Snak

Mere indhold efter annoncen
Dr. Hansen
Interviewet i JV med Brian Knudsen rammer problemerne meget godt ind.

Vi har dybest set ikke pengene til at agere. Skal vi agere på den korte bane, bliver det leje, og kun hvis venner af huset hjælper til.

Soiri og Dauda var der oprindeligt slet ikke budget


Fint Herr Knudsen.
DU HAR SMIDT HÅNDKLÆDET.
EFB rykker ud og du og ejendomsmægleren, vil så være fortid.

Det er så på 2. klasse , formentlig i flere år, U-afdelingen, U-19, U-17 og U-15
vil sikkert ikke mere være i de landsdækkende ligaer, SFS talenterne vil måske
søge til andre klubber ? stadion vil nok kun være åbnet på 2 tribuner, sponsorpenge
og tv-penge er måske halveret ?

Fremtid ?
Jeg tror ikke en dyt få, at der kommer en rig kineser, og smider 50 mil.kr på bordet
hvert år. Vi kan kun vente på, at U-afdelingen nye setup om mange år giver pote.
EFB er ikke mere til SL fodbold.

Nu vil mange nok sige, vi kommer hurtig op i SL igen, fordi vi har masser af
U-spillere klar til at tage over.
DET HAR VI IKKE....... og med de ledere og trænere vi p.t har i U-afdelingen, bliver det ikke bedre, de er u dygtige/sammenspiste , og skal straks fyres, gerne hele bundet og erstattet af udefrakommende trænere og ledere. Med andre ord et helt ny setup i U-afdelingen.

En ønskeopgave for Kenneth Andersen, den suveræn dygtigste u-træner i Danmark.




Jeg synes egentlig at Dr. Hansen beskriver interviewet med Brian Knudsen meget godt, men jeg vil også lige knytte et par ord til.

Det store emne er selvfølgelig at klubben fattes penge, og der derfor ikke er noget at rutte med i forhold til nye spillere. Det tror jeg vi alle forstår. Det der til gengæld irriterer mig en smule, er at man ikke rigtigt forholder sig til at man ingen penge har. Enten må man jo gøre som Horsens og Sønderjyske, der har formået at etablere sig i Superligaen, med mindre budgetter end EfB, og skære alt andet end førsteholdet væk, og så hente billige fysisk stærke spillere, og leve med at spille fodbold med en jernstærk defensiv struktur.

Det vil man ikke i EfB, hvor man hellere vil satse på ungdommen. Men heller ikke det gør man fuldblods, og så bliver det et underligt mismask, der ikke fungerer.

For mig, ser det ud som om, at der er et andet syn på hvordan det går, inde i klubben, i forhold til dem der ser på ude fra. Brian Knudsen siger således, at man kun vil sælge klubben, eller lade investorer udefra komme til, hvis de vil fortsætte med de gode EfB dyder, som blandt andet er ungdomsarbejdet og akademiet. Det siger han vel og mærke i en tid, hvor det endeligt også er gået op for pressen, at EfBs egne talenter ikke leverer.

Ser man på hvad der er sagt om EfBs egne talenter i den sidste måned, så kommer her et lille uddrag.

Først udtaler Morten Bruun inden kampen mod Sønderjyske, at de EfB spillere af egen avl, der efterhånden burde være stabile, stadig har alt for langt op til et godt og stabilt niveau.

Dernæst dumper Jyske vestkysten gennemsnitligt de spillere, af egen avl, der har spillet i efteråret. Kun Lungi og Egelund (sidstnævnte har stort set ikke spillet) får karakteren 4, alle andre får 02 eller 00.

Ole Bruun forholder sig desuden meget kritisk i JVs podcast "Vi taler EfB", hvor flere af EfBs egne spillere bliver vurderet til ikke at være gode nok til Superligaen. Omkring Mark Brink siger Ole Bruun noget interessant, som i mine øjne også peger på, at det er et kæmpe problem, at man ikke har en 100% professionel tilgang til transitionsarbejdet i EfB. Mark Brink, var en af de spillere, man forventede sig rigtigt meget af, og han gjorde det også godt, da vi rykkede op, og siden er han gledet længere og længere væk fra holdet. Nu vil Lars Olsen spille 4-4-2. og det besejler jo Brinks skæbne. Det er svært at se Brink, der er naturlig 10´er, som en af de to centrale midtbanespilkere, og vi har set han ikke kan spille wing. Derfor kan EfB lige så godt sælge Brink, hvis man vil spille 4-4-2. Jeg er selv fortaler for 4-4-2, men min pointe er bare, at hvis man vil leve af at udvikle spillere, så er man nødt til at vide hvilket system man vil spille, og så stase på at udvikle de spillere der passer ind i systemet, og lade de andre typer gå. Det ved jeg man gør i FCN.

Så er vi igen tilbage ved den manglende professionelle tilgang, hvis man vil satse på ungdommen, på trods af at man reelt ikke har pengene til det, så er man nødt til at gøre det 100 procent. Det vil sige, at man bør kigge på klubber, der lever af at udvikle og sælge talenter, og gøre ligesom dem, men det gør man ikke i EfB. Et godt eksempel er Lars Olsen. Ikke et ondt ord om Olsen, men når klubbens økonomi står og falder med at man skal leve af at udvikle spillere, så er det ikke seriøst, at man henter en træner, der er kendt for det modsatte. Det er lige så useriøst, som Når Niels Erik Søndergaard, modsiger Transitionstræner Lars Wind, og ikke mener man bør have et gennemgående spillesystem, og hans bedste argument er at spillerne i FCN ikke slår til i deres nye klubber. Ser man så ud i Europa, så er det værd at bemærke Ingvarsen(23 år), Jensen (23 år) og Skov Olsen (19 år) gør det ganske glimrende i deres klubber i udlandet.

Brian Knudsen kommer desuden selv med et eksempel på at man ikke vil talentarbejdet 100%. Hvor EfB i sidste slutspil gik 100% efter at få et godt resultat(Bronze), der gik FCN efter at give "gratis" spilletid til mange talenter, så de var klar til denne sæson. Der mener Knudsen i dag, at man måske skulle have gjort som FCN. Problemet er bare at de aldrig lærer af deres fejl i EfB.

Vel velvidende, at der ikke kommer nye spillere ind, der kan gøre en forskel i foråret, og med Brian Knudsens udtalelse om, at man har økonomisk opbakning ved nedrykning, så ruster jeg mig til at klubben desværre bliver det nye Vejle, hvor vi år efter år skal se på en klub, der underpræsterer, fordi de folk der er inde omkring klubben, ikke vil afgive magt til kompetente udefrakommende mennesker.

Som fan kan jeg bare ærgre mig helt vildt over det.
Super gode indlæg fra diverse brugere herinde på det seneste!
Men ja, det er enormt svært at se hvordan klubben skal komme videre uden nye investorer og dermed et salg, såfremt det skal være seriøst.
https://www.bold.dk/fodbold/nyheder/fcm-forlaenger-med-lovende-forsvarer/

Atter en fadæse i EfB ungdomsafd. Man fristes til at sige en Niels Erik Søndergaard classic
Denne knægt er fodbold opdraget i EfB, men her kunne man ikke bruge ham, på trods af at hans data var nogle af de bedste i hans årgang.

Sælg nu den klub, og få en professionel ledelse der ved noget om fodbold ind i stedet. Der er ikke flere sponsor køer at malke i Esbjerg og omegn. Løbet er kørt.
Synes ikke jeg har hørt noget om at vi ikke kunne bruge ham. Var det ikke ham selv der ville til FCM ?
Esbjerg fB
Mere indhold efter annoncen
Annonce
SuperEfB

Synes ikke jeg har hørt noget om at vi ikke kunne bruge ham. Var det ikke ham selv der ville til FCM ?


Du har ret, han indså sikkert, at han ikke kunne vippe Bolt af pinden, men
Ted forsøgte at beholde ham.
JV mente dengang, at det måske hang sammen med Esbjergs ønske om at bruge ham som højre back eller wingback: https://jv.dk/artikel/efb-mister-stortalent-til-fc-midtjylland

Men altid skuffende og utilfredsstillende, når vi ikke selv får mulighed for at drage nytte af egne talenter og i stedet må lade dem gå eller sælge dem til spotpris.

Dygtige spillere som Billing, Daniel Iversen, Lasse Sørensen og Lasse Vigen har vi fået alt for lidt ud af ift. spilletid eller transferpenge.
Womble for presi, dejligt nuanceret indlæg.
Esbjerg fB NH24 - JK15 - HH20
Godt nytår! Alt er ærligt talt lort lige nu, men 2019 har alligevel bragt et af de bedste øjeblikke for mig som Esbjerg-fan. Det ser ikke ud til at vi kan se frem til en mere professionel klub i fremtiden, men så er det jo godt, at vi kan brokke os her på siden..
Esbjerg fB
Jo, tak BD og godt nytår til dig også. Du er jo iblandt mange en kerne som har holdt "Esbjerg fB-tråden" kørende i mange år efterhånden.
Man kan jo også snart "frygte" at denne tråd vil lide samme skæbne som moderklubben. At den bliver lige så--ligegyldig, at ingen gider tage notits af hvad der bliver skrevet i tråden.
Så håbet må være, at der kommer til at "blæse nye vinde" på GammelVardevej.
EfB.
Annonce