Hvis man tager udgangspunkt i tiden, hvor man rykkede i 1. div kort tid efter succesoplevelsen i Europaligue, og med den rædselsfuldt dårlige økonomi til følge, er den nuværende status med en fjerdeplads i superligaen intet mindre end fremragende.
Det virker som om der er ro på hele vejen rundt. Ledelsen fungerer, økonomien hænger sammen, spillerstaben ganske fornuftigt sammensat, og et rutineret trænerteam. Selvfølgelig kan man ønske sig en bredere trup i form af et par forstærkninger, men fornuftigt nok ikke at forgælde sig yderligere p.t. Det bliver interessant at se, hvor godt økonomien hænger sammen - om der snart kan barberes af på gælden, men meget vigtigt er det, at den daglige drift hænger sammen - og meget gerne med et plus.
Nagel er en vigtig brik vedrørende succeskriteriet, og det ved alle implicerede parter alt om. Så mon ikke vi snart hører om en forlængelse der også - det vil være herligt.
Sandsynligvis er holdet stærkt nok til at bevare top 6 placering i foråret, økonomien i pæn bedring - og med fornuftigt købmandskab vil klubben være godt kørende i forhåbentligt mange år fremover.