Snak

Mere indhold efter annoncen
Sådan en dag som i dag, kan jeg godt blive lidt trist på EfBs vegne.

Med Ted, Letort og Garcia ude af døren, samt rygter om at flere spillere også er på vej, så lyder det som om at det kan blive et travlt transfervindue.

Når jeg så samtidig læser direktør Brian Knudsens udtalelser til pressen, så føler jeg mig helt ærligt hensat til tiden i klubben før Ted.
Beslutningen er kommet nu her, og så har vi offentliggjort det, så snart vi kunne. Så det er ikke andet end halvandet døgn, jeg har kendt til Teds beslutning, siger Brian Bo Knudsen

Hvis det er sandt, så er man simpelthen for dumme i EfBs ledelse. Hvis jeg hørte vedholdene rygter om at en mine ledere ville sige op, så ville jeg da begynde at tænke over mulige erstatninger, men rettidig omhu, er ikke et ord man kender i EfB.
Har I påbegyndt arbejdet om at finde en afløser?

- Overhovedet ikke. Vi har ingen konkrete emner på papiret, og vi har heller ikke snakket med potentielle afløsere.

Vi tager den tid, det tager. Vi venter hellere lidt længere og så vælger den rigtige person, i stedet for at gøre noget forhastet, siger direktøren.

Er der ikke nogen der vil fortælle direktøren, at transfervinduet lukker 31. august, og der skal holdet være på plads. I mellemtiden kunne det være lækkert, hvis en kompetent medarbejder tog sig af indkommende bud, så man ikke solgte vores bedste spillere for en slik.

direktøren og bestyrelsen kan simpelthen ikke tillade sig at nøle nu. Teds fokus er på Twente nu, og man kan ikke forvente mere af ham. Det er så vigtigt, at vi får en ny sportsdirektør ind med det samme. Det er i løbet af de næste måneder holdet der skal klare sig i superligaen skal skabes.

Hvis man begynder at hente spillere selv, uden at have den nye sportsdirektør på plads, vil det ikke overraske.
Fy for slatan vask din mund...

Den eneste version EfB skal være, er en bedre version af EfB, alt andet er for uambitiøst og amatøragtigt. At sammenligene EfB med Sønderjyske er en joke, de kommer aldrig over det stadie de er på, netop pga. at de er den klub de er, fint for dem, ikke for EfB, aldrig nogensinde.


Øh.. ellers tak.

Og hvilket stadie er så det? Mig bekendt er de fint igang med at færdiggøre stadion, budgettet har fået et løft, de har "vundet" sølv og spillet i europa, hvor de var et penishår fra at gå i EL gruppespillet - og ikke mindst spillet adskillige, sammenhængende sæsoner i Superligaen.

EfB har et højere peak, men SønderjyskE´s stabilitet og held samt dygtighed med indkøb kan vi kun drømme om.

Selvfølgelig kan man skelne til det sønderjyske snusfornuft og kombinere det med egne talenter. Hvem har sagt vi skal være en direkte kopi? Det handler i første omgang om at stabilisere forretningen.
Helt enig med Bente. Lad os nu være lidt realistiske, vi skal i første omgang udelukkende fokuserer på at få os selv stabiliseret i Superligaen, det gælder denne sæson og nok også næste, hvis vi overlever.

Jeg ville ikke have det mindste imod at kigge mod SønderjyskE, vi kunne om nogen godt bruge deres stabilitet. Og ja, selvfølgelig skal vi på den lange bane overhale dem, men her og nu skal fokus være på overlevelse.
Jeg er også enig med benteinthehood.

De næste par sæsoner gælder det om at stabilisere vores økonomi. Kan vi så udvikle nogle talenter under vejs, ville det være skønt.

Top 10 de næste par sæsoner, ville være mere end godkendt.
Hvis de beholder Lammers og henter et par ass. trænere samt lader Ted sælge / købe ind i juni kan de vente med hans afløser et halvt år.

Kan det tænkes ?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
benteinthehood
Man venter naturligvis med at melde en træner ud til Ole Nielsen officielt kan udpege den cheftræner, som han ønsker.


igen:
Jeg fatter ikke hvad du skriver.
Hvem er Ole Nielsen ?, hvornår har EFB meldt noget ud om ham ?
Lammers er ikke fyret eller har sagt op, tvært imod meddeler
EfB at Lammers er cheftræner.
@Gomes

https://www.jv.dk/efb/Han-er-favorit-til-at-blive-EfBs-nye-sportsdirektoer/artikel/2614910


Lammers er ikke fyret eller har sagt op, tvært imod meddeler
EfB at Lammers er cheftræner.


Og for få dage siden meldte man ud, at Ted fortsat var sportschef i EfB. Hvis det stadig ikke er gået op for dig, så forandrer ting sig hurtigt i fodboldens verden.

Kan det tænkes ?


Nej.
benteinthehood

EFB har ikke snakket med "den mystiske" Ole Nielsen`
JV tror jeg ikke så meget på.

Men det går jo stærkt,
gad vide om Brian Knudsen er fyret imorgen ?


EFB har ikke snakket med "den mystiske" Ole Nielsen`
JV tror jeg ikke så meget på.


Nå, for søren. Har det tomme ølkrus hvisket dig i.. svælget?
@Womble og øvrige, der ligesom jeg selv har undret sig over de lidt mærkelige udmeldinger fra klubben.

Brian Knudsen er lidt mere nuanceret i JVs dækning, som er bag deres betalingsmur. Det virker til, at Lammers og Ted får et relativt stort ansvar i forhold til trupsammensætningen.

Han gentager, at de ikke har lagt sig fast på en kandidat, som afløser for Ted, men hvis de har, får denne person, som vi må antage er Ole Nielsen, jo nok også indflydelse inden han formelt er tiltrådt.

Sjovt nok vælger Ole Bruun overskriften: "Ted slap ikke for fyresedlen" i sin artikel, selvom han intet belæg har for at skrive det. Stram dog op.
Annonce