Snak

Mere indhold efter annoncen
Vission

Undskyld, men hvor har jeg sagt at Brian Knudsen (du husker ikke engang hans efternavn) kommer til at finde og forhandle med spillere? Igen, I ser kun det I vil se. Derfor giver det heller ikke mening at blive ved.

På side 3029 skrev du:
Hvem der ordner forhandlingerne? Jamen igen, det er direktøren. Måske får sportschefen noget at forhandle med, men det sker kun med tilladelse ovenfra.


Men du har ret, det giver ingen mening at blive ved, for du mener jo at du ved alt om EfB og er meget tætte på end alle andre. Indtil videre er der bare intet der tyder på at du ved noget som helst.
På side 3029 skrev du:

Hvem der ordner forhandlingerne? Jamen igen, det er direktøren. Måske får sportschefen noget at forhandle med, men det sker kun med tilladelse ovenfra.


Haha. Typisk. Det illustrere bare meget godt min pointe med hvad du vil se. Du har lettere demens, hvis ikke du husker længere tilbage end det sølle citat. Selv om det overordnet set stadig er rigtig med at BK har det overordnede ord ift. hvad der må handles ind for. Akkurat som SP i tiden med den sportslige ledelse.
EfB 1924

Såre simpel. Fordi journalister har det med at skrive og vende tingene som de gerne vil have dem til at se ud. Måske kender du Kimi Raikkonen. Ellers prøv at se her

https://twitter.com/F1/status/1012346536116695041

Jeg har det på helt samme måde som ham.


Tipsbladet er et respekteret og professionelt fodboldmedie. Jeg stoler fuldt ud på det de bringer.
Womble: Jeg får efterhånden den tanke, at du til tider vågnet op midt om natten badet i sved, mens du forskrækket råber: "NES er sportschef"

Vi har hørt den fortælling fra dig et hav af gange før, og det begynder ærligt talt at virke lettere sygeligt.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Vision

Den artikel som du henviser til er et meget dårligt eksempel på, at vinklen er blevet strammet, så historien er ude af tror med realiteterne. Som sådan holder eksemplet ingenlunde,som et argument du kan bruge i forholdstal at betvivle pressens troværdighed. Desuden er det et fagmedie, vi har med at gøre, så troværdigheden er relativt høj og klubben får naturligvis den slags til gennemsyn og historien er på ingen måde kontroversiel. Din egen troværdighed derimod er noget tyndslidt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Desuden er det et fagmedie, vi har med at gøre, så troværdigheden er relativt høj og klubben får naturligvis den slags til gennemsyn og historien er på ingen måde kontroversiel.


Er du journalist eller ansat på tipsbladet? Jeg tror dig ikke før du får et skriftligt svar fra Niels Erik Søndergaard at han har læst det igennem.

Det sker meget sjældent at man får lov til det i den branche, selv om jeg ikke vil kategorisere Tipsbladet på samme måde som Ekstra-Bladet. Jeg tror ganske simpelt ikke på at NES selv har godkendt det.
Womble
Jeg savner at EfB tør gå linen ud, og prøve at satse på det de siger. Nemlig talentudvikling. To-fire profiler udefra over 25 år, og så masser af egne talenter suppleret med unge udviklingsspillere, som man henter i første division og udlandet.


Jeg bliver rørt over så vise ord, TAK, jeg tror også Tage ville være enig i
dit budskab.
Ted har lagt bunden ved at lave et hav af U-kontrakter, i sin egenskab af en
handlekrafig sportsdirektør. Hvor langt mon EFB ville komme med ham ved roret,
i en 3-5 år sammen med en prof. kyndig bestyrelse der har skaffet den nødvendige kapital.?
Dermed også sagt: EfB skal have en sportsdirektør som de har i Brøndby og OB, så
Herr. Knudsen kan passe administrationen.
Nu arbejder jeg tilfældigvis i branchen, ja.Og det er helt normal praksis. Det gør du ikke, kan jeg regne ud. Men måske en meget god indikator på, at du gerne udtaler dig meget kategorisk om ting, du tilsyneladende ikke ved noget om. Hmm....
Dr. Hansen

Fint. Så synes jeg du skal prøve at spørge NES inden du stikker ud og siger at han har gennemlæst det. Før tror jeg ikke på det i denne sag.

Jeg ramte åbenbart et ømt punkt med min holdning til den journalistiske verden. Så er det nok svært ikke at føle dig ramt.

Jeg er ikke journalist, men jeg omgås jævnligt med dem. Så jeg ved hvad jeg taler om. Der skal ikke så meget til at puste det hele op.
Historien var jo ikke kontroversiel, da den blev skrevet. Og er det stadig ikke, men et validt vidnesbyrd om, at nes har haft en meget central placering. Ømt punkt? Nej jeg synes bare du skal passe på med at udtrykke dig så kategorisk, som du gør, når du ikke kan bakke det op med bare en flig af troværdighed.
Annonce