Snak

Mere indhold efter annoncen
Kan se at PSV højst sandsynligt tilbyder kristinsson en kontrakt. Det er hvert fald seneste nyt. Det er dog til Jong PSV.
@Skjold99

Hvorfor skulle man sælge Petre til en pris under hvad man har givet for ham når han: 1) er ung 2) har 2 år tilbage af sin kontrakt 3) Har potentialet til en højere salgspris?

Det er da i min optik en gammel-ledelse-classic.
Frapp

Det kunne jo være man havde en anden angriber i kikkerten som man tror mere på passer til klubben og vores spillestil. Sammenholdt med at vi ingen penge har, så kunne det jo være man ville sælge Petre for at få råd til den nye, også selvom man ikke for hele den oprindelige købspris tilbage. Det ville da give meget god mening ville det ikke?
Blackburn EFB
Vi købte Petre dengang for ca. 3,25 millioner, han er ifølge transfermarkt vurderet til 5,25 millioner.
Hvis ikke vi kan få hans markedsværdi for ham, så skal vi i hvert fald ikke sælge.
Du kan ikke regne med Transfermarkts estimater.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Frapp
Hvorfor skulle man sælge Petre til en pris under hvad man har givet for ham når han: 1) er ung 2) har 2 år tilbage af sin kontrakt 3) Har potentialet til en højere salgspris?


Fordi han ikke er mere værd.

Det er i øvrigt ret så ligegyldigt, hvad man har givet for ham. Nogen gange må man bare tage sit tab og komme videre. Kan vi bare få 3 mio. for ham, så kan vi aflønne en bedre angriber i 3 år for de penge. Dét ville være godt købmandsskab.

Jeg beklager at måtte sige det, men han har altså ikke potentiale til mere. Havde han det, så burde han allerede have vist det.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Petre er vores bedste angriber, hvis I ikke kan se det, så har I ikke set nok fodbold i jeres liv, eller har bare ikke evnerne til at spotte talent, hvilket et eller andet sted også er fair nok.

Petre laver nogle rigtig gode løb, men han er ikke en hårdtarbejdende angriber som Jesper Lange eller Yuri, men derfor kan man stadig være en fremragende angriber. Han er laver de rigtige løb, er skab foran kassen når han får chancen, han mangler en smule teknik, ikke så meget som mange af jer tror.
Han er klart vores bedste angriber, hvilket vi også så imod FCK da Yuri brændte 7-10 100% chancer.
Han er klart vores bedste angriber, hvilket vi også så imod FCK da Yuri brændte 7-10 100% chancer


Nej, bare nej. Yuri er en langt mere komplet angriber end den luddovne rumæner. Petre er en bedre afslutter, men det er ikke fordi han er milevidt foran Yuri selv i den henseende. Desuden brændte Yuri mange chancer, men han skaber også meget for sig selv, noget du aldrig ser Petre gøre.

I hovedspillet, fysikken, farten og arbejdsiveren overmatcher Yuri ham så meget at det ikke engang er fair at lave en konkurrence eller sammenligne. Jeg siger ikke vi skal sælge Petre, ser gerne vi beholder ham, men han er altså ikke bedre end Yuri.
Hvad? Petre er da et langt større talent. Han kan blive rigtig god stadig. Han minder lidt om Lewandowski i hans spillestil, hvilket jeg synes godt om. Han kan have sine offdays, men når han er i form, så er han med længder bedre.
Hvad? Petre er da et langt større talent. Han kan blive rigtig god stadig. Han minder lidt om Lewandowski i hans spillestil, hvilket jeg synes godt om. Han kan have sine offdays, men når han er i form, så er han med længder bedre.


Jeg har svært ved at se hvordan Petre minder om Lewandowski, især fordi jeg selv er Bayern München fan. Lewandowski er fysisk stærk, udmærket fart og vanvittig farlig i luftspillet. Ingen af de ting besidder Petre som jeg ser det.
Annonce