Snak

Mere indhold efter annoncen
@Villafan1
Petre med mål for Rumænien U21 i går - de er dermed kvalificeret til EM.

Er der nogen, der har set det rumænske u-hold spille?. Kunne være interessant at vide, hvordan deres spillekoncept er. Knægten kan jo godt - og det vil jo være herligt, hvis hans optur og gejst fra landsholdet kan transformeres til klubholdet, Meget gerne med effekt fra fredag... :)
Ja det kunne være fint hvis Petre kunne banke et par mål ind mod Hobro, så vi endte som nummer tre, ved pengeudbetalingen efter 13 runder. Hvis EFB slår Hobro, er jeg sikker på, at vi ender som nummer tre, da Aab ikke vinder over AGF.
Til pengeudbetalingen kan vi ende med alt i mellem en 3. plads og en 9. plads.

Vildt at ligaen er så tæt, at en runde kan afgøre så meget. Krydser for en sejr over Hobro og et nederlag eller kryds i AGF - Aab kampen.
E-1924
Krydser for en sejr over Hobro og et nederlag eller kryds i AGF - Aab kampen.


Aab må godt vinde , bare EfB vinder med et mål mere.
Womble
Hvor har du i øvrigt fra at EfB har en frikøbsklausul på Kristian Riis? I alle de artikler jeg kan finde om skiftet, står der intet om en sådan. Tværtimod står der i flere artikler, at FCM håber at Riiis får en del kampe, så de får en mere rutineret spiller hjem, ligesom der står at Riis glæder sig til at være et år i EfB


Ser først dit indlæg nu.
Jeg tog det som en selvfølge at FCM og EfB havde en aftale.
Det ligner en "Awer Mabil" aftale.

Jeg fatter ikke hvorfor Riis kommer til EfB, fordi jeg tror
han nu bliver på bænken i mange kampe.
Skuffende aftale.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er ikke en frikøbsklausul, for så ville de have sagt det.

Hvis vi en kort stund antager, at Kristian Riis bliver et hit i EfB, så vil prisen jo også stige, så jeg tror ikke på, at vi kan eller vil købe ham, medmindre FCM afskriver ham på grund af andre talenter/tilgange.

Set i det lys er der ikke vildt meget perspektiv i det, andet end at vi har styrken konkurrencen og bredden i forsvaret, og det kan også være fint nok.

Bliver spændende at se om vi kan holde takterne fra kampen mod Horsens, 3 point imorgen og vi vil starte en ny stime :).

Kristensen - Petre - Oti som de forreste, håber på 2 kasser i blandt dem, en af Lungi :) 3-1 EfB.
Esbjerg fB NH24 - JK15 - HH20
Kan vi efter kampen kalde EfB for et stabilt hold - eller er vi for u-stabile til at være i den øverste del af ligaen ? - Vores nuværende stabilitet burde give sejr , men bundhold , der kæmper for livet, har just ikke været EfBs kop te historisk set .- Så en nul-løsning vil være en sandsynlighed !
Meget ærgerligt, at Adnane er blevet skadet. Han var fremragende i Horsens.
Jeg syntes stadig klubben kunne blive langt bedre til at fortælle os fans og sponsorer, hvad der sker.

Hvad sker der for eksempel med Anyembe? Man har ikke nævnt, at han skulle være alvorligt skadet, men det ser det jo ud til at han er, når han stadig er ude af truppen. Han spillede så vidt jeg kan se, sin sidste kampe 13/08 og det er jo mere end to måneder siden. Og så skal man huske, at han jo også var ude i slutningen af sidste sæson, så det ligner desværre, at han ikke blev behandlet ordentligt første gang, noget vi desværre har set alt for ofte.


Annonce