Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Delv, pudsigt det skulle komme fra dig. Det er desværre ikke en mulighed,
Dette er en signatur.
moderator
Det er da absolut det mest fornuftige at skrive det her. Så kan øvrige brugere, der evt. skulle have misset retningslinjerne, se budskabet.
https://kortlink.dk/sudv
Delv, pudsigt det skulle komme fra dig. Det er desværre ikke en mulighed,

Det er da klart når tonen er arrogant og så i et forum. Du sidder på toppen og siger hvad du vil. Tit pakker du det ind, men du har alligevel lov til at sige lige hvad du har lyst til, og retter folk som du lyster. Dit og dat er forkert, punktum, og hvis du vil diskutere mere, så bliver du banned. Det er sgu ikke en moderator, det er en diktator.
Jeg har skrevet til jeres mail før om dette ønske, men fik intet svar. Nu skriver jeg det så her.
Uanset om man når målet med 2 mio. i overskud, ændrer det jo ikke på at man ikke har alverden i reserver. Det kan konstateres ved selvsyn i årsrapporten. Med andre ord skal der ikke meget mere end en enkelt dårlig sæson til for at vende det på hovedet. Det kan desuden undre at alle ikke bare henter spillere gratis og rykker op i toppen af ligaen, når nu det er så nemt.
Ledelsen er nok klar over at man lige nu præsterer bedre end forventet, men det gøres på budget. De gode spillere vil naturligvis ikke spille for peanuts i Esbjerg på den lange bane og man kan ikke forvente at hente den fornødne kvalitet gratis hver gang. Derfor må der naturligvis findes en balance via spillersalg, også hvis man vil vokse som klub. Selvom man kan sige nej til et salg lige nu, har man naturligvis ikke råd til at lade en spiller som MB gå gratis. Det siger sig selv.
Det virker desuden fjollet at holde på at man ikke er afhængige af transfere, når ledelsen selv påpeger det i årsrapporten. I den henseende batter en reference til et interview i JV ikke alverden. Når der er konkret interesse om en spiller, er der næppe nogen der går ud og siger at man er nødsaget til at sælge. Det er der oplagte grunde til.

@Piratfisk

Har du noget relevant at byde ind med? Lige nu bygger dine argumenter på at I er EFB-fans, og at dette af en eller anden grund skulle give en saglig vægt. Jeg har læst tråden, hvilket i sig selv er diskvalificerende for det argument. Det er kun marginalt mindre tåbeligt, end s0denone´s tilgang, hvor sandheden er den som hersker når EFB-fællesskabet sidder her i mørket, uden indblanding udefra. Den slags giver i længden sjove børn.
Som glødende EfB´er gennem mange mange år (stod vel på stadion første gang ca. 1969) vil jeg da gerne sige, at jeg også mener, at det er komplet urealistisk at forvente, at MB ryger for 15 mill. Med mindre, altså, at man venter til vinter med at sælge ham, og han på det tidspunkt har banket ~10 kasser ind for EfB i superligaen samt måske 1-2 kasser i EL og div. landskampe.

Ligger han til vinter på 6-7 scoringer i Superligaen og ingen i EL/landskampe skal vi være glade, hvis vi får 10 mill. for ham. Desværre.

Midt i alt vores opskruede glæde for tiden over holdets præstationer, skal vi lige huske også at være realistiske.

Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lad jer nu ikke provokere mere af Sir_C, Adriaanse og AaB´s fanklub. Deres forsøg på at tale Braithwaite ned klinger hult - meget hult. De er ikke bare uenige med os - men også en flok af landets førende fodboldanalytikere.


Stram dog lidt op. Nu har jeg kun læst de sidste 5 sider, men hold da helt op hvilket niveau der bliver lagt for dagen. På bare fem sider bliver der slynget en masse ævl og bævl ud lige fra forkert forventingsresultat for sæsonen til en eller anden tosse mener at Vingaard blev solgt for 2 gange så meget end hvad der nu reelt var. Læs dog lidt op på tingene inden man begynder at spille ekspert. Det er helt tragikomisk at man debatterer på så lavt et niveau. Thumbs up for udefrakommende brugere som forsøger at få diskussionen til bare at blive en smule voksent og sagligt.
nu skrev du "men også en flok af landets førende fodboldanalytikere.


Men der er da flere af landets førende fodboldanalytikere, som har kaldt Braithwaite Superligaens bedste angriber?

Hvorfor er det barnligt og sarkatisk skrevet?

Ledelsen er nok klar over at man lige nu præsterer bedre end forventet, men det gøres på budget.


Ja, det er vi sgu alle sammen klar over, Bosse. Men i modstæning til fx AaB har vi betalt vores feriepenge. Så EfB er klar til at udvikle sig yderligere.

Stram dog lidt op. Nu har jeg kun læst de sidste 5 sider, men hold da helt op hvilket niveau der bliver lagt for dagen. På bare fem sider bliver der slynget en masse ævl og bævl ud lige fra forkert forventingsresultat for sæsonen til en eller anden tosse mener at Vingaard blev solgt for 2 gange så meget end hvad der nu reelt var. Læs dog lidt op på tingene inden man begynder at spille ekspert.


Lige præcis. Det er dét de ikke har gjort. Der var en der klogede sig på EfB´s strategi uden at have nogen anelse om hvad strategien går ud på. Det er ganske morsomt. :-)
@ jba

Tak for dine kommentarer.

Hvis man ser på de seneste 3 år, hvor Braithwaite vel også for alvor er kommet frem, er fakta omkring EfB:

I forrige sæson blev EfB - for de fleste lidt overraskende, nr. 4 i superligaen. Året før spillede de i 1. division. Og året inden rykkede de ud af superligaen.

I den kontekst ville jeg være pæn, og skrive midterhold. Men hvis du insisterer, så sammenlagt bundhold.....
Og der er spillet 4 af 33 runder i år, og transfervinduet er stadig åbent. Derfor er det, efter min opfattelse, lidt for tidligt, at gå ud fra, at EfB er mesterskabskandidat.

M.h.t. scoringer, så scorede han 5 mål i 1. division 11/12 og 9 i superligaen 12/13. Det er vel ikke noget helt særligt. Og det er da nok heller ikke primært scoringer, han skal sælges på. Enig. Blot hjælper det sjældent på prisen, hvis man som angriber ikke scorer så meget. Og så skal man i hvert fald have nogle andre helt udprægede spidskompetencer. Og herhjemme er det nok hans fart og dynamik. men er han forbi grænsen mod syd eller vandet i vest, så er fart og dynamik på hans niveau knap så sjældent.

M.h.t. landsholdet, så mener jeg ikke, at et par udtagelser til primært venskabskampe, med det nuværende landshold, er et sikkert udtryk for kvalitet. Kirkeskov, Steffen Rasmussen, Stryger o.s.v. har også været, eller er med. Kvaliteten i international sammenligning er jammerlig - og det er Braithwaite-udtagelsen desværre er udtryk for. Normalt bør en angriber fra en - nu prøver jeg igen - superligamidterklub, ikke være landsholdsaktuel

Vh.

Adriaanse

@Adriannse

At efb overordnet set er en midterklub i dansk fodbold kan vi godt blive enige om. Dette hvis man foreksempel kigger over 10 år. Men ser vi over det seneste år, eller de sidste 6 måneder. Så er det et andet billede. Her er efb sammen med FCM det suverænt mest formstærke om du vil.

På dette formstærke hold falder der flere klare profiler i øjnene, hvis man da følger kampene. En af dem er MB. Ud fra stats, betydning for holdet, evnen til at skabe chancer, idividuelle kvaliteter osv. kan det undre mig utrolig meget, at man ved sine fulde fem, kan kalde ham metervare og middelmådig.

Vurdering af fodbold er mest subjektivt. Men der må trods alt være andre en os efb fans, som mener at han er mere end middelmådig, når man ser på den generelle interesse samt gentagne landsholdsudtagelser..
.
moderator
Han er en formstærk superligaspiller. Så meget kan alle nok blive enige om. Der hvor kæden falder af er når han bliver udråbt til en 20 mio krs spiller og samtidig til at være den med afstand bedste spiller i superligaen.
Dette er en signatur.
Annonce