Nej men man kan være uenig i tilgangen.
Der bliver spillet syv kampe, inden vinduet lukker, og jeg mener ikke vi skal gå og vente på spillere, der måske, måske ikke, vil til EfB. Så skal det i hvert fald være folk, som er stensikre startere, eller som vil kunne hæve niveauet betragteligt.
Dels risikerer vi, at vi alligevel bliver valgt fra af dem, vi går og venter på, dels kan man stille spørgsmålstegn ved spillernes motivation, hvis de "ender i EfB". Hvor god er deres form, hvis de har gået måneder uden ordentlig træning og kampe. De skal integreres på et hold, mens sæsonen er i gang. Og vi kan risikere, at stå en i situation, hvor skal vi overbevise en spiller samtidig med, at vi måske har fået en forfærdelig sæsonstart.
Så foretrækker jeg, at vi går en hylde ned og henter et par unge sultne spillere, som vi tror på. Der må jeg bare sige, at jeg havde forventet, at man var langt bedre forberedt.
Den afventende tilgang har givet bagslag så mange gange, skal vi virkelig blive ved med den? Jeg er med på, at der kan dukke en gylden mulighed op, men hvad er vores erfaring med den tilgang? Den er, at det som regel giver bagslag.
Hvad med Anyembe, hvad med Austin og øvrige skadede spillere er de klar? Det kan da i øvrigt aldrig gå, at sælge nogen tidlige i vinduet, hvis vi så stiller med et svækket hold i starten, som er så vigtig for en oprykker med mange unge spillere.
Et sidste argument er, at vi jo godt ved, hvad det betyder at rykke ned. Så man bør satse bare lidt.