
Men når de har meldt ud at vi skal rykke op i denne sæson, så kan vi ganske simpelt ikke væbne os med tålmodighed.

Og topniveauet er, i følge dig, højt. Hvad ved du reelt om det? Jeg håber da ikke, at noget af det vi har set i år er topniveauet, for så ser det skidt ud.
Så det er jo egentligt håb, gisninger og gætterier, når du skriver, at vores topniveau er højere end sidste års topniveau.

Vi må håbe at du har ret, og at de viser det snart så.


Prøv at læs igen hvad jeg skriver

"Nu forsøger man at skabe et hold, som kan blive rigtigt dygtigt på sigt. Det peaker måske ikke i år, men de vil blive bedre efterhånden, som de får spillet flere kampe. Desuden er det et hold som har et langt højere potentiale samt topniveau i forhold til et hold med ældre spillere som McGrath og Hvilsom mv."

Jeg skriver at topniveauet på sigt er højere end hvis man hentede ældre erfarne danske spillere og havde beholdt McGrath mv. McGrath og Hvilsom har du jo set hvad de kan i suppen. Men det har du da ikke med mange af vores unge spillere. De unge vil jo blive bedre på sigt. Ligesom vores hold i 2011 med Ankersen og Braithwaite mv. De skulle jo også bruge et langt tilløb. Mange havde jo allerede afskrevet ex. Braithwaite.

Selvfølgelig er målsætningen oprykning, men jeg læste da i JV at det var vigtigere at udvikle de unge fremfor at købe gamle spillere uden udvikling.

Så det er jo en del af strategien.
@ Villafan

DU har en pointe i at vi skal væbne os med tålmodighed, nu hvor klubben omsadler til hollandsk inspireret 4-3-3 system.

Men igen sover bestyrelsen gevaldigt i timen, ellers ved de simpelthen ikke hvad de skal stille op.

Hvis vi ikke kommer op hvordan ser det så ud økonomisk?

Jeg mente det helt oprigtigt i går, da jeg skrev at klubben bør vise rettidig omhu og tilpasse økonomien til situationen, for ellers risikere vi en konkurs. Jeg kan ikke forestille mig, at der kan findes 20 millioner om året kontinuerligt.

Min pointe er så, at tålmodighed bør følges op af en udmelding fra klubben. For lige nu er den officielle melding, at man skal op i første forsøg, og lige nu ser det bare ekstremt urealistisk ud.

Er der for øvrigt nogen der ved om ungdomsholdene også er begyndt at spille 4-3-3? Ellers er det bare endnu et eksempel på at der ikke findes en strategi i klubben.
@Villafan

Det er stadig gisninger fra din side. Vi ved reelt ikke om de unge spillere vil nå et højere topniveau.
At det endte så super fint i 2011 er jo ikke ensbetydende med at det gør det igen i 2018. Men gud hvor jeg håber det.
Spilletid for udviklingens skyld er det helt rigtige, men det skal ikke gøres hovedløst sådan at det går ud over pointhøsten og klubben.
Når det er sagt, så kan jeg ikke se nogen i truppen blive holdt ude selvom at de er bedre end dem der spiller. For truppen er sgu en sløj omgang af forkælede kønsløse unge spillere.

På nær Mark Brink! Ham ser jeg en stor stjerne i fremover. En sjasker sgu igennem så modstanderen mærker og han dirigerer sine medspillere i presset. En fremtidig anfører.

@Womble
Klubben er lige så ringe som den altid har været når det kommer til kommunikation. Det kommer nok aldrig til at ændres.
Annonce