Snak

Mere indhold efter annoncen
Det var godt nok ringe, men vi må bare konstatere, at vi intet har at gøre i Superligaen.

Hver gang vi har mødt et hold, der har et fuldtidssetup, så har vi tabt (Vejle, Vendsyssel og Frederica)

Yakovenko og Hoelscher må have spillet deres sidste kampe, det er godt nok vildt man kan være så ringe.

Mon ikke Ted er væk til sommer hvis vi ikke rykker op?
Esbjerg trænger til at starte forfra - alt for mange gider jo ikke kæmpe.
Håber for Lammers, at Petre er skadet. Ellers er han helt væk.


Der er ikke forbudt at følge en lille smule med - denne Petre havde karantæne !

Vigtig sejr for VB - godt kæmpet og det var jo kun de sidste 3-4 min at det brændte på hos VB, men man følte sig ikke 100% før sidste fløjt.

Men intet er afgjort......

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
man sjusk og dovenskab vinder man ikke fodbold kampe ,
EfB kunne hverken besejre Vejle, eller give et godt indtryk. Det var en sindssygt skuffende indsats, og måden man taber på er meget bekymrende. Og nu venter skrækmodstanderen Fredericia! Denne uge kan vise sig katastrofal mht. kampen om 1. pladsen. I GUDER hvor gør det ondt helt ind til benet at opleve hvordan sådan en kamp blev spillet. :-(
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er sgu dyrt når Petre er ude. Måske spillede han ringe i Brabrand men hverken thorvaldsson eller lekic kan måle sig med yakovenko i elendighed. Klodset, langsom og aldrig i pres. Jegville ønske jeg kunne sige noget negativt om hans føling med en fodbold men når han de sidste 400 minutter på banen ikke har været i nærheden af kuglen er det faktisk svært at sige noget konstruktivt omkring. Jeg sidder sgu i ramme alvor og er ægte ked af det. Det her er pinligt og ydmygende ud over alle grænser. Der kan være nederlag med værdighed.. det her er til grin.. vi er først farlige efter over 90 minutters fodbold og selv da sidder man faktisk hverken og tror eller håner på en scoring. For der er ikke nogen på det hold der krediterer for de følelser vi andre har for klubben. Når de først viser det efter 93 minutter hvorfor skulle man så gide at bakke dem op? Når man lige er blevet pisset op og ned ad kroppen af de samme mennesker?! Jeg tror den følelse jeg står tilbage med er svigt. Det er fanme ikke morsomt at holde med det her hold..
https://www.tv3sport.dk/sport/fodbold/nyheder/vejle-header-sig-tilbage-i-topkampen-se-1-0-malet-her

Sådan skal man slå EFB.
For 117 gang: kom nu med en boldspillende 2 m
mand til midterforsvaret, Gracia er for lille.

Et andet problem.
Hvad gør man når modstanderne mandsopdækker Dreyer med 2 mand ?



Op med humøret, Vejle var bedre idag, vi ligger nr 2, kun 1 point efter vejle.
Syntes nu ikke de var så ringe. Men vore svage sider bliver i den grad udstillet. Med en eneste angriber i truppen, som endda er temmelig sløj og uskarp. er det altså svært at score mål.

Og vore backer ... især Lauridsen må da decideret have spillet sig af holdet. Han var rystende ringe, fejlaflevering på fejlaflevering, og til sidst turde han ikke spille af angst for at begå flere fejl. Selv om vi ikke rigtig har en anden venstre back i truppen, må han være ude .... så hellere reservemålmanden på venstre back!!

Og Schetino. Godt vi har en fuldblods-erstatning i Parunashivili - han må være tæt på at erobre pladsen på den defensive midtbane. Idiotisk at få rødt og karantæne igen.

Lungi er og bliver en stjerne i svøb.
Op på hesten igen. Der er stadig 5 finaler, og vi KAN ikke vinde dem alle. Nu er vi 1 point efter Vejle - vi var 7 efter i januar. Se fremad!!
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
@@ællingen
Jeg har det ligesom dig.
Ingen mod, ingen vijle, ingen kvalitet. Luk Drejer ned og vi har intet offensivt. Den lange ukrainer er den ringste jeg kan mindes løbe rundt på Gl. Vardevej og det siger desværre ikke så lidt.
Og hvad tænker Lammers på? 15 min. Tilbage, bagud og skal jagte......så skifter han Mark Brink ud?
Nej, vi har intet at gøre i suppen og er så heldig med at Viborg smider 2 point så håbet stadig lever.
Hvor meget har Lammers sat sit præg på dette hold??
Annonce