Snak

Mere indhold efter annoncen
Lauritsen er en spiller med et højt topniveau, men også med nogle bølgedale. Hvordan det matcher Conboy i den alder, han har nået, det ved jeg ikke rigtig. Det er heller ikke pointen. Vi har - tilsyneladende - foræret en god spiller på en lang kontrakt væk. Det er virkelig underligt. Det er næsten så mærkeligt, at man halvt forventer en pressemeddelses snart, der gør det klart, at det er en misforståelse...
Et "lige over" bytte virker helt sort. Når det så er sagt, så synes jeg Jesper Lauridsen mangler noget vindermentalitet. Det er han ikke alene om.

Om vi får det med Conboy, skal jeg ikke kunne sige.

Fint at få Reese ind. Så kan vi godt slippe Haltsi, hvis det kan give nogle andre muligheder. Også rigtigt spændende med Tighadouini. Angiveligt er han i en slankere udgave.

Topniveauet er virkelig højt, så vi må håbe, vi kan få ham i gang.
Vanvittigt medmindre der er penge til Esbjerg - de gav 4 mio. for Lauridsen - Conboy har jo maks 1-2 gode sæsoner tilbage - Lauridsen er kun 28 år.
Det sjove er at vi ønsker at beholde Lauridsen og ihvertfald ikke bytte ligeover og Randers fans vil af med Conboy men vil ikke bytte ham med Lauridsen
Der sker da noget! Var det ikke det vi alle efterlyste? Og det sker endda i god tid inden transfervinduet lukker?

Adnane Tigaduini er kommet tilbage, og mon ikke han bliver mindst i foråret - ham i kampform er en soleklar forstærkning af vores offensiv. Det må selv en blind, naiv og sortseer-EfB-fan kunne indse :)

Søren Reese har været på ønskelisten længe - han burde kunne erstatte Halsti.
Desværre er Tranberg faldet fuldstændig igennem. Han var ellers udset til at være fremtidens mand i midterforsvaret, men de gange han har fået chancen, er han decideret dumpet. Han har nok ikke den store fremtid i EfB.

Kevin Conboy - han er stærkere defensiv end Lauridsen, derud over tror jeg der ligger et personligt ønske fra Lauridsens side bag at man lader ham gå. Jeg vurderer ikke det til at være en svækkelse i vores situation, tværtimod. Jo Conboy er ældre, men han er sikkert også billigere i løn!

Så kommer der forhåbentlig en forstærkning på højre fløj.

Vi mangler at komme af med Marcus Halsti og Adrian Petre. Mon ikke det kommer. Kan vi sælge Petre for 3,5 mill er det fint. Han har intet vist, og der er ikke mere udviklingspotentiale i ham i EfB. Beholder vi ham, bliver han kun mindre værd.
Stod det til mig, skød vi Røjkjær og Pyry af også. Især Røjkjær har floppet.
Og send Mark Brink, Mads Larsen og Noa Nurmi ud på lejeaftaler, så de får spilletid.

Højbjerg? Mon ikke han bliver. Tror det bliver dyrt at hente en der er bedre. Og vi har ingen penge ...

Det er 3-4 ind og 4-5 ud. Og mon ikke der bliver hevet en kanin eller 2 op?
Måske et salg af Lungi? Håber det ikke.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Uanset hvad burde Esbjerg jo kunne få penge for Lauridsen - lige forlænget og 28 år - Conboy havde jo udløb til sommer og dermed gratis
Villafan1: Økonomien omkring bytehandlen mellem Conboy og Lauridsen er hemmelig, der er ingen der siger at EfB IKKE fik penge den anden vej.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Hvorfor så ikke melde det ud ??? At der er penge den anden vej - de behøver jo ikke nævne beløb. EB skriver ingen penge og Esbjerg vil ikke udtale sig.

Ellers virker handlen jo mærkelig. Conboy er gratis til sommer og Lauridsen vel 2-3 mio. kr. værd.
Vi mangler at komme af med Marcus Halsti og Adrian Petre. Mon ikke det kommer. Kan vi sælge Petre for 3,5 mill er det fint.


FCSBs ejer Becali prøvede i følge rumænske medier at sende et meget lav bud på eur 500.000 + 10% videresalg som blev afvist. FCSB har en løntung fransk angriber som de drømte om at skulle sælge men de skruede prisen op og nu er denne handel faldet sammen. FCSB regner nu med at beholder deres franske angriber til hans kontrakt udløber til sommer og ikke byde mere på Petre i dette vindue. Petre skulle have nogen muligheder i Belgien og Italien hvor hans agent har gode forbindelser. Men lad os se... de rumænske mediers troværdighed ligger lige under de Tyrkiske.


@efb-boldtossen

Du vurderer - som et par andre herinde - at Kevin Conboy er stærkere defensivt end Lauridsen. Det vil jeg virkelig gerne have uddybet. Hvorledes? Står han bedre positioneret? Er han bedre taktisk? Eller hvad er den vurdering baseret på?

På papiret giver denne handel bare ikke helt mening i min verden. Vi bytter en yngre spiller med en lang kontrakt og en højere markedsværdi (600.000 euro jf. transfermarkt) for en 3 1/2 år ældre spiller, som har den halve markedsværdi og kontraktudløb til sommer. Hvis Randers til gengæld har sendt penge Esbjergs vej, vi sparer penge ift. løn m.m., er det pludselig en anden sag. Men så bør klubben dæleme melde noget ud, for ellers ser vi da virkelig dumme ud.

Hvis man kigger på de to spilleres præstationer for den seneste halvanden sæson(jf. superliga.dk), har jeg også meget svært ved at forstå byttehandlen. Conboy er ifølge tallene væsentligt bedre ift. bolderobringer og luftdueller, mens Lauridsen til gengæld har et højere snit ift. blokeringer, tacklinger og dueller vundet langs jorden. Offensivt bidrager de nogenlunde med det samme. Lauridsen har skabt lidt flere chancer og assists, mens Conboy til gengæld har scoret et par mål:

Conboy (47 kampe)
Clearinger: 104 (2,21 i snit per kamp)
Blokeringer: 65 (1,38)
Bolderobringer: 87 (1,85)
Tacklinger: 74 (1,57)
Dueller vundet langs jorden: 134 (2,85)
Luftdueller: 117 (2,49)
Mål: 3 (0,06)
Assists: 7 (0,15)
Chancer skabt: 43 (0,91)
Åbne chancer skabt: 8 (0,17)

Lauridsen (54 kampe)
Clearinger: 118 (2,19 i snit per kamp)
Blokeringer: 112 (2,07)
Bolderobringer: 57 (1,06)
Tacklinger: 96 (1,78)
Dueller vundet langs jorden: 178 (3,3)
Luftdueller: 63 (1,17)
Mål: 0 (0,0)
Assists: 11 (0,2)
Chancer skabt: 64 (1,19)
Åbne chancer skabt: 11 (0,20)
Annonce