Snak

Mere indhold efter annoncen
Kunne man forestille sig, at FCM, som er i gang med deres Chelsea-model, køber Dreyer for så at udleje ham til Esbjerg i den kommende sæson for derved at give ham mere erfaring i SL? Det kunne vel på en måde vel være en optimal løsning for EfB i og med at den største profil på holdet ikke smutter i en så vigtig sæson, men formentligt stadig får en rigtig fin pris for ham - I hvert fald hvis han ikke selv er interesseret i at forlænge. Syntes i hvert fald det var en god løsning den gang man solgte Kian til Nantes. Håber selvfølgelig på at han bliver solgt til en udenlandsk klub (måske i en lignende handel), da det ville gøre ondt i EfB-hjertet at se ham rende rundt i en rivals trøje!
EfB i medgang og modgang!
Hver halve år kan vi rigtig bruge vores fantasi.
Hvad sker der ?
Men denne gang er det helt " tosset ".
Flere spillere er uden kontrakt.
Mindst to nye trænere skal ind.
Ny sport chef skal ind og den gamle er der endnu.

Hvilken kampe er så spændende ?
STirstrup

Du mener FCM så ejer vores spiller og score kassen ved videresalg ?
Hvor end dit forslag er ment godt.
Det vil ikke ske.
Finte og Gomes:

I var bekymrede for græsset, men det ser ud til at stå fint: https://twitter.com/DePraktiske/status/1006745892202995712

:-)
Tak.

Lidt tyndt men der er vel også 4-5 uger.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Gomes16.01

Det var et tænkt eksempel ligesom med Kian Hansen, hvor Nantes købte ham i vinter transferviduet, men med det samme blev udlejet til Esbjerg til om sommeren. Det er i hvert det de har gang i pt. i FCM med Sammy Skytte, Søren Reese og ham canadieren.

Som sagt kunne det måske være et ønskescenarie hvis Dreyer ikke ønsker et forlænge med yderligere 1 år, da man i så fald måske ville få mere for ham nu, end ved at vente til næste sommer.
EfB i medgang og modgang!
Ja, EFB skal være kreativ.
Godt med gode ideer.
Men hvis alle 14 klubber begynder på det bliver det nok lidt svært for dem at finde hjem i en "brandert" .
FCM udnytter deres gevaldige styrke og jagter det midt/østjyske områdes klubber - Viborg- Silkeborg - Horsens - hvornår mon jagten begynder på EfB talenterne ? - Der er kun en medicinkur mod tendensen : at blive lige så dygtige som FCM er !
Tja, mon ikke den allerede er i gang eller har været det?

Jeg har dog umiddelbart svært ved at se, at de spillere som FCM har hentet lige pludselig bliver til den helt store overskudsforretning.

Canadieren kender jeg af gode grunde ikke, men Reese og Skytte er jo ikke noget specielt. Reese er blød mellemvare, i bedste fald, på superliganiveau. Skytte er der lidt mere perspektiv i, men det er svært at se, hvilke spidskompetencer, der lige pludseligt skal kunne gøre ham mange penge værd sådan for alvor. Og så skal han til AC Horsens. Synes det virker som et tvivlsomt match.

Men ellers har du da ret i din pointe, vi skal være dygtigere, og FCM skal et eller andet sted have kredit for, at de ikke ligger på den lade side i bestræbelserne på at udvikle klubben.

Meanwhile i EfB: Tja vi ved jo reelt ikke noget som helst om, hvad der foregår, vi ved fx heller ikke hvordan, det står til med Austin og Anyembe, som ville være særdeles kærkomne forstærkninger af holdet. Men der skulle blive meldt noget ud i denne uge. Bare det ikke bliver et eller andet lunkent indslag om en assistent.....men nu må vi vente og se. Vente og vente lidt længere.
Jeg hørte "Skriver karlen" fra Uge avisen i onsdags sporten, hvor meget han er inde om folk med viden ved jeg ikke men han var meget sikker på Ole Nielsen og muligvis Jerry / HH .
Havde også hørt Johnny Mølby nævnt derude.
Nye spillere havde han ingen bud på.

Han var ikke tilfreds med at de var så lukket over for tilhængerne da det var dem de levede af.
Annonce