Snak

Mere indhold efter annoncen
En fin EfB-sejr på en billig baggrund. Horsens er godt nok tynde pt.
Oti spillede en flot kamp, og Lasha forsatte de flotte takter han viste i løbet af foråret.
Anyembe gjorde det solidt, og så længe de ikke skal løbe om kap med nogen er Halsti og Agus et godt makkerpar.
Kauko får mig til at tænke en smule på HH. Han tager de samme løb frem i banen og arbejder stenhårdt.
Eddi Gomes fortsætter på Island.

Jeg ville ønske vi havde lejet ham.
kan man se højde punkter fra kampen mod ACH nogen steder?
Det bliver spændende at se de 2 nye Finner.
Det jeg læser om Kauko får mig til at tænke på Joakim Persson´s ankomst til klubben.

Glæder mig vildt til Superligastart
Esbjerg og Stoke i hvert sit hjertekammer
@womble.... Også jeg finder det meget mystisk at en spiller af Gomes kaliber igen havner på Island. Jeg synes faktisk det er trist, at EFB ikke har lejet ham, hvis det har været muligt.
Er såmænd også spændt på at se de 2 nye finner, men det ændrer jo ikke på, at Gomes ville have været et virkeligt ikon at kunne have præsenteret herude, ikke mindst fordi han også selv har udtalt, at han håber på igen at komme tilbage til EFB engang.
firmino123
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det virker sgu også mærkeligt han fortsat spiller på Island. Med al respekt for dem, men det fatter jeg ikke lige - jeg ved godt han blev udlejet, men stadig. Han burde søge væk, han har vel også tjent de penge han skal.

Ser ham også gerne tilbage.
Mange danske suppeklubber kunne bruge Gomes - så måske ønskede han ikke at spille i suppen.
Eddi Gomes kommer/flytter ikke til Danmark før 1. Januar 2020.
Under historien om den kontraktfri Martin Pusic, der sandsynligvis ikke fortsætter i AGF, anfører en anonym kilde følgende "rygterne siger EFB". Tror dog det må være en and. EFB har vel ikke råd til at leje ham, eller hvad??
firmino123
Når han er kontraktfri, så er der ikke nogen overgangsum som skal betales. Så er der kun løn, og der er der ikke nogen der har sagt, at EfB ikke vil betale løn til "gratis" spillere. Der er blot udtalt, at klubben ikke vil betale overgangsum for spillere, og alt der kommer ind skal være på fri transfer eller leje.

Og med det in mente, at Pusic faktisk er en af de spillere som Van der Vaart kom bedst ud af det med i FCM, så kunne der måske være noget om det.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Annonce