Snak

Mere indhold efter annoncen
Endelig en form for stabilitet, bliv nu ved for satan!

Lammers´ projekt med ikke at ville bruge Petre har desuden vist sig dyrt, gad vide hvor mange flere point vi ville have med ham fra start i alle kampene.

Vores klart farligste angriber.
kennethhede
måske nyt elitedame fodboldhold


Se i TV
Helle Thorning er fortaler for bedre elitedivision.
Hun og DBU vil arbejde for at superligaholdene også skal have et damehold.
Vi tager to kort for at være med til Vejle kampen.
Brabrand er farlige nok.
Nu skal vi heller ikke være for bagkloge vedrørende Petre-situationen, Sket er sket, og nu går det godt. Hvis han bare holder sit scoringssnit for de seneste tre kampe i resten af sæsonen, så skal vi nok rykke op :)
Hvorfor ?

Efter 1. halvleg sad man og talte om hvordan spillere som træner næsten hver dag ikke kan de mest simple ting med en fodbold.
Til træning er det total anderledes.
Jeg holder jo stadig på at det er angst for at tabe.
Vi vil også blive påvirket hvis der bliver stillet krav om at præstere hver eneste gang.
Og det gør det i EFB.
Men jeg har aldrig set det på et fodbold hold gennem så lang tid.
Er det Ted der holder enetale om alvoren i EFB eller er det andre der gør det, for så nervøse mennesker er usædvanlig.

2. halvleg slap de hestene løs og så blev der spillet bold.

Underlig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Var det bare mig. Eller stod direktør hr knudsen ikke og sagde hej/god kamp til efb fansne ved indgang c eller D
JV giver generelt fine karakterer efter Thisted kampen, dog falder Hagelskjær og Hoelscher igennem ved begge at få karakteren 02.

Jeg fatter simpelthen ikke hvorfor man lader Hoelscher spille i stedet for Mathias Kristensen. Hvis man vil udvikle egne talenter, så hjælper det ikke at man henter spillere, der i bedste fald er marginalt bedre end dem vi selv har, og giver dem spilletiden.

Det bliver for øvrigt spændende at se hvem der skal spille stopper sammen med Brinch i næste kamp mod Brabrand, nu hvor Garcia er ude med karantæne.

For øvrigt stor ros til Brinch, han har virkelig spillet sig op i foråret.
Jeg er helt enig i at Kristensen bør banke på til en startplads. Jeg synes han var et af højdepunkterne i starten af sæsonen. Har man mon tiltro til den unge burkiner Ben Aziz i forsvaret? Hvem har vi ellers der kan spille den plads? Mener at Lungi fik en kamp eller to dernede, men eftersom Schetino er ude, er skal han vel bruges på midtbanen..

Hvad gør vi forresten med en spiller som Højbjerg, der har kontraktudløb sommeren 2019? Enten skal han vel forlænge, og ellers må vi sælge ham til sommer. Jeg magter ikke, endnu engang, at stå med en klassemålmand i sommeren 2019, der skifter gratis. Han har været "dyr" at træne op, og derfor skal vi sgu også have noget ud af ham, økonomisk eller sportsligt!
Esbjerg fB
Womble
Det bliver for øvrigt spændende at se hvem der skal spille stopper sammen med Brinch i næste kamp mod Brabrand, nu hvor Garcia er ude med karantæne.




En sikker 3 points kamp ?, ja i sidste uge men ikke på søndag.
Jeg har allerede tynd mave..., fordi nu betaler EFB måske prisen
for ikke at have afprøvet alternative stoppere forlængst, som f.eks.
Daniel Anyenbe, Jeppe Schulz og Thor Kristiansen. Daniel er skadet og
Jeppe Schulz blev udvist i U-19 kanpen i lørdags.
Jeg ser kun Jeppe Brinch og Thor kristiansen som en mulighed. Og måske
skal Jonas Jensen så på mål ? , fordi han er bedre i feltet.

Brabrand:
Hver gang der en dødbolde er hele holdet inde i målfeltet a la Horsens, pu ha.
Jeg fatter simpelthen ikke hvorfor man lader Hoelscher spille i stedet for Mathias Kristensen. Hvis man vil udvikle egne talenter, så hjælper det ikke at man henter spillere, der i bedste fald er marginalt bedre end dem vi selv har, og giver dem spilletiden.

Det bliver for øvrigt spændende at se hvem der skal spille stopper sammen med Brinch i næste kamp mod Brabrand, nu hvor Garcia er ude med karantæne.


Enig - det er ikke meget Mathias K. har spillet i foråret. Det er ikke med til at udvikle ham. Hoelscher skal virkelig snart steppe op.

Jeg tror de sætter Lungi i midtforsvaret på fredag, hvilket betyder at midtbanen bliver L. Para, M. Kristensen(han er faktisk central midtbane) og så Brink. Det vil nok være det mest sikre.

Schentino har jo også karantæne.

Nu begynder det virkelig at blive spændende med en masse kampe på kort tid. Brabrand kampen skal vindes og Vejle kampen må ikke tabes.
Annonce