Snak

Mere indhold efter annoncen
4-4-2 kan spilles på mange måder, iforhold til presspil, defensive positionering, opspil etc, det hele handler om Lammers tilgang til hvordan spillet skal spilles.

Og lige pt ser jeg nok os spille en 4-5-1, da begge vores CBer har brug for beskyttelse.


Som jeg siger. Holdet kan godt spille offensivt 4-3-3 og ikke det 4-5-1 vi alle hader, men når holdet er presset på point, så går de tilbage til det sikre også kommer det offensive først når der er rum til det. Se 4-3 mod FCK som det gode eksempel. Det var den måde Lammers gerne ser hans taktik fungere.
EfB 1924
I JV udtaler Nagel:
- Du har tidligere sagt, at du var tilfreds med truppen, er det her så en reaktion på den dårlige start?

- Det kan du godt sige, for hvis vi havde haft 12 point og scoret 15 mål, havde vi nok ikke gjort noget.

Jeg mener Nagel har fejlet her.
Hvorfor mener du det Gomes?
Selfølgelig finder EfB ikke 5 - 10 millioner i løn til én spiller. Det behøver man jo ingen doktorgrad for at regne ud. Jeg håber bare ikke de er igang med at spare sig i 1. Division, for så er feks en årsløn på 1.5 million i indeværende sæson et billigt alternativt i forhold til hvad en nedrykning ville koste. Og jeg ved godt at eksempelvis Adnane´s tilstedeværelse ikke garanterer overlevelse, men jeg vælger at tro at chancerne med ham på kanten er højere end de er pt.

B.T mener i øvrigt at vi jagter endnu en angriber
https://www.bt.dk/fodbold/superligaens-vilde-transferslutspurt-saadan-handler-din-klub-i-de-sidste-dage
"Der er penge at handle for, efter at Philip Billings skifte til Bournemouth sendte en god slat penge til Vestkysten."

Jeg troede ikke vi fik penge for Billing, når han blev i England?

Men vel ellers et fint transfervindue (hvis vi ikke kigger på resultaterne indtil nu)

Ind:
Pyry Soiri (Admira Wacker) - Rigtig spændende, jeg tror virkelig på han kommer til at lave en del assist i år.
Mathias Rosenørn (Thisted) - Vel en okay reservemålmand og en mulig erstatning hvis Højbjerg engang skal videre?
Nicklas Røjkjær (Viborg) - En okay spiller til bredden, dog ikke god nok til start 11, af hvad han har vist i hvert fald
Viktor Tranberg (FC Nordsjælland) - Har vi ikke set meget til, men håber da han kan erstatte Halsti eller Austin efter denne sæson, selvom det bliver meget svært at erstatte Austin..
Mo Dauda (Anderlecht, leje) - Rigtig spændende, mon ikke han kan lave 8-10 basser?

Ud:
Brent McGrath (Kolding IF)- Han var væk
Lasse Mikkelsen (Næstved) - Lidt trist over ham her, jeg havde ellers hørt han var okay?
William Møller (FC Sydvest)- Havde faktisk store forventinger til Møller her, men han levede aldrig op til dem.
Klaus Moesgaard (Ringkøbing) - Hvem?
Martin Egelund (Ringkøbing) - Hvem?
Emil Ankersen (FC Sydvest, leje)-Spillede okay da jeg så ham i Youth League, men ellers kender jeg ikke meget til ham.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Du / EB glemmer bare Adnane og Holse under spillere der væk. (ved godt de var leje, men de mangler stadig).

Jeg synes også transfervinduet er gået fint. Jeg glæder mig ekstremt meget til at se Dauda i aktion. Tror han er et lyn og det hungre vi rigtig meget efter.

Er der forresten nogen der ved noget om Oti? Er han skadet eller hvordan så det ud? Hvis han fik slut produkt på kunne han sagtens blive en gevinst. Ved bare ikke om han er i stand til det.
Holse havde lidt xfactor, men så god var han heller ikke, han gjorde livet svært for modstanderne, samme som Oti, men var bedre til at afslutte end Oti.
Adnane havde vel 2-4 gode kampe, forstår ikke folk her i tråden vil smide 5 mio kr i løn efter ham, det er han ikke værd for os.
Lydik

Enig i forhold til Adnane.

Sidder andre og ser FCN mod Hobro. så se lige hvor langt FCN skubber bagkæden op i forhold til at de spiller en offensiv 4-3-3, for at lægge tryk på Hobro. Det ville EfB aldrig kunne gøre, da Halsti og Austin er alt for langsomme.

Interessant at Mathias Kristensen er ude i kulden, mens Egelund, Røjkjær og især Mads Larsen er prioriteret over.
lydik

Men hvis de er så ligegyldige de to, hvordan kan det så være at det EfB er som nat og dag i forhold til sidste sæson?

Det er de eneste to udskiftninger der er i truppen. Vi scorede fint med mål i sidste sæson. I den her havde vi scoret 1 i hvad? 6 kampe eller lignende. Der sker jo intet offensivt for os og spillet går i stå konstant. Det gjorde det ikke sidste sæson, hvor vi havde masser kontra angreb.

Tag derudover at Holse spiller nogenlunde fast i FCK. Enhver spiller der gør det, er ikke bare "en spiller med lidt x-factor" i EfB regi. Det er en profil! Jeg er overbevidst om at en spiller som ham gjorde de andre bedre med den plads han skabte fordi han altid trak modspillerne mod sig når de skulle dæmme op for ham.

Annonce