Snak

Mere indhold efter annoncen
Håber i kommer hurtigt tilbage, Esbjerg burde være et superliga hold. Ærgerligt
Superliga og FCK fan
det gør ikke nær så ondt denne gang som sidst vi rykkede ned.


Enig. Man vidste det bare. Talentløs ledelse kan intet hold løbe fra ret længe.
Det har brændt på så længe, og det er en tydelig nedrykning hvis det ikke bliver 3 point i dag.
Det er realiteten, men derfor kan man jo godt have lov til at håbe. Det vil jeg i hvert fald prøve på de næste 10 minutter...
Jeg snakkede med en kammerat omkring kampen igår hvor jeg sagde jeg var ret sikker på EfB ville komme foran og have føringen ind i anden halvleg, men ville smide det hele i løbet af de sidste 20-30 min. Ser ud til det rammer plet, desværre.

1. Division er uhyggelig stærk i disse år hvor vi skal kæmpe med Viborg, Silkeborg (en af Lyngby eller Hobro), Fredericia, og Vendsyssel om oprykning. Det bliver mere end svært og jeg tror desværre vi skal forvente flere år på anden række inden vi er tilbage i Superligaen.

Det var hyggeligt så længe det varede EfB.
Farvel og tak!

En lorte sæson har taget sin slutning. Fortjent nedrykning! De ansvarlige tager på golf banen.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man kan selvfølgelig ikke frikende spillerne. De har ikke kæmpet sig til megen personlig hæder. Du godeste, hvor har de lavet mange vilde fejl. Men ansvaret ligger i sidste ende hos klubben.

Der er kaos på træberposten, der er rod i ledelsen, økonomien er ineffektiv (hvor går pengene hen?!) og kulturen er kronisk syg.

Det værste er, at de ansvarlige ikke vil erkende problemerne. Derfor bliver de aldrig løst. Det bliver tungt i 1 division. Vi må indstille os på nye skuffelser.
Esbjerg har bedst af ikke at rykke for hurtigt op igen - spil med de unge de næste mange år og ryk op når ledelsen osv. er klar til det.

Det andet er håbløst
Vi kommer heller ikke op i næste sæson. Ledelsen i klubben er ganske enkelt ikke i stand til at føre os op.
Esbjerg fB
Jeg troede ikke det ville gøre mig synderligt vred eller skuffet da pilen længe har peget denne vej.

Men jeg skal indrømme jeg faktisk er vred og føler mig røvrendt som EfB fan. Dette er trejde gang de fucker op på under 10 år.

Første gang var man trist men opbakningen var stadig tilstede, kort sagt var intet ændret. Anden gang var skuffet over de samme amøber kunne gøre det igen på kun 6 år. Nu er det kraftemme den tredje gang de gør det.

Brian Knudsen, NES, hele bestyrelsen og andre der på den ene eller anden måde har indflydelse i klubben skal ud. Hvis EfB skal gøre sig nogen som helst forhåbninger om at få tilskuernes støtte og tillid tilbage skal alle der har været en del af det her lort de sidste 10 år bare afskediges, det kan ikke være anderledes.

Ja jeg skyder med spredehagl lige nu, men det er sådan det må være i en situation som denne.
Det er faktisk helt ufatteligt, at folk, der har rykket klubben ned tre gange, stadig er der. Det ville bare ikke ske i andre klubber. Hvornår skal de ud?

Mon NES fx er der også efter 7.-8. nedrykning? Ja, det tror jeg.
Annonce