Redigeretsøn 29. jul 2018
Fakta er, at TvL var en succes, ikke perfekt, men med afstand den bedste leder for den sportslige sektor siden Viggo Jensen. De spillere han hentede ind, synes jeg generelt var udmærkede, til de penge der var. Ja et par fejlskud imellem, men i et omfang, som ikke skader hverken trup eller klub, på hverken kort eller langt sigt. Fakta er altså, at han leverede en trup og klub, som er tilpasset økonomien.
Fakta er, at det sportslige udvalg spillede total fallit, og er hovedårsagen til, at klubben rykkede ned med et brag, og er stadig hovedårsagen til at klubbens økonomi er i ruiner. At TvL er lykkedes så meget som han er, er nærmest et mirakel, og klubben har nu fået en livline til redning, som skal bruges øjeblikkeligt.
Hvordan skal den livline så bruges? Jo, der skal en ny investor til, og der skal tilføres nogle fodboldfaglige kompetencer til bestyrelsen, som simpelthen ikke findes i øjeblikket, og som åbenbart heller ikke findes i det lokale erhvervsliv.
Fakta er, at det nytter i øjeblikket ikke noget, at skrige og hyle efter en ny sportschef, når det helt åbenlyst bare bliver en tilbagevenden til det sportslige udvalg, med den eneste forskel, at der nu skal være en mand til at tage hele skraldet, når korthuset igen falder sammen.
Lad os i fælleskab hellere skrige og hyle efter varig forandring, og dermed en ny investor samt bestyrelse.
TvL var et godt forsøg på, at skabe en varig forandring, som også har professionaliseret det hele mere, og skabt et langt bedre udgangspunkt økonomisk, end hvis han ikke havde været der, men der skal simpelthen mere til. Jeg tror dog også, at de er klar over det, og har været det længe.
Jeg tror og håber derfor også, at tilbagevenden til det sportslige udvalg, samt den manglende ansættelse af en sportschef, skal ses i lyset af, at de sandsynligvis eller forhåbentlig stadig arbejder på højtryk på, at få tilført en ny investor. Hvis ikke, så er det fuldkommen brændt af det der sker i øjeblikket. En ny investor skal jo gerne have mulighed for at bestemme hvem der skal tegne fremtiden for klubben.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!