Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror ikke vi får point i Haderslev, notorisk svært sted at spille. uanset bane, antal skader de har osv. så bøvler vi altid med dem.

Tror dog vi napper Vejle i den sidste også er det jo ligegyldigt det hele

Vi skal ikke i europa eller lign, det er holdet, osv slet ikke gearet til.

At komme i top 6 er mere end fantastisk!

Endnu en sæson af den slags næste sæson, så er klubben på ret køl igen.
Forza1924
Vi skal ikke i europa eller lign, det er holdet, osv slet ikke gearet til.


Jeg er helt uenig,
det gælder altid om at vinde, og hvis
EFB slutter i toppen og er berettiget til at spille
i Europa skal vi ikke sende afbud, endsige tabe med vilje,
for at undgå at komme ud i Europa.

Noget helt andet er, at der er penge at tjene ved deltagelse,
og det er det bedste udstillingsvindue for vores unge salgsbare.
spillere.
Iøvrigt tror jeg vi kommer i top 6.
Vi skal ikke i europa eller lign, det er holdet, osv slet ikke gearet til.


Den er du nødt til at forklare mig. Hvorfor ikke? Er vi for ringe, så ryger vi hurtigt ud og tager de penge vi nu kan få for det. Er vi gode, så tjener vi flere penge til vores sultne skattekiste.

Det ville også give ledelsen større mulighed for at skaffe lidt bredde til vores trup, enten via vores talenter, eller andres.
EfB 1924
[quote]Jeg tror ikke vi får point i Haderslev, notorisk svært sted at spille. uanset bane, antal skader de har osv. så bøvler vi altid med dem. [quote]

Jeg tror heller ikke på point(s) i Haderslev. Vi var nogle der lavede et væddemål (100 kr.) til træningen nede ved hybridbanen. Det bliver forhåbentlig ikke lettjente penge!
Jeg hader når vi spiller der, fordi der går altid det ene eller det andet galt. Pokalkampen sidste år er undtagelsen der bekræfter reglen, men dem der så kampen siger at vi var utroligt heldige.
Krydser fingre for heldet endnu engang.
Hallo - vi har vundet de seneste 3 mod Søndertyske, så hvorfor ikke søndag?,
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hallo - fordi det er i Haderslev. Derfor. :-)
Jeg har også en dårlig fornemmelse i maven omkring kampen på søndag.

Sønderjyske har trodsalt lige klasket Randers 3-0 på hjemmebane.

Og så synes jeg desværre altid vores spil bliver så ringe, så snart banen ikke tillader at bolden køres hen over. Så skal vi spille med lange bolde og mod et hold der står okay langt tilbage er det bare svært. Jeg er bange for vi spiller for naivt og forsøger os med pasningsspil langs jorden. Håber jeg tager fejl. 1 point ville jeg være mere end tilfreds med.

Håber vi kommer mange på stadion og giver en god opbakning.
SønderjyskE er dog langtfra det SønderjyskE de var for en 5-6 år siden og længere tilbage, de er ikke et specielt fysisk stærkt eller godt organiseret hold længere ligeså. Faktisk er de blevet et langt mere boldspillende hold.

Vi har det dog med at spille ringe kampe væk fra eget græs denne sæson, ihvertfald siden efteråret. Kan sagtens leve med et enkelt point.
Har du set Sønderjyske under Glenn ? Det er lange bolde og dueller - så banen passer perfekt til Sønderjyskes spillestil.
Har du set Sønderjyske under Glenn ? Det er lange bolde og dueller - så banen passer perfekt til Sønderjyskes spillestil.


Det har de praktiseret i 1 kamp her i foråret, det var i deres 3-0 sejr over Randers. Eller har de spillet mere posseions fodbold, med flere afleveringer. Tjek evt selv op på statistikkerne, de har markant flere korte aflevering under Glenn, end de havde under Nørgaard.

Men jeg tror også de vil forsøge det udtryk på søndag, iogmed deres "proces" er blevet skudt ud i horisonten, nu når de er fedtet ind i de mere ubehagelige pladser.
Esbjerg fB NH24 - JK15 - HH20
Annonce