Snak

Mere indhold efter annoncen
Esbjerg har tidligere sagt til SønderjyskE at der kun er plads til et hold fra regionen i superligaen. Det må de sande på den hårde måde.
We are Liverpool
"Esbjerg har tidligere sagt til SønderjyskE at der kun er plads til et hold fra regionen i superligaen. Det må de sande på den hårde måde."

Self. EfB sender fluks SønderjyskE ned efter playoff. Sådan!
EfB.
Jeg synes som nogle af de øvrige debatører her, at hele den situation vi nu befinder os i, kan føres tilbage til en overordnet set inkompetent ledelse af klubben gennem en meget lang periode. Tag nu f.eks. sportschefen der udtaler, at han fortsat mener, at LO var den rette på den længere bane. Har han da overhovedet ikke forstået situationen.
LO var fra dag 1 et totalt mismatch i EFB. Stille og rolig, velovervejet og en masse dum sniksnak/vrøvl hver gang han bliver interwievet i pressen. Offentlige klager over holdet (han har ret, men det gør man bare ikke). Han er jo selv en stor del af "lortet". Samtidig total inaktiv og handlingslammet under kampene. Vi vil have engagement med stort E, ordrer i rette tid, men også ros, opmuntringer og gode råd under forløbet, men mest af alt indlevelse og ageren, i stedet blot at sidde og se fortvivlet ud (kom i lære ved Bo Henriksen) Asistenten må vel være den nemme og mest sandsynlige løsning her og nu, men sørg dog fremadrettet for ikke kun gode trænerevner, men ligeså meget noget fandenivoldskhed, temperament og medleven. Det trænger vi i den grad til.
Spillerne vil jeg ikke sige så meget om, men jeg synes de snart skylder at lade benene tale, frem for at finde på alle mulige undskyldninger.

God vind dog til LO, men han passede bare ikke i Esbjerg.
Det logiske er vel at forsætte med den nuværende trænerstab som tilsyneladende har forestået det meste af de daglige rutiner hidtil. Så må resultatet om forbliven eller nedrykning til 1.div sammenfaldt med den tidligere udmeldte afklaring af en kommende ny ejerkreds i efteråret, gøre at der findes en cheftræner derefter


Jeg er egentlig enig med dig, bortset fra, at jeg tror ikke på, at de finder en køber foreløbigt. Men skulle det ske, så ville jeg blive enormt glad.
De fyrer den ene træner efter den anden. Det er efterhånden helt latterligt. Hvornår skal nogen fra ledelsen ud? Det er da dem, der ansætter de trænere, der ikke duer. Hvem har egentlig ansvaret i den her klub?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Womble

Men Vi får vel i det mindste en afklaring om salg eller ej. Håber det bedste og frygter det værste, men lige nu så er der ikke meget tiltro på noget som helst, når snakken går på EfB.
EfB.
Det var da en dejlig nyhed og ikke for tidligt heller. Nu skal de bare ikke få ideer med Nørgaard han er jo det andet ben i den røv elendige træner duo. Frem med Lars Vind han kender vores unge spillere og hent evt. En god gammel kending ind som assistent. HHA ville være et godt bud. Så er det bare fremad.
Nogen med abonnement der kan gengive det vigtigste fra denne artikel?

https://jv.dk/artikel/kommentar-om-afskeden-med-lars-olsen-pilen-peger-tre-steder-hen
Ole Bruun har skrevet en artikel i JV.

Her skriver han at pilen peger i tre retninger i forhold til Lars Olsens fyring/opsigelse.

For det første peger pilen på Olsen selv, og det er jeg sådan set enig i. Olsen kom med alt for lidt gejst.

Pilen peger også på spillerne, for nu har de sagt det var træneren den var gal med. Bliver de ved med at tabe, så har de sat deres egen røv i klaskehøjde. Her er jeg også enig med Bruun.

Til sidst peger pilen på Jimmi Nagel, og her er jeg også enig med Bruun. Nagels job må være til debat i EfBs ledelse. Indkøbene har været for dårlige, og ansættelsen af Olsen var et totalt fejlcast.

Jeg synes bare Ole Bruun glemmer nogle. For var det ikke også et fejlcast, at lade en totalt uprøvet Nagel tage over efter Ted?

Skal man ikke også huske, at det var et bevidst valg, at få en sportschef ind, istedet for en sportsdirektør, og fører det ikke en del af ansvaret over på direktion og bestyrelse? Det er jo dem der er øverste ansvarlige for det sportslige, når man ikke har en sportsdirektør.

Jeg synes godt nok at Bestyrelsen og Brian Knudsen bør stå med røde øre.
Magter ikke Nørgaard igen com cheftræner
Annonce