Snak

Mere indhold efter annoncen
Må bøje og føje mig ;) Det står mig nu helt klart, at det er 4-4-2 der bliver spillet :) Den julefrokost må have gjort min hjerne Halsti tung og langsom, når jeg ikke kunne se det :D

Men hvor er det bare træls at se dem spille sæsonens bedste kamp, og stadig tabe. Nu risikerer vi, at al selvtillid igen er feset ud af spillerne. Det er simpelthen bare ærgerligt, træls og ekstrem urætfærdigt, alt noget der ikke kan bruges til en skid, kun mål og point tæller.

Men Lars Olsen ser ud til, at have fat i den lange ende mht. taktikken, det er længe siden det har set så fornuftigt ud angrebsmæssigt, og jeg synes ikke, at det defensivt er blevet værre. AGF nogle store chancer og scorede to kasser, men i virkeligheden havde de rimelig godt styr på dem, bare ærgerligt, at AGF var skarpere på dagen.

Vi er vel nu på et sted, hvor vi har de angribere der skal bruges. Nu er jeg personligt bare ikke vanvittig tryg ved målmandssituationen, og det centrale forsvar. Jeg synes på ingen måder, at Brinch har overbevist om noget som helst. Og jeg synes at Højbjerg stadig er for usikker i sine indgreb.

Ja, man kan nok ikke give Højbjerg skylden for de mål AGF scorer, men jeg synes alligevel, at der er noget galt oppe i hovedet, ihvertfald på det første mål, hvor det virker til, at både Brinch og Højbjerg snorksover. Højbjerg kunne i det mindste have forsøgt at smide sig, eller reagere på det han tydeligvis ser ske. Han ser den jo hele vejen, og står bare og kigger, det er ikke imponerende. Og det sidste mål synes jeg han placerer sig dårligt, så godt var det skud ikke, at det skal være 100% lig med en scoring.

Men det er lidt sigende, at Højbjerg er den målmand med den laveste redningsprocent, og EfB er et af de hold, i den nedre halvdel, hvor der skabes færrest chancer imod. Med en målmand på superliga niveau, burde det jo betyde, at der skulle scores færre mål imod. Jeg synes simpelthen ikke, at han er dygtig nok. Ja han er blevet bedre, men det synes jeg bare skriger til himlen, om hvor ekstremt elendig han har været hidtil.

Ny spiller til centerforsvaret, og ny målmand, må stå øverst på Lars Olsens ønskeliste til Januar.

Mht. snakken om klubben, så sker der ingen permanente ændringer eller fremgang, før bestyrelsen bliver opgaven voksen, eller der kommer nye ejere til. Sidstnævnte nok eneste mulighed for, at få det til at ske. Der skal simpelthen meget mere professionelle kræfter til, men det kan kun fungere, hvis bestyrelsen har styr på butikken, og det har den nuværende bestyrelse slet og aldeles ikke, og kommer heller aldrig til det. Eksemplificeret meget godt ved, at man vælger at nedlægge chefscout og sportsdirektør stillingerne, og ansætter scouten som sportschef. Tilbage til det gode gamle, det er vist sådan det fungerer i EfB.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
I dag spilles i mine øjne, måske sæsonens vigtigste kamp.

Lykkes det at slå Sønderjyske, så er holdet a point med Hobro, og har kontakt med SE, Horsens og Lyngby. Vinder SE, så er der pludselig 9 point op til redning, og så ville det i mine øjne kun være muligt i bedste fald at overhale Hobro og få en playoff kamp.

Man skal huske at det ikke er mok at overhale Hobro, og et hold mere, der skal være fire hold under EfB for at man er sikker på overlevelse.

Vinder EfB i dag, så ville det måske også være en god ide og satse lidt og forstærke truppen i det kommende vindue. Taber holder derimod, så ville det i mine øjne være uansvarligt, at gældsætte klubben yderligere, da chancen for overlevelse i superligaen vil være meget lille.
Hold da op en ringe dommer, jeg fatter ikke de kort til Kauko og Dauda.
Og lige så lidt dem til Sønderjyske.

Lad dem nu for pokker spille bold!
Esbjerg og Stoke i hvert sit hjertekammer
Suk.
Føj for satan. Fuck det her.. Lad klubben gå konkurs og forsvinde..
Esbjerg fB
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kan vi ikke sende Anyembe hen hvor peberet gror? Jeg er så træt af ham.
Der er jo offside, så forkert straffe og udvisning.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Luk nu bare klubben og spar os for flere ydmygelser.
Esbjergs egenavlede uduelige talenter slog til igen...
I guder hvor bliver man da træt. Hvorfor ikke bare få lukket den kamp, istedet for at forsvare i så mange minutter, og 3 stamspillere i karantæne... næste runde er vi vel a point med Sif

Annonce