Snak

Mere indhold efter annoncen
@ Gomes
OB har kun råd til 3 udlændinge i startopstillingen
EFB har kun råd til 5 udlændinge i startopstillingen

Hvorfor tror du at udlændinge er dyre end danskere?

Som du kan se nederst her, så bruger OB 9 millioner kroner mere på løn end EfB gør, så det handler da ikke om at de ikke har råd til udlændinge.
Ifølge Ted, så er udenlandske spillere ofte billigere end danske.

Fish....lad høre ! (Petre kostede f.eks.4 mil.kr)

Ja og Bjørn Paulsen og Jesper Lauridsen kostede også omkring 3-4 millioner hver, hvem mon vi kommer til at tjene mest på?


FCK: 120, 130, 120, 110, 100, 100-110, 110-120, 100-105, 100-115
BIF: 80, 75, 75, 75, 80, 80-90, 90-100, 90-100, 70-75
FCM: 80, 75, 70, 65, 65, 65-75, 50-60, 40-45, 35-40
AGF: 40, 42, 40, 40, 40, 30-35
AAB; 38, 33, 32, 28, 28, 25-30, 25-30 20-25
OB: 32, 32, 31, 30, 30, 30-35, 40-45, 40-45, 50-55
FCN: 30, 28, 27, 27, 34-40, 40-45, 40-45, 40-45, 33
RFC: 27, 31, 27, 29, 30, 25-30, 30-35, 30-35, 30-35
VB: 25
SJE: 23, 21, 19, 19, 19, 18-19, 17-19, 15-16 15-16
EFB: 23, ?, ?, 32, 35, 30-35, 35-40, 27-32, 22-27
ACH: 22, 14, 11, 12, 12
HOB: 15, 14, 14

Rigtig godt podcast, det må de gerne fortsætte med. Ville gerne have hørt lidt mere fra Jeppe om kontraktforlængelse, men han fik nogle gode råd på vejen og jeg ønsker også kun Jeppe det bedste og forstår udmærket at hvis han har muligheden for at tage til et championsship eller bundesliga 2 hold så kunne det være utrolig interessant og vil nok give lidt flere penge på kontoen end efb har råd til lige for tiden, men hvis vi kommer ud i Europa og spille, så kan jeg ikke se hvorfor han ikke skulle tage en sæson mere.
Jeg ved ikke hvordan kontakter virker og om det er muligt at skrive en 2 eller 3 årig kontakt og alligevel skyde ham af sted til sommer og få lidt penge i kassen for ham. Jeg ser dog helst at han står fast i målet selvom han kun har nogle måneder tilbage af sin kontrakt.
Jeg husker at Ted i een af sine afskeds-hilsner udtalte , at en klub som EfB - med den talentmasse man har, gerne skulle kunne sælge 1 -2 spillere til udlandet i hver sæson for at få forretningen til at løbe rundt hvert år. I år har solgt Dreyer , så mon ikke den næste ryger afsted efter sommerferien ( Højbjerg eller Petre ) - Men bare de unge vil bruge den samme model som Jonas Knudsen brugte , at de spiller mange kampe for EfB først og at klubben får noget ud af et salg !
Gomes
Fish....lad høre ! (Petre kostede f.eks.4 mil.kr)

Womble har givet dig et præcis svar. Jeg kan supplere med en artikel fra Troels Bech... dem er der nok af, der beskriver problemet.
https://www.bold.dk/fodbold/nyheder/troels-bech-danske-spillere-ofte-for-dyre/
Laudrup påpegede det helt tilbage i midten af 0´erne, da han kritiserede de danske spillere for at kræve for meget - bl.a. i forhold til de svenske spillere.

Ift. mange andre sportsgrene er fodboldspillere - ja, fodboldverdenen - snothamrende forkælede.
Fish

Ok, jeg misforstod dit indlæg´
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Alligevel lidt sjovt, at der i podcasten antydes, at det er Teds afgang, der har fået holdet til at spille godt. Ole Bruun er vist ikke ligefrem Ted-fan, og det viser meget godt, hvor forskelligt man kan se på tingene.

Flere af holdets største profiler har Ted hentet eller sørget for at få lange kontrakter med i en historisk svær periode. Alligevel skal han udnævnes til bussemand.

Ellers ganske interessant podcast. Vi må håbe Jeppe følger rådet om at forlænge kontrakten.

I øvrigt rigtig spændende, at Petre nu begynder at sparke frispark. Hvis han kan blive rigtig god til det, så er det også noget, der giver prisen et nøk opad, den dag han skal sælges videre. Og hvis han fortsætter som han har gjort på det seneste, så kan den dag hurtigt komme.
Alligevel lidt sjovt, at der i podcasten antydes, at det er Teds afgang, der har fået holdet til at spille godt.

Jeg kan nu sagtens forstå tankegangen der. Hvis rygterne taler sandt, at Ted dikterede opstilling og spillestil, har det jo låst Lammers på hænder og fødder.

Hvorfor skulle Hagelskjaer spille, når han var/er så elendig?
Hvorfor skulle Hölscher spille, selv om han var så ugidelig?
Hvorfor skulle Yakovenko spille, selv om alle kunne se, at Petre er bedre?

Hvorfor følte vi i mange kampe, at Lammers var låst og handlingslammet? Var det Teds ´vil bestemme alt´ attitude, og har det frigjort holdet og trænerne, at han nu er væk?

Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Vestenvinden, efbeasts hjemmeside er ret død, men find gruppen/siden på Facebook, der er stadig folk der mødes og ser bold.
Der er ingen tvivl om at Ted både var godt og skidt.

På den ene side var han nok for dominerende, og er der hold i rygterne om at han ville sætte holdet, så var det selvfølgelig forkert.

På den anden side, så havde EfB brug for et gevaldigt lods i r....

Omklædningsforholdende var ikke brugbare, hvor nogle af spillerne ikke kunne se træneren under taktikmøde. Styrketræningsrummet var gammeldags og banerne man trænede på var ikke gode nok. Alt det er nu fikset, og det var Ted primusmotor for.

Dernæst var der en amatøragtig stemning i klubben, og den fik Ted gjort op med, selvom det ikke gav ham mange venner. Materialemanden, klubbens egen journalist og sikkert mange andre, kunne ikke forstå, at de ikke måtte kommer i omklædningsrummet op til en kamp, men helt ærligt, så giver det jo god mening. Ted ville heller ikke have, at seriespillere og veteraner, samt venner af klubben, sad og drak øl i det samme klubhus, hvor ungdomseliten færdes, og det gav ham heller ikke mange venner.


Sidst men ikke mindst, så havde EfB åbenbart slet ikke noget scoutingsystem eller spillerregister, da Ted kom til klubben, det har man nu.


Så for øvrigt at Tsimikas, der var en af Teds første signings har fået debut på det græske landshold, og i dag er fast mand for Olympiakos. Sammen med Parunashvilli, Austin, Oti og Petre, så viser det, at manden altså godt kunne finde gode spillere til billige penge.


Så alt i alt, tror jeg måske det var godt Ted kom, og vi skylder ham meget, men det var måske også godt, at han rejste igen.
Tak til Havgus og Jones. Ja konstaterede også, at EFBeast`s hjemmeside var lidt død. Jeg vil gå over samme`s facebookside. Må alle vi EfB fans i både øst og vest få en rigtig god fodboldaften i morgen.
1961, 1962, 1963, 1965, 1979 5 DM-titler i min tid - og oplever gerne en mere
Annonce