Snak

Mere indhold efter annoncen
5 sejre i 32 kampe, det er direkte pinligt.
Men selvfølgelig fortsætter ledelsen, direktør, sportsdirektør osv i deres stillinger, som om intet var hændt.
Nej og atter nej. Den nuværende ledelse hverken kan- eller må fortsætte. Efter at have haft muligheden for at få skuden på ret køl i en længere periode, og alligevel har begået utroligt mange fejl er der kun en løsning, forandring her og nu. Må håbe der både kommer flere penge og og helt ny professionel ledelse. Det er der simpelthen behov for. Sker det ikke, så kan man ligeså godt indføre gammeldags amatørbold herude igen, så ledelse og fodbold setupp ligesom passer sammen. Så kan man i det mindste måske genfinde glæden ved at spille fodbold. Well, lad os nu se.
Ledelsen går ikke af. Det er nu engang ikke nemt at fyre sig selv, og hvor skulle de gå hen? De kan ikke få ansættelse i andre klubber.

Man kan se det for sig:

"Goddag, jeg er fra EfB´s ledelse gennem 10 år, hvor vi har futtet millioner af på ingenting, rykket et hold fra Danmarks 5. største by ned tre gange, hyret og fyret helt forskellige trænere med få måneders mellemrum og gjort en foldboldglad by helt ligeglad med en historisk klub. Jeg vil gerne have job hos jer, og jeg skal kun koste 1 mio. om året."

Nej vel?

Ledelsen forsvinder ikke, før nogen tvinger dem væk, og hvem skulle det være?
Der er jo heldigvis ingen der siger de behøver at få job i en fodboldklub efter, mon ikke de fleste blot fortsætter i det private erhvervsliv hvor de allerede sidder på en del tunge poster.

De er sikkert dygtige forretningsmænd men at lede en fodboldklub professionelt kan de ikke finde ud af.
Spirit of ´79

Ledelsen ?
Mener du bestyrelsen ? eller den daglige ledelse ? Eller dem begge ?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tja, jeg mener i virkeligheden begge dele (altså at både den daglige ledelse og bestyrelsen har ansvar for fiaskoen og burde sige farvel), men det er folkene i den daglige drift, hvis jobs er på spil. De andre lever jo ikke af klubben på samme måde. Man har bare en fornemmelse af, at bestyrelsen er svag, og at den reelle magt i klubben ikke ligger der, og derfor virker det, som om folkene i den daglige ledelse selv styrer, om de skal fortsætte.

Hvordan forklarer man ellers, at de samme folk bare rykker rundt i - på papiret - forskellige jobs i ledelsen efter den ene totale fiasko efter den anden?
Da vi tit skriver om ledelsen herinde, tænkte jeg at det kunne være sjovt at lave et lille skriv om hvem der egentlig tegner EfB som bestyrelse og ledelse?

Bestyrelse:

Palle Gudlager Kristensen (formand)
Palle guldager er det længst siddende bestyrelsesmedlem. Guldager har været med siden halvfemserne, hvor man med Tage Sørensen i spidsen, besluttede at man skulle tilbage til det gode selskab i fodbold-Danmark. Guldager har desuden været formand for EfBs amatørafdeling, og så tror jeg sågar også, at han har været direktør i klubben på et tidspunkt. Palle Guldager Kristensen er Erhvervsdirektør i Danske Bank Esbjerg.

Allan Østergård (Næstformand)
Østergård kom ind i bestyrelsen i 2017 og kommer fra Viking, hvor han til dagligt er direktør.

Søren Copsø (Formand for EfB amatører, og derfor også i bestyrelsen)
Søren Copsø har lige som Guldager været med rigtigt mange år efterhånden, jeg mener at han kom i bestyrelsen i 2008 eller 2009. Til dagligt centerchef for Headspace i Esbjerg.

Henrik Jensen: (Nyt medelem af bestyrelsen)
Henrik Jensen levede op til EfBs ønske om at få en rigtig EfB´er i Bestyrelsen. Han var professionel i klubben i halvfemserne, og er i dag medejer af 2care4 der sælger medicin.

Torben Porsholdt: (Nyt medlem af bestyrelsen)
Torben Porsholdt er ligesom Henrik Jensen ny i bestyrelsen. Til dagligt er han direktør og medejer af Tvilum møbler.

Altså en bestyrelse hvor gamle EfB folk er i højsædet.

Omkring ledelse, vil jeg ikke komme ind på økonomi, administration, konference og marketing.

Direktør:
Brian Knudsen blev ansat som direktør i EfB i 2017. Man fik som klubben selv skrev det, en person med et stort lokalt netværk. Brian Knudsen kom fra en stilling som regionsdirektør i Sydbank.

Sportschef:
Jimmi Nagel Jacobsen blev ansat som sportschef i 2018 og før det var han scout i klubben. Jimmi Nagel er en af de få i klubben, der ikke har tidligere tilknytning til EfB, ud over at han som agent har lavet aftaler med klubben. Før Nagel blev ansat i EfB var han ejendomsmægler i Vordingborg, og spilleragent.

Ungdomselitechef:
Niels Erik Søndergård må sammen med Palle Guldager betegnes som EfBs grand old man. NES har båret mange kasketter i EfB. Til at begynde med, har han spillet et hav af kampe for klubben. Siden blev han også direktør for klubben. Da man ansatte Søren Poulsen som direktør i 2004, fortsatte NES som sportsdirektør frem til 2011, hvor han blev fyret, og i stedet blev ansat i den nyoprettede stilling som Ungdomselitechef.

Træner:
Stadig ukendt hvem der bliver den nye EfB træner.


Tænker egentlig ikke, at CV´erne dårlige - de er ikke bedre i mange andre klubber i hvert fald.

Som drøftet til hudløshed, der mangler vilje til udvikling i EfB og professionalisme. Der skal renses ud.

Min (godt nok overfladiske) analyse er, at en person som NES fylder for meget. Han har meget erfaring, javist, men er jo også sovset gevaldigt ind i mange nedture - og vel også primær ansvarlig for, at vi ikke får nok ud af vores ungdomsafdeling.

Hvor meget han ellers har indflydelse på, skal jeg ikke kunne sige, men vi har et mønster med at kigge lidt for meget på CV´er og for lidt på sult og kvaliteter hos de spillere og trænere, der bliver hentet ind - et mønster der gået igen i mange af vores nedture. Herunder også om nye spillere passer ind i det, vi vil. Vi ved selvfølgelig heller ikke, hvad vi vil, hverken spillemæssigt, strategisk eller sportsligt - og det er selvfølgelig også en - måske endda den væsentligste - del af problemet.

Hele Lungi senior/Jonas Dal historien gør også, at jeg simpelthen ikke kan forstå, at man kan leve med at have en mand med sådan et rygte i klubben. En mand der også er fyret som cheftræner. Det ville sgu ikke ske på ret mange andre arbejdspladser. Det må give en mærkelig atmosfære og problemer med hierarki osv., hvis du spørger mig.

Så ser jeg det som et utroligt stort problem - og en stor strategisk fejltagelse - at vægtningen mellem ungdomsafdeling og scouting/tilnytning af spillere, er som den er. Hvor mange gange skal vi lære lektien med, at det koster dyrt at hente spillere der ikke slår til. Man kan ikke undgå fejlskud, men det er virker besynderligt, at man ikke kan/vil allokere fx 500.000 kr. til en kompetent (evt. deltids-scout), så vi har en helt klar plan for, hvad der skal ske, når truppen skal forstærkes eller solgte spillere erstattes. Indtægten på fx Anders Dreyer dækker jo ikke engang hullet ved en nedrykning, så vi skal simpelthen være meget, meget bedre til at hente spillere.

Man kan ikke altid få sin førsteprioritet, men hvis vi skal være konkurrencedygtige, må man som et absolut minimum kunne forvente, at vi kan matche nederste halvdel af superligaen i attraktivitet.

Flere gange har man tænkt, at vi sover i timen, når der bliver hentet spillere. Vi ved selvfølgelig ikke, hvad der konkret sker i forbindelse med enkeltspilere, og nogle har vi måske været interesseret i, men det virker godt nok som om, at vi er meget sløve. En overgang så det fornuftigt ud med Jeppe Andersen, Eddi Gomes, Pusic osv., men da de skulle erstattes gik det helt galt. Så må man jo lade være med at sælge, hvis man ikke er forberedt. Og være mere hård over for spillere i forhandlingsituationen.

Her ville det også hjælpe gevaldigt, hvis man havde et projekt og en klar plan for de spillere, der hentes ind, så de ikke kun tænker på penge eller at det er i vestjylland. Det er jo det, der gør fx FCN attraktive for talentfulde spillere. Der er en god chance for, at man kan få sit gennembrud.


Mange fornuftige betragtninger - og med erfaring omkring meninger - men desværre uden reel indflydelse .-Jeg har tætte relationer til folkene i det midt-jyske Ikast/Herning , som gang på gang fortæller mig, at problemet er, at de personer, der har den reelle indflydelse hos EfB , er nogen , som sidder der p.g.a af deres " private " direktørstillinger i gode vestjyske virksomheder. - Sådan var det også hos midt-jyderne indtil de var ved at gå konkurs for nogle år siden. Først da FCM fik en arbejdende bestyrelsesformand med tilknytning til det økonomiske bagland, kom der styr på både det sportslige som det økonomiske - derfor begriber de ikke , at EfB Elite ikke for længst har fundet en " arbejdende " bestyrelsesformand , som er der uanset , hvem man iøvrigt ansætter ( direktører - sports-chef - kommunikations-ansvarlig og ikke minds markeds-chef ) ja selv en Ove P stilling er en produkt af formandens arbejde

Man kan sige, at FCM har været heldige/dygtige til at finde rette lokale-person som derudover har engelske stærke relationer - en mand der ikke føler sig som direktør , men en person med "halm i træskoene "- med en arbejdsiver uden lige og klog og intelligent på fodbold. - Jeg kommer til at tænke på Troels Beck til den samme opgave i EfB Elite - klog med forstand på fodbold og tænksom på mange område. Pudsig at netop FCM har haft ham i tankerne på et tidspunkt .
En anden type person til EfB Elite på det sportslige plan kunne være Jakob Poulsen - rygterne vil vide at FCM påtænker ham til en fremtidsstilling hos dem i Herning. - Her burde EfB Elite komme på banen først !
Apro-pos det midtjyske område , så er de stille rolig ved indtage positionen som landets idræts-monopol på Eliteidrættens område - sidst med udnævnelsen af Hernings Borgmester som Team Danmark øverste leder ( bestyrelsesformand ) - der var engang at Esbjerg ville være Danmarsk førende idrætsby - nu kan vi ikke engang have et superligahold - den eneste personlighed der skille sig afgørende ud er Jesper Jensen !- Kunne Troels Beck være den næste ?

ALTSÅ Troels Beck som EfBs Elites nye formand !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hvad mener du med Lungi Senior/Jonas Dal-Historien?

Jeg er iøvrigt enig i dine betragtninger vedrørende scouting og spillerkøb. Røjkjær, Soiri og Tranberg må jo forventes at slå igennem næste sæson, for hvis de end ikke kan slå igennem i 1. Division, er de ikke bare fejlkøb, men not fit for purpose.


Er det fordi agenter fylder mere og mere i dagens spil, og klubben ikke kender de rigtige, at vi har svært ved at lande kompetente navne? Jeg aner meget lidt om hvad der foregår bag kulissen i transferøjemed.
Annonce