Snak

Mere indhold efter annoncen
Uden at forklejne Helsingør, lader det til, at det er Silkeborg der venter...

Omvendt er det fedt, at Peter Sørensen mener 1) SIF er et bedre hold end LBK (men tabte) og 2) at SIF slet ikke kommer i problemer mod 2A) Helsingør og 2B) modstanderen fra 1. division (os).

Hovmod står forhåbentligt for fald.

Gomes 16.01 - fed kommentar, helt enig.
EfB 1924 - Gehorsam bis in den Tod
xhofa
Jeg forstår på eksperterne at EFB ikke når Vejle. Selv eksperter kan tage fejl.
Lad os antage at EFB ikke når Vejle:

Skal vi så ikke se at blive nr. 3 og møde Lyngby ? ( tror Randers slår Lyngby)
Jeg er ikke vild med at skulle møde SIF på kunstgræs, så hellere Helsingnør.


EFB - SIF ville være godt, vores spillere træner på SIF underlag.
Tak for info xhosa.. Jeg har min viden fra en BT artikel, men kan da nemt se logikken i det du skriver, så jeg køber din forklaring. Mener dog stadig det er mere end træls, hvis vi løber ind i SIF. Men lad os se. Håber altid det bedste.
Jeg syntes godt nok det er lidt ærgerligt, hvis vi skal møde Silkeborg, men på den anden side, så er de jo ikke bedre end at Lyngby slog dem over to kampe. Måske passer underdog rollen også bedre til vores spillere.

Spændene det bliver det i hvert fald, og husk nu for øvrigt, at vi er ikke sikker på playoff endnu. Taber vi til Skive, så bliver det en meget nervøs kamp mod Køge. Lad os blot håbe på at spillerne gør arbejdet færdigt i Skive.

Vildt at det er så tæt, at vi med to kampe igen kan nå at vinde ligaen, men også at ryge ud af top tre.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Silkeborg er et bedre hold end Lyngby men blev ramt af at kampene mod Lyngby lå mellem pokalfinalen - de havde meget lidt forberedelse tid - mon ikke fokus og kræfterne blev brugt i parken i torsdags. 3. pladsen vil være bedre for Esbjerg - da man så sandsynligvis møder Lyngby som så vil komme med nederlag mod Randers - 2. pladsen giver kamp mod Silkeborg som så vil komme med optur efter sejr over Helsingør.
@ Villafan

Enig.

Silkeborg er faktisk det hold ud af de fire fra Superligaen, som jeg helst vil undgå at møde. Desværre kan det ikke rigtigt lade sig gøre, at lave en Sønderjyske og med vilje at ende som nummer tre. Det ville være alt for risikabelt.

Men lad os nu se. På grund af et hårdt program kan det være at Silkeborg også taber til Helsingør.
Tænkte faktisk det samme - men en SønderjyskE er for farlig, da vi risikere 4. pladsen, da vi har Køge i den sidste kamp. Men Silkeborg bliver svær.
Der skal nu ikke meget til før jeres plan virker: Viborg slår HB Køge og Brabrand , Vendsyssel sætter point til i begge kampe mod Nykøbing og Fredericia og I sætter point til i Skive og taber til HB Køge. Voila. Vi siger: "ja tak" og fortæller det ikke til nogen :)

//hjst
"Engang Danmarks fodboldby nummer 1. "Klubånd i solskin - troskab i regn"
Jeg husker at der blev nævnt ´en lille hurtig´ midtbanespiller for nogen sider siden.

Tjoo, hvad med en stor stærk Philip Billing eller Lasse Sørensen ;)

Har vi flere PL spillere?
Esbjerg og Stoke i hvert sit hjertekammer
Annonce