Snak

Mere indhold efter annoncen
Usikkerheden i EFB er stor.
Alle er fyrings truet.

Kommer der fremmede penge med folk som "rytter brættet" og ansætter "nye koste".?

Rykker vi ikke op ?
Så skal der renses ud.

Rykker EFB op ?
Så skal spiller truppen udskiftes.

Ted rygtes til Holland.
Tager han et par gode spillere med ?

Er Lammers med op ?

Alle er usikre.
Kan vi så ikke forstå at der er pres på spillerne ?



Naturligvis skal man rykke op, hvis resultaterne gør det muligt .- Men så må alle kræfter sættes ind på at forstærke truppen , for at undgå det værst mulige at rykke ud igen med det samme. - Derfor er det vigtig at det er investerings penge og ikke " lånte penge " som nu - der udgår den økonomiske volume. Det er lige så vigtig at have råd til at rykke ud som at til at rykke op set med fremtidsøjne !
Hørte at dem som køber Fremad Amager vil havde 14 klubber i Europa.

Det slags skal vi ikke med i.

Ingen kan tjene penge på at havde EN fodbold klub.
Så det bliver olie penge eller talent klub.
Jeg vælger det sidste.
Tysk eller Englændere.
@Liga Nord

Der er så en plan for en kapitaludvidelse på op til 100 millioner.

https://www.jv.dk/efb/EfB-aabner-for-fremmede-penge/artikel/2603922

Rykker man ikke op, vil en kapitaludvidelse på 100 millioner være særdeles urealistisk, og generelt vil økonomien blive et kæmpe problem. EfB har i øjeblikket ikke råd til, at fortsætte med samme lønningsniveau, i endnu en sæson, i den næst bedste række.

Udover det, så kommer tilskuerne først tilbage, når eller hvis EfB spiller superliga, dertil har potentielle tilskuere for mange andre alternativer i byen, at bruge deres tid og penge på, end på en klub, der roder rundt i den næst bedste liga. Der er med rette, ikke vanvittig mange, som gider at se på EfB på stadion, når det ikke er lig med superliga. Det betyder ikke at interessen er mindre, men blot at folk generelt, ikke vil lægge penge efter sig, til ting der ikke harmonerer med deres egen selvforståelse, af både dem selv og byen. Og slet ikke, hvis de skal betale superliga priser for 2. klasse underholdning.

Tilskuerne kan du ikke lave om på, esbjergensere er og bliver esbjergensere. Og så kan du kigge på, at befolkningen i oplandet, da heller ikke gider, at bruge tid og penge på, at køre hele vejen til Esbjerg, for at blive snydt, for den underholdning de forventer.

Det eneste der tæller er en oprykning, og helst direkte. Misser man oprykningen, bliver det bare endnu værre, at være EfB´er.

Rykker man ikke op, vil en eventuel kapitaludvidelse kun blive brugt på, at konsolidere sig i den næst bedste række, hvorimod en oprykning betyder øgede investeringer i klubben, ift. en tilværelse i superligaen. Så hvad ønsker du dig? Et bundhold i superligaen? Et tophold i Nordic Bet ligaen? Eller ønsker du et tophold i superligaen?

Jeg ved godt hvad mit svar.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Hvis vi rykker op gad jeg godt vi hentede rodic i Silkeborg
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Mere indhold efter annoncen
Annonce
ElbækAfc
Hvis vi rykker op gad jeg godt vi hentede rodic i Silkeborg


Rodic er en lille god midterbanespiller, dem har vi rigelig af.
Nej, kom med en høj styrmand og 2 SL backs.
Det ser jeg ikke som værende realistisk. Det vil heller ikke være et logisk skifte for ham, og samtidig har vi ingen økonomi til at hente profiler fra de andre superligaklubber længere.
Jeg er bekendt med at 1 -2 investorer måske gerne vil være med , men kun i det øjeblik de kan se et bæredygtig sportsligt niveau , selv om det kan tage tid at skabe det - så tingene er ikke så ligetil med en oprykning her og nu - men mere en lagsigtet strategi som kan bære en oprykning - og med den talentmasse der findes i EfB truppen i dag , er der en ide i , at bygge videre på til et bæredygtig produkt - så endnu engang - vis tålmodighed , så kommer både investorer og resultaterne. - Hvis der var midler nok i EfB , så ville en hurtig oprykning selvfølgelig være at foretrække - men ingen investorer vil smide penge i en risikoforretning , som en oprykning her og nu kan gå hen at blive .
som jeg ser det, så har EfB mere brug for en dygtig bestyrelse, end de har brug for 100 millioner kroner.

Sådan som de fleste medlemmer af den nuværende bestyrelse har været med til at tabe penge, både i Superligaen og første divsion, så rækker 100 millioner kroner jo kun til 4-5 sæsoner, før der igen skal tilføres penge.

Nej giv os i stedet en ledelse der kan få klubben til at løbe rundt økonomisk, og skabe noget value for money. Se bare på SønderjyskE. De driver en rentabel forretning samtidig med at de har et fornuftigt fodbold. Dette med et langt mindre budget end EfB. Efterhånden er der faktisk flere og flere danske klubber, der kan få økonomien til at løbe rundt. Sæt tæring efter næring.
Jeg håber ikke Esbjerg går efter en SønderjyskE model - det er for uambitiøst - de vinder jo aldrig noget. De slutter jo aldrig i toppen af suppen, men går altid efter at overleve - dertil er Esbjerg for stor en klub. De tjener jo hellere ikke så meget på salg af sine spillere.

Med alle de talenter som Esbjerg har, skal de stile efter en FCN eller FCM model - det kræver kapital. En kombination af talenter og profiler. FCN og FCM er jo stort set altid med i toppen.

Så ja tak til penge udefra.
Annonce