NastyHabbits: Nu er det jo ikke en tag-selv-hylde.
Der er givet mange spillere som den sportslige ledelse i EfB kunne tænke sig spillede for EfB, men interessen skal jo også være gengældt.
I Teds sorte bog er der sikkert rigtig mange spændende emner, som ville pynte på vores hold, men nu er det ikke EfB der bestemmer om de skal skrive kontrakt med EfB, men spilleren selv. Og hvis spilleren ikke er interesseret i at komme til EfB, af sportslige, økonomiske, private eller gud ved hvilken grund, jamen så kommer spilleren ikke!
To gode eksempler er Kauko og van der Vaart: Kauko ville gerne være mere offensiv, og det så han muligheder for i EfB, og derfor var EfB attraktiv for ham. Van der Vaart ville være tæt på familien, og derfor var EfB åbenlys for ham.
Det var da meget nemmere for klubberne hvis der var et "Spiller-supermarked", hvor man gik hen, så på en spiller og prisen var fast. Så købte man, og spilleren havde bare at spille, uanset hvem der købte ham. Om det var Dølle-fjelle-musse i serie 5, eller FC Barcelona.
Men slaveriet blev heldigvis afskaffet for mange år siden ...
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!