Snak

Mere indhold efter annoncen
Tror ikke på at Anyembe får den defensive midt mod FCM - dertil er hans kampform for dårlig - mon ikke Austin tager den - det er trods alt hans normale plads- så ryger Garcia tilbage i midterforsvaret. Ellers også tager Kauko eller Lungi den og Mark Brink får den offensive midt. Så slipper vi for at ændre midtforsvaret. Anyembe skal først i kampform igen inden han starter.

Men hold da op Esbjerg har overrasket mig - Kauko og Halsti er jo de perfekte signings i forhold til vores spillestil nu - flot at trænerteamet har justeret så vi ikke står så højt med bagkæden nu - syntes stadivæk vi spiller noget flot fodbold men nu er det ikke så naivt længere.
Jeg tror Lungi tager den defensive midt på søndag. Og Mark Brink ind på midtbanen.

Så kunne starteren se således ud:

Højbjerg

Brinch - Halsti - Austin - Lauridsen

Lungi

Mathias K - Mark Brink - Kauko - Oti

Petre

Det er for øvrigt fedt at se at Petre kæmper og bliver bedre og bedre til at deltage i spillet. Han er i klar fremgang :)

Anyembe er fremtidens mand, og klubben ser et kæmpe potientiale i ham. Alene af den grund er han ret sikker på spilletid, når han er helt klar.

Adnane kunne være vigtig på søndag, hvis han er klar. Nogen der har hørt omfanget af skaden?
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Vildt med en runde, hvor alle resultater flasker sig i forhold til EfB.

6 point ned til nummer 7, og 9 point ned til de nederste fire, må siges at være helt pænt.

Ted-effekten.
Både Petre og Austin på rundens hold i tipsbladet - imponerende!
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har nu ment i lang tid, at det var totalt hovedløst, at Petre aldrig fik chancen over flere kampe. Man har i stedet givet Yakovenko alt for mange chancer, som han simpelthen ikke har udnyttet. Petre har ikke altid vist sig fra sin bedste side, men i det mindste har han ved flere lejligheder vist glimt af talent, og jeg tænkte sgu nok han ville vokse, hvis han fik lidt tillid fra træneren. Det ser ud til, det kommer nu. Formkurven har i hvert fald været markant opadgående de sidste par kampe. Lidt selvtillid giver større skarphed - jeg tror nok, han kan komme op på 10-12 mål på en sæson. Der nægter jeg at tro på, Yakovenko nogensinde vil kunne nå op. Synes efterhånden vi har fundet den optimale opstilling. Sidste brik der skal falde på plads for mig at se, er venstrekanten. Oti eller Tighadouini? Jeg har svært ved selv at vælge mellem de to. Men fedt Petre starter kontinuerligt nu. Og udover det, så må man godt nok give trænerteamet uanede mængder af kredit for det arbejde, der er gjort de sidste måneder. Det burde give en æresmedalje.
Jeg syntes at trænerne skal have elefantordenen af dronning Margrethe. Næste kamp for EFB er mod FCM, og med fulde lægter, tror jeg på at EFB kan lave en overraskelse. Håber på 3 point, men vil være tilfreds med uafgjort.
Oti imponerer mig ikke. Han kan løbe, men hans spilforståelse og især slutprodukt er nærmest ikke eksisterende.

Han skal virkelig lægge det på sit spil.
Tighadouini burde klart spille fremfor Oti. Mod Horsens kunne man tydeligt se, at Tighadouini har spillet på et andet niveau end Superligaen. Han gjorde, hvad der passede ham.
1924 "If the badge is too heavy, then leave" - Thierry Henry.
Enig. Tighadouini har nok ikke den samme fart som Oti, men han har en langt bedre spilforståelse/teknik.

Annonce