Snak

Mere indhold efter annoncen
Og den slags forbud skulle altså gøre en forskel?

Naturligvis! Grunden til at man ikke kan finde idioten er jo, at han som en anden kujon gemte sig bag et banner, da han smed de kanonslag.

Og hvis fanhjørnet ser gennem fingre med det, hvad man jo tydeligvis gør ved ikke at udpege fjolset, så må konsekvensen jo være, at der ikke kan være flag og bannere i det hjørne.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Men er han blevet fundet af den grund? Det er det der er pointen. Det kan og skal ALDRIG være fansenes ansvar at opretholde sikkerheden, men de sikkerhedsansvarlige.
En anden ting jeg studser over er manglen på kontrollører i fanhjørnet. Altså hvad fanden er meningen? Godt nok er man ny på den europæiske scene, men man skal ikke kigge langt for at finde eksempler på, hvordan sikkerhedsproceduren bør praktiseres.

At man gemmer sig under bannere og flag er jo så pisse uheldigt for klubben, men havde idioten gemt sig under en regnjakke, skulle man altså forbyde al overtøj.
Det er sgu ikke sådan det bør fungere. Man har fået straffen fra UEFA og det er nok.
[i]For meget succes til det her sted[/i]
Men er han blevet fundet af den grund?

Det kan vel ret beset ske endnu.

En anden ting jeg studser over er manglen på kontrollører i fanhjørnet.

Naivitet fra EfB´s side vel sagtens. Her gik man og troede at man havde tilhængere, der ikke lavede den slags ballade.

Det ved man så nu, så det kan få konsekvenser til næste EL-kamp på BWA.

Man har fået straffen fra UEFA og det er nok.

Jeg ved ikke hvad man konkret kan gøre, andet end at appellere til folks fornuft, og håbe på evt. vidner der tør stå frem og udlevere klovnen, hvis da ikke denne har store nok boller til selv at stå frem.
Y. N. W. A. - #JFT97
En anden ting jeg studser over er manglen på kontrollører i fanhjørnet.

Under kampen så jeg en enkelt blive slæbt væk fra hjørnet af 2 personer i civil. Politiet?
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Naivitet fra EfB´s side vel sagtens. Her gik man og troede at man havde tilhængere, der ikke lavede den slags ballade.

Ja, eller en fandens stor sikkerhedsmæssig bommert, som nu bliver straffet økonomisk. Europæiske kampe bør altid betragtes som højrisikokampe, netop fordi straffene i UEFA er så gigantiske i forhold til DBU-bøder. Altså vi har tilmed fået en bøde på 75000 fordi der blev kastet et krus på banen, eller noget i den dur. Det siger lidt.

Jeg ved ikke hvad man konkret kan gøre, andet end at appellere til folks fornuft, og håbe på evt. vidner der tør stå frem og udlevere klovnen, hvis da ikke denne har store nok boller til selv at stå frem.

Lige præcis. Det med bollerne tvivler jeg dog på. Det er bolcher vi taler om. Små kujonagtige fissebolcher.

Under kampen så jeg en enkelt blive slæbt væk fra hjørnet af 2 personer i civil. Politiet?
Eller Redbull bøller. ;)
[i]For meget succes til det her sted[/i]
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Juvenil
Men er han blevet fundet af den grund?

Nej, for nogen holder jo tydeligvis hånden over idioten. De er så i øvrigt i mine øjne selv lige så store idioter.

Det er det der er pointen. Det kan og skal ALDRIG være fansenes ansvar at opretholde sikkerheden, men de sikkerhedsansvarlige.

Nemlig! Og hvis det kræver at der ikke er flag og bannere i hjørnet, fordi folk der ikke kan finde ud af at opføre sig som voksne mennsker, og tilmed holder hånden over hinanden, så tvinger man jo den sikkerhedsansvarlige til at tage den beslutning.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Eller Redbull bøller. ;)

Ha ha...
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
@ DBR

Naturligvis, men som du selv er inde på er det ikke nemt, når klovnen stod skjult bag et banner, og man derfor kun har "pøblen" at trække på for at få hjælp.


Men, hvis man vil skabe et godt forhold og opbygge tillid parterne imellem, så må du da også kunne se, at strategien fra sikkerhedschefens side, er den forkerte. Den sunde fornuft som du appellere til, som skal komme fra fansenes side, skal vindes og ikke modarbejdes, som i tilfældet her. Det gælder om fra sikkerhedschefens side, at skabe en situation hvor det er sikkerheds-folkene og fansene imod idioten, og ikke nu, hvor det er fansene og idioten imod sikkerheds-folkene. Fokusset bliver flyttet i den forkerte retning, og derved fremstår EfB (endnu engang, ligesom Fellah sagen) som amatører. Og det ærgre mig, nu hvor EfB generelt virkelig har klaret det godt sidste 2 år, både på og udenfor banen.

@ Skjold 99

Både fra venner, fjender og facebook har jeg hørt det. Men må være ærlig at sige, at nu hvor EfB ikke har informeret om det, så må jeg tage påstanden i mig, og sige at jeg ikke er sikker.

Nu står jeg selv et sted mellem 2-5 meter fra trommen hver gang. Når spillerne kommer på banen har man sgu travlt med at holde øje med banen, svinge med flag osv. står ikke og kigger rundt om der er en der tænder et kanonslag. Vil skyde på de har stået lad os sige 5 kammerater, en står i midten og tænder det og de andre dækker for udsynet. Det er højest sandsynligt kun de 5 der når at opfatte hvor det kommer fra.

Synes det er forkert det skal gå ud over de ansvarlige for flag og bannere der bruger en masse tid og ressourcer på at lave flag og tage dem med på stadion hver gang. Og at de ikke får varslet det inden men skal slæbe det hele med for i indgangen at skulle stå og bruge tid på at diskutere med en flok kontrolører om hvorfor de ikke må få det med ind. Der bliver ofret en hel del for at skabe en god stemning og bakke spillerne op og så bliver de mødt af sådan noget, forstår godt de har fået nok (det er ikke første gang).

Nu ved jeg godt samtlige medier får det til at lyde som om EfB indkalder til møde for at komme i dialog med fansene. Men det er rent faktisk Blue Knights og Nordvestkurve der har efterspurgt et møde for at få noget bedre kommunikation. Hvilket de har efterspurgt længe, men er blevet mødt af afbud på dagen hver eneste gang.
@ Boingboing

Den sunde fornuft som du appellere til, som skal komme fra fansenes side, skal vindes og ikke modarbejdes, som i tilfældet her

Det er muligt jeg læser det forkert, men hvis ikke den almene tilhængers sunde fornuft siger, at kanonslag hører ikke til på stadion, så står det ikke godt til.

Det er vel næppe heller ikke en "sund fornuft" der skal vindes, men en der SKAL være tilstede uanset om der må viftes med flag eller ej.

At der findes fjolser som tumben med kanonslagene kan man ikke gardere sig 100% imod, desværre.

Det gælder om fra sikkerhedschefens side, at skabe en situation hvor det er sikkerheds-folkene og fansene imod idioten,

Helt enig, men hvorledes opnår man det?
Y. N. W. A. - #JFT97
Annonce