Snak

Mere indhold efter annoncen
En rigtig god artikel i tipsbladet, hvor jarlen lyder helt fornuftig :) Selv om jeg har været noget efter ham vil jeg også gerne sige ham tak for den måde de har valgt at afvikle deres engagement i EfB. Havde overhovedet ikke forestillet mig at klubben fik 30 mio med udover eftergivelse af gælden, det er virkelig flot, og nu har klubben alle muligheder for at komme godt videre.
Esbjerg fB
Eneste minus - hvorfor gjorde man det ikke i sommers - så var vi aldrig kommet i problemer i år.
Eneste minus - hvorfor gjorde man det ikke i sommers

Fordi man i klubben var lige så lalleglade optimister, som folk i denne tråd...
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Måske det har været planen hele tiden at komme ud af 2019 med sorte tal for derefter at sætte klubben til salg. De har vel også håbet på at man som bronzevinder ville kunne klare sig igennem i denne sæson. Nu hvor det ikke kunne lade sig gøre har de derfor givet den fuld gas.
Esbjerg fB
Flot exit, fornuftig snak fra Jarlen og respekt for ikke bare at skride og smække med døren!

Hatten af for det - man skulle næsten tro, han havde læst alle de gode råd her... ;-)

Og dejligt, at vi nu ser noget konsekvent handling - lad os krydse fingre for, at andre end os finder det interessant.

Den våde drøm er selvfølgelig noget i stil med Red Bull, hvis ellers de overhovedet gider overveje lille EfB i lille Danmark. Aner ikke, om det er realistisk, for sådan nogen kalkulerer selvfølgelig benhårdt på befolkningsunderlag m.m.

Men omvendt er Leipzig jo heller ikke just verdens navle efter tyske forhold - og vi er trods alt Energimetropol... ;-)
Rene pokaler skinner bare flottere. Next season - måske også med Justice for 115...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Skjold

Lalleglade optimister?

Nok nærmere lalleglade realister. Det har vi to vist diskuteret før. Og CS gruppen gør og siger idag ligenøjagtig det jeg i et tidligere indlæg mente var nødvendig for en fremsynet drift og overlevelse af klubben.

Fjerner fortidens dårligdomme og klæder klubben på til et salg.

Det var noget af en bombe der blev smidt i år. Nu ser fremtiden pludselig meget lysere og mere spændende ud. Nu SKAL vi simpelthen forblive i Superligaen.

Sæsonkortholdere er inviteret til info-møde på onsdag den 12., hvor både Direktør, sportchef og træner vil fortælle om optakten, holdet og planerne - det møde har pludselig fået en helt ny dimension.

En ny hovedaktionær og en udvidelse af aktiekapitalen til det dobbelte, og fremtidsplaner om at skrue op for ambitionerne, ser meget lovende ud.

Man kan godt blive bekymret over, at vores akademi ikke producerer de store talenter pt, hvad årsagen er til det, er svært at gennemskue, men når man sammenligner med f.aks. FC Nordsjælland, så er vi milevidt bagefter. Vi har vel ikke udviklet et stort talent siden Dreyer, og han er heller ikke rigtig slået igennem endnu. Men talenter er jo ikke nogen der bare er derude, der er langt i mellem. FCN er åbenbart bedre til at spotte dem og tiltrække dem end os.
Jeg ved godt der er mange der siger at vore talenter bare skal have spilletid, men hvis talentet bare ikke er stort nok, så er det ligegyldigt hvor meget spilletid de får, så bliver de aldrig gode nok. En spiller som Mark Brink blev udråbt som sin årgangs største talent, men er aldrig rigtig brudt igennem, trods masser af muligheder i EfB. Bare fordi man er et stort talent, er det ikke ensbetydende med at man også bliver en stor spiller som "voksen". Der er mange faktorer der spiller ind.

Første kamp er mod FCK - aldrig har en kamp været så vigtig og så svær. Jeg tror at den kamp skal vi simpelthen vinde, hvis vi skal have en reel mulighed for at undgå nedrykning. Håber bæstet i buret kan lave små mirakler i den kamp :)
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Ankersen får formodentlig ikke forlænget sin kontrakt i AGF. Kan han bruges når vi har sikret overlevelse og skal spille Superliga i næste sæson? Til den tid er han nær de 30.
EfB 1924
Tror jeg ikke du skal regne med: https://www.bold.dk/fodbold/nyheder/ankersen-har-ikke-taenkt-mig-vaek-fra-agf/ Ankersen har også altid udstrålet mentale og sociale problemer, mere end fryd og gammen. :)
Annonce