Snak

Mere indhold efter annoncen
Syntes bare det er en speciel konstruktion - især fordi kartoteket som TVL har bygget op vel også afhænger af ham. Mange af de spillere som TVL har hentet er jo kommet på grund af ham. Vil spillerne i kartoteket så til Esbjerg uden TVL ?


Nej, Ted og hans scout behøver ikke andet end se dem spille og observere om de har det rette i sig. Det har intet med Teds personlige realationer at gøre, men om spillerens kvaliteter kan forenes med det EfB lægger vægt på omkring kompetencer, udvikling, og økonomi.

Hvorfor har en sportschef ikke større prioritet ? Historisk har konstruktionen uden en sportschef jo ikke vist sig holdbar.


Tilsyneladende fordi at klubben lige nu har blind tillid til det kartotek Ted har bygget op, og nok også fordi, at klubben ikke forventer den store aktivitet i dette vindue. Vel, truppen skal forstærkes, men det bliver ikke med det udsalg som man har set tidligere.

Hvem forhandler forlængelse med Drejer ? Er det så BK ?


Jeg vil tro at Ted gør et ihærdigt forsøg på det inden han stopper. Ingen kan spå om fremtiden, men hvis ikke det lykkes Ted har jeg svært ved at se klubben forlænger med Dreyer. Simpelthen fordi, at hvis Dreyer fortsætter udviklingen, vil han blive svær at forhandle med. Så lungter han blod i større klubber.

Det minder jo om det sportslige udvalg med direktøren, træneren og andre i huset med på råd - hvad er forskellen på den nuværende konstruktion og det tidligere sportslige udvalg?


Det er også et af mine kritikpunkter. Den eneste forskel er, at der nu kommer en mere tydelig fordeling mellem sportschefen, der referere til direktøren, der igen referere til bestyrelsen. Tidligere var der flere i det sportslige udvalg, deriblandt direktøren, som havde det afgørende ord, fordi han sad på pengene.

Derudover er forskellen nok også, at Knudsen uden tvivl har fået en løftet pegefinger om at vise økonomisk ansvarlighed. Man kan så spørge, om sportschefen og direktøren har kvaliteterne til at sætte holdet? Der har jeg mine tvivl om.

Denne model er for mig at se et tydeligt tegn på, at bestyrelsen tror mere på den model de eksempelvis har i AGF med PC og Jacob Nielsen, kontra OB, hvor de har en sportsdirektør og cheftræner til at sætte de sportslige rammer.

Det kan man mene om hvad man vil, men der hælder jeg klart mest til sportsdirektør og cheftræner, frem for sportschef og direktør. Hvad grunden til det skulle være ved jeg ikke, men i AGF tror de på den. Så noget må jo være godt.

Det er måske lettere at administrere. En type som PC er i hvert fald ikke så svær at hive op som en sportsdirektør, der også skal have økonomisk sans. Med en sportschef har klubben lidt mere styr på økonomien.
Jeg håber at de sparsomme udmeldinger er tegn på, at det er fordi der sker noget i kulisserne vedrørende bestyrelsen, og derved også investorgruppen. Og ja en sportsdirektør eller chef for den sags skyld er vigtig, men bestyrelsen og klubbens økonomiske fundament er altså vigtigere.

Derudover vil det jo også være således, at det arbejde der i øjeblikket vil foregå mht. spillerhandler, kontrakter og dets lige, mere er af administrativ og forhandlingsmæssig natur. De spillere man er interesseret i, har man jo allerede sat navn på, da scouting og vurderinger af truppen, jo ikke laves mens fodboldverdenen står stille. Og så er det langt hen ad vejen, mens transfervinduet er åbent, blot et spørgsmål om, at slå til når eller hvis chancen byder sig, på de spillere man helst vil have til klubben. Og de prioriteter man har lavet over det sidste års tid, ændrer sig ikke ret meget ved, at man henter en ny mand ind i ledelsen.

En ny sportsdirektør eller chef vil meget sjældent, komme med et helt nyt spillerkartotek fra dag et. En ny mand vil tage udgangspunkt i det scouting arbejde der i forvejen er lavet, og så lave sine egne vurderinger ift. det sportslige og økonomien. Og så er der lige de spillere, som pludselig dukker op som en mulighed, sandsynligvis oftest hen mod slutningen af transfervinduet.

Så ja, på den lange bane er sportsdirektøren eller chefen vigtig, men på den korte bane, er det langt mere vigtigt, at forarbejdet til transfervinduet har været på plads. Og der er det mit indtryk, at TVL nok skal overlevere sit arbejde på en professionel maner. Derfor er det ikke så vigtigt, om det er NES og/eller BK, med assistance fra TVL, som varetager forhandlinger med spillere, eller om det er en helt ny sportsdirektør, såfremt man har været forudseende og er sikre på hvilke spillere man vil have.

Så bliver det bare et spørgsmål om, om det lykkes at hente 1. prioriteterne, men den del er ikke afhængig af om der hentes en sportsdirektør eller chef ind med det samme. Og slet ikke hvis det kun er en chef vi får, da det i så fald, altid ville være BK, som skulle være temmelig meget indblandet i forhandlingerne, da det så kun vil være ham, som kan underskrive kontrakterne.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Épandeur à Fumier

Præcis. Godt beskrevet.
Tak til Vision for en masse god indsigt de sidste 14 dage.

Jeg mindes ikke at have set indlæg fra Vision før.
Måske er det en ´udsending´ fra klubben?
For helt uofficielt at fortælle så meget som muligt?
Esbjerg og Stoke i hvert sit hjertekammer
Haha TFisch. Tak for ordene. Men nej, jeg er ikke sendt ud fra klubben. Jeg har fulgt lidt med herinde i tråden, og synes bare til sidst det var kørt lidt af sporet. Det er fint nok at have meninger, men jeg synes også der skal være hold i virkeligheden. Det vil jeg gerne hjælpe med til så længe tonen holdes sober.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
HH overværede træningen i dag.
Talte i med ham ?, var han inden for tråden ?
Lilina
HH overværede træningen i dag.

Hvis han er ude efter Hagelskjær og Jesper Lauritsen, er
han velkommen til at overtage dem, de vil passe fint til Tønder.
Nu lysner det.
Ja vi talte med ham, men han var ikke indenfor hegnet. Men talte med fys. og andre omkring holdet. Var interesseret i hvor lang tid de trænede de forskellige øvelser m.m.
Tak. Lyder bare som en opdatering af trænings øvelser.

Ville du være ked af ham i teamet ?
Annonce