Snak

Mere indhold efter annoncen
Meget apropos Kasper Kusk der netop har scoret 2 mål for AaB. Det virker umiddelbart som et godt bud på et køb - med mindre Esbjerg når længere i Europa League og inkasserer flere penge - så åbner der sig flere døre!
Ja, 3 mål nu, omg, hehe!
@ god tur hjem

Hehe. Han sparer op til forårssæsonen og går målamok. Bare vent ;-)
Ej. Men han tager de dybe løb, har en god placeringsevne også har han tidligere vist et køligt overblik foran mål. Så jeg tror blot, at med lidt mere træning med de andre, så kan han blive guld værd.
Jeg er optimistisk!! :-)
Med al respekt for Esbjerg, så tror jeg chancen er lig nul for at Kusk skifter til Esbjerg, mon ikke det nærmere bliver en hollandsk klub.
It's a small boy clambering up stadium steps for the very first time, gripping his fathers hand, gawping at that hallowed stretch of turf beneath him and, without being able to do a thing about it, falling in love. - Sir Bobby Robson
Hvis vi skal tage lidt fra aftenens kamp, så er det da altid noget at Randers taber og bliver fastholdt i bunden.

Angående transfervinduet mon der så ikke er nogle spændende spillere i norsk, eller svensk fodbold EfB kunne hente? Muligvis en usleben diamant i en af de mindre tyske ligaer. Men helst ikke flere talenter, men reelle forstærkninger og med en god alder.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
ToonInStoke


Helt enig.
For mig at se er det fuldstændig urealistisk, at Kasper Kusk skifter til EfB. Ja, hvad skulle han det for?
Han er efterhånden klar til at tage et skridt eller to op, og i det lys vil det være tosset at tage et skridt, der i bedste fald er til siden.
Endvidere er 4 millioner, skulle det være hans pris, selv for det nuværende EfB utroligt mange penge.
Jeg synes så iøvrigt ikke, at kanten er det sted, vi skal forstærke os, da vi her har egne talenter, der skal plejes og en superkvalitet i de to normale startere.

I min bog må prioriteringslisten, når Søren Poulsen skal ud og handle, se således ud, forudsat at der ikke kommer markante afgange:

1. En angriber, gerne en rigtig targetman, der kan gå direkte ind i start-11.
2. En midterforsvarer, der kan gå direkte ind ved siden af Kian.
3. En central midtbanespiller, gerne en offensiv type, der kan supplere.
4. En målmand, der kan konkurrere med Rønnow.
5. En venstre back, evt. en udviklingsspiller, der kan agere backup.

Ikke, at vi skal have del hele, men 1. og 2. skal helst opfyldes, som jeg ser det.


... Iøvrigt super, at Randers er ved at tabe.
Som jeg ser det, skal vi kæmpe, skulle vi forblive i bunden, med Viborg, FCV, OB, Randers og SønderjyskE, og den afstanden til de hold ser p.t., taber Randers, således ud for os:

Viborg (-2)
FCV (-2)
OB (0)
Randers (0)
SønderjyskE (+7)

På den baggrund er det satme et par vigtige udekampe, denne halvsæson slutter med.
moderator
". Kasper Kusk er fremragende, og det er en spiller EfB skal prøve få fat i, det har jeg tænkt på i et stykke tid. "

Er du stiv? Der er en klub der kan hente ham i DK, og det er ikke engang sikkert de kan det. Han ville nok uden de store problemer skifte til en større liga til sommer. Eller FCK.
Dette er en signatur.
Er du stiv? Der er en klub der kan hente ham i DK, og det er ikke engang sikkert de kan det.


Hvorfor skulle jeg være stiv, når han har den frikøbsklausul han nu har? Det var da en underlig kommentar fra dig. Jeg læste det inde på et AaB forum angående hans klausul, men jeg kan da godt se, at det højst sandsynligt er urealistisk og at det ikke ville give ham noget ekstra at skifte til os. Det var måske bare mere ønsketænkning fra min side.

@ Teleduffe

Du nævnte den anden dag, at EfB havde en rigtig rigtig spændende spiller i kikkerten. Jeg spurgte dig sidst, dog uden held, men prøvet igen. Hvem er han? Hvad kan han? Og hvor har du oplysningerne fra? Du kan ikke være bekendt, at holde det for dig selv, nu når du har ladet os "kigge på kagen, uden at lade os smage den" ;-)

.. Damn det der autocorrect!
@Boingboing

Først og fremmest undskyld for, at jeg ikke svarede den anden dag.
Jeg har ganske enkelt ikke været opmærksom på din forespørgsel.

Jeg er sgu ked af, hvis jeg har været så letsindig at smide, at EfB har en spændende spiller i kikkerten - det har ikke været velovervejet fra min side.
Ikke, at det ikke er rigtigt, men der er brugere herinde, der bliver voldsomt provokeret af rygter, der ikke kan dokumenteres med segl og hele skidtet.

Men jeg kan da godt sige, at det er en midtbanemotor, som har enorm rutine, en god evne til at lave mål og som har spillet med succes i udlandet.
Navnet og kilden vil jeg ikke komme med.
Derfor er det også helt frivilligt, om du vil tage det for gode varer eller tænke "bullshit", og jeg respekterer fuldt ud begge dele :-)


Stort tillykke til vores allesammens Jess iøvrigt, så velfortjent!!!
Men hvor må Peter sidde med en skidt smag i munden.
Hans mål er blandt de ti bedste i verden i denne sæson, den fik han ikke, og han tabte årets Superliga-spiller, der har lavet lige så mange mål, som Peter har som højre back...
Annonce