Snak

Mere indhold efter annoncen
moderator
Blåvand, ja men hvis man følger med så vil man vide at det praktisk talt aldrig sker. Der ryger forbavsende få ud fra bold.dk. Kun folk der gentagene overtræder regler eller retningsliner. Der er ALDRIG den form for tuderi i andre klubtråde og konstante henvisninger til den titel. Det er kun herinde. Det skal stoppe. Jeg siger det ikke igen! Du kan bruge den anden tråd som du har fået besked på 10 gange.

Finte har ret! Fodbold, hvilket det også har været hele dagen, til trods for de ihærdige forsøg på at afspore debatten.
Dette er en signatur.
moderator
I øvrigt blåvand:

" Blandt andet form af at nedgøre Martin Braithwaite og udråbe Cornelius til verden syvende vidunder."

Det er jo absurde løgne. Jeg siger at MB ikke er 20 mio kr værd og at Cornelius er markant bedre og derfor berettiger en højere transfersum. Det er sgu da ikke at deltage i nogle løjer eller at nedgøre MB. Hvis du skal komme og råbe op om retfærdighed, så gør dig lige den tjeneste at læse debatten. Jeg siger det gerne igen: Denne tråd er ikke kun for EfB-fans. Her kan alle debattere. Hvis man ikke kan klare nogen form for kritik eller spørgsmålstegn omkring ens klub, ja så kan man simpelthen ikke deltage på et debatforum. SÅ må man finde et fan-forum hvor alle kan sidde og være enige.
Dette er en signatur.
"Det er et spørgsmål om ansvarlighed, og denne sammenhæng, ville det være uansvarligt, at sælge MB for mindre end 20 millioner."

AaB solgte deres - og måske ligaens - bedste spiller for omtrent 20 mio. kroner, mens de havde en førsteplads at forsvare. Dette tilbage i 2008, hvor de økonomiske muskler i Superligaen, var på deres absolut højeste og han havde ligesom Braithwaite 1½ år tilbage af kontrakten.

EfB kan ikke tillade sig at takke nej til alt under 20 mio. kroner. Et salg af MB betyder ikke, at man går fra top-3 til bund-2.
Sir,

- sådan lød dit vurdering ordret: Cornelius er jo klasser over hvad MB er og bliver. Der kommer en Cornelius en gang hvert 10-20 år. Han er jo i Agger-klassen

Her opkaster du dig til spåmand over Braithwaites potentielle evner. Det er stort. Din subjektive vurdering af Cornelius´ dito er du naturligvis i din fulde ret til at have.

Du behøver ikke at banne mig. Jeg ER stået af.

moderator
Og hvad er det præcis problemet i det statement er? Hvis du er uenig kan du da deltage i debatten. At køre det over på moderatorrollen er bare tosset. Det er jo et helt validt synspunkt, i øvrigt et som de nok fleste nok er enige i, så særlig kontroversielt er det vel ikke. Eller? Måske kontroversielt i EfB-tråden hvor nogle mener at MB er den nye åbenbaring, men i den virkelig verden og blandt folk med en smule objektivtet så er det vel ikke helt absurd.

"Du behøver ikke at banne mig. Jeg ER stået af. "

Sikke en overraskelse. Det er efterhånden gået op for mig at du ikke har nogen interesse i at diskutere fodbold.
Dette er en signatur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ jba

Jeg bragte Junkereksemplet på bane i.f.m med et spørgsmål om den "regel", der efter nogens mening betyder, at Braithwaite ikke kan blive solgt for mindre nu, end en nedrykning ville koste. Og det blev vurderet til ca. 20 mio.

Jeg er sådan set helt med på, at der hovedsageligt bliver tilknyttet spillere med videresalgspotentilae. Men i eksemplet, drejede det sig mere om, hvordan man kunne sikre EfB, en trods alt god sjat penge for Braithwaite, og med relativt få midler, prøve at imødegå den fare for nedrykning, der efter nogens mening kunne opstå ved et Braithwaite salg.

Modellen er:

1. Salg af støttespiller til eksempelvis 10 mio. kr.
2. Køb, fri transfer eller leje af en rimelig erstatning, til en samlet udgift på eksempelvis 2-5 mio. kr.

I så fald kunne EfB, hvis de er dygtige, tjene gode penge på eksempelvis Braithwaite - samtidig med, at de "sikrer" superligaoverlevelse og forbedrer egenkapitalen og handlemulighederne fremadrettet.

Og de undgår den latente risiko, der ligger i, at Braithwaite smutter på en fri transfer, hvilket deres og andre fodboldforretninger dårligt kan bære.

Vh.

Adriaanse
Det er jeg helt med på, og "modellen" er som sådan også fin nok. Men at udføre den i praksis kræver at mange ting klapper. Man skal have udset sig den rette afløser, og det skal være muligt at tilknytte ham. Jo længere man kommer hen i transfervinduet jo sværere blivet det.
.
Jeg har det satme dårligt med at implementere "modellen" i denne sæson. Jeg vil dog medgive, at det er et ganske svært dilemma, at være sportsligt ansvarlig i EfB for tiden. EfB kan godt rykke ud i denne sæson - nok ikke med den nuværende trup, som bemærkelsesværdigt nok trænger til forstærkninger, men hvis vi af den ene eller anden årsag kommer uheldigt ud af transfervinduet, er det ikke utopisk.

I "modellen" bør i øvrigt også indtænkes muligheden for at MB med en rigtigt god halvsæson og - hvem ved - en kontraktforlængelse - kan presse prisen yderligere op. 20 mio. tror jeg dog ikke helt på. Det må dog formodes, at EfB selv har en ret god fornemmelse af muligheden for at forlænge kontrakten og under hvilke forudsætninger det i givet fald kan ske. Det vil i sagens natur influere voldsomt på, hvordan man vil forholde sig til et købstilbud.

Jeg tror på en kanon efterårssæson for MB og EFB - og så skyder vi ham af til vinter for minimum 10 mio. kr. Men der er mange ubekendte. Hvis vi fx sensationelt kan sende St. Etienne ud af Europa, ja så ser det hele pludseligt meget anderledes ud på en lang række parametre.
moderator
Hvis man kigger på transferhistorik er det faktisk ret sjældent at folk ryger i vintervinduet af en eller anden grund.
Dette er en signatur.
"Men skal vi ikke på at sætte vores "pris" på disse eftersigende salgsobjekter?
hvad mener I at prisen skal være på:

Magnus Lekven ( 12-15 mill)
Kian Hansen ( 10-12 mill)
Martin Braithwaite (10-12 mill)
J. Ankersen ( 9-11 mill)
P. Ankersen (10-12 mill)

Nogen vil måske sige "helt hen i vejret" andre "så sælg for pokker", men hvor ligger vi prismæssigt ? "

Prøvede den 29.7 at få lidt "pris" debat igang. Og jeg må sige at den er der absolut taget hul på nu.
Indsat er mit estimerede "gæt" på de salgsenmer der var oppe på det tidspunkt.
Dengang vuderede jeg Magnus Lekven, som det bedste emne i udsalgsbutikken.
Jeg prøver igen, da der ikke rigtig var nogen indspark på min vurdering.
EfB.
Annonce