Snak

Mere indhold efter annoncen
Hold nu op med det vås, Petre er med afstand den bedste angriber EfB har, og angribere skal gerne have lidt kant. De skal være lidt specielle, og skøre oven i hovedet. Udover det, er det naturligt med noget brok, især når det er sådan at de har en sag. Selv kommentatorene mente at det var helt i orden at brokke sig over, at der ikke blev dømt straffe.

Og husk lige på, at Petre altså kun er 19 år gammel, han skal nok lære, hvornår han skal brokke sig højlydt, og hvornår der skal klappes i. Dommeren senest var også bare et overfølsomt fjols, som tydeligvis havde en negativ holdning til EfB spillerne. Jeg har ikke tal på hvor mange frispark, der blev tildelt til Brabrand spillerne, som ikke blev tildelt den anden vej, men der var en tydelig tendens.

Petre skal spille hver gang han er klar, og så skal han også ud på bænken, når træneren mener, at han har mest gavn af at bevise sit værd til træning, ligesom han gjorde ved Dreyer, og som han har gjort tidligere på sæsonen med Petre. Det er unge spillere, som nogle gange skal have med fløjelshandskerne, og andre gange med kæppen.

Men hvis du har så meget imod Petre, hvorfor pokker skal vi så stille med Dreyer, som mener man skal smide sig konstant i forsøg på film? Fy for pokker, så hellere en spiller, som forsøger at stå på benene, men brokker sig, når han ikke får som fortjent.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Épandeur à Fumier

Petre er bedre, det skriver jeg jo også, lidt bedre ( hvorfor er det vås? )
Du synes det er ok at brokke sig, dette bryder jeg mig ikke om, her er vi så uenig.
@Gomes16.01
Petre er bedre, det skriver jeg jo også, lidt bedre ( hvorfor er det vås? )

Det er så lidt det hele jeg mener er noget vås.

Du synes det er ok at brokke sig, dette bryder jeg mig ikke om, her er vi så uenig.

Nej, jeg siger, at brok er naturligt når man bliver frustreret, det har ikke så meget med dårlig attitude at gøre. Han er ung og skal nok komme efter det. Og ja det kan jeg leve med, da det er relativt nemt, at banke ud af kroppen på folk. Jeg synes derimod film og lignende, er meget værre, og noget jeg slet ikke gider at se på samt meget svært at vende spillere af med.

Jeg gider heller ikke se spillere brokke sig konstant, men jeg kan leve med, at unge spillere brokker sig over, at blive bortdømt, såfremt det er muligt at vende dem af med det på sigt. Men nogle ting er også en del af spillet, og om man kan lide det eller ej, så er det en del af spillet, at presse dommeren, når han tydeligvis er usikker.

Og igen, hellere den slags end film og svinestreger eksempelvis, ikke fordi jeg synes vi har nogen spillere der er svinske.

Jeg ville have meget nemmere ved, at forstå din kritik, hvis det var fordi han havde en dårlig attitude overfor holdet og træneren. Jeg ser ham altså ikke gå og brokke sig over sine medspillere, eller over trænerens dispositioner. Men med unge spillere, skal man nok også regne med, at det vil være noget, som skal bankes ud af dem. Og der synes jeg altså, at vi er rimelig godt forskånet for den slags spillere.

Så ja, jeg mener det er vås, fordi jeg kan slet ikke se, at der skal være nogen grund til en kritik af Petre på det parameter alene.

Hvis han skal kritiseres, så er det eksempelvis for, at være for usynlig, i andre kampe, men jeg synes han efterhånden er mere og mere afgørende for vores offensive spil. Så at kritisere ham for dårlig attitude, på nuværende tidspunkt, synes jeg er helt skudt ved siden af. Så derfor vås kommentaren.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Petre bliver helt syg når han ikke er manden som er afgørende.

Prøv og se de unge drenge som har spillet sammen i årevis glæde sig over de andre har det rigtige spil fremme.

Nej, Petre kan måske nok mere end Møller , men god for holdet er han ikke.
Épandeur à Fumier

Tak for dit svar
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Finte
Petre bliver helt syg når han ikke er manden som er afgørende.
Prøv og se de unge drenge som har spillet sammen i årevis glæde sig over de andre har det rigtige spil fremme.
Nej, Petre kan måske nok mere end Møller , men god for holdet er han ikke.


Fedt med angriber der bliver helt syg, når han ikke er afgørende. Sådan en har vi manglet i mange år.
Men at kunne dømme en 19 årig udenlandsk gut med 11-12 kampe og ca. et halvt mål pr. kamp på bagen til ikke at være god for holdet, kan man jo kun undre sig over, hvordan man kan komme frem til den konklusion???

Petre kan blive dygtig, men et af de ting jeg mangler er at han bliver meget bedre til at holde fast i bolden, tilbyde sig i fødderne i stedet for dybt hele tiden... når man kun spiller med en i front skal det kunne være en spiller der tar nogle dueller, og holder fast bolden i perioder, her er han direkte svag i forhold til eksempelvis Møller.. alle andre punkter ser jeg Petre som en bedre angriber.. syntes dog godt jeg kunne tænke mig at se ham i et 2 mands angreb. Hvad sker der så? Hellere ikke det største arbejdsraseri han har.

Fish. det jeg mener med Petre er at han stiller sig op og ærgre sig mange gange i kampen. Det er der andre løber videre og hjælper holdet .
Det kan medspillerne føle er svagt.
Men det er også tydeligt at det er kort tid han har på banen til at udføre det han tror han er nød til , mål.
Det skulle han i Rumænien ( på lavere plan), herhjemme er han ikke nød til at score hvis han gør som Møller. Ligger op til mål og giver de andre plads.
Jakob kommer snart til ar score mål , han er god til at komme ind i feltet med hans fine bold forståelse.
Der er utrolig fremtid i det hold hvis de to "gamle" i forsvaret kan klare sig i Ligaen.

Bare for sjov.. 0-2 i morgen. Tror på det
Ted melder nu off. ud at EFB vil forstærke sig i kommende transfervindue,
det var vel forventet ?

Juleønske:
Indkøb:
En ny venstre back, en høj hovedstød stærk stopper.
Salg:
Jeppe Højbjerg (penge i kassen), Hagelskjær og Jesper Lauritsen ( ikke gode nok til SL)
Samt Budu og Nicu Carnat fejlkøb) Jesper Jørgensen bogføres som tab i regnskabet.
Annonce