Snak

Mere indhold efter annoncen
Liga Nord

Problemet for EfB kunne jo også være at man mangler de rette kompetencer i akademiet, så man ikke får udviklet spillerne rigtigt.

Det er ikke sikkert, at akademiet vil blive bedre af at man brugte flere penge, hvis man ikke bruger dem rigtigt.

Spillere som Ankersen, Knudsen, Rieks, Braithwaite med flere kom igennem et akademi, hvor der blev brugt væsentligt fære midler.

En klub som Silkeborg bruger cirka de samme midler som EfB på akademiet, og de har et væsentligt mindre opland, alligevel kommer der flere spillere igennem deres system.

Jeg er i bund og grund også tilhænger af at klubben skal have et godt akademi, men siden 2011 hvor man skruede op for akademiet, har man bare ikke udviklet ret mange gode spillere.

Du skriver at sidste efterår havde EfB intet mindre end 7-8 spillere til træning ved DBU. Er det godt for en klub, der vil leve af at udvikle spillere?
Ved sidste landsholdsudtagelse, så det således ud:
U21 Lungi, Anyembe
U19 Mortensen
U18 ingen
U17 ingen
U16 ingen.
https://t.co/8Hhf0QhQP3

Spændende ung spiller på vej fra den anden side af verden
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Det ser spændende ud, positivt at der samarbejdes med FCM på den måde.
Esbjerg og Stoke i hvert sit hjertekammer
Det er rigtigt at der var mange med på landsholdene i efteråret. Der var bl.a. 5 forskellige EfB spillere med på u18 landsholdet. Det var Tobias Stagaard, midtstopper, Marcus Hansen kant, Andreas Sejr Lausen Central midtbane, Mads Zaar kant og Patrick Tjørnelund højre back. Alle disse spillere er fra 2002

Jonas Mortensen fra 2001 var anfører på årgangen u19

Men det er også rigtig at derMangler DBU spillere I EfB på årgangene under. Jeg ved dog at der er flere rigtig spændende spillere på vej.
Hvis der skulle ske en større omvæltning i klubben, burde vi ikke have set det nu?

Ingen ny sportsdirektør, en ny træner, som jeg må indrømme ikke er super begejstret for, ingen ny sponsor/køber? Skal vi virkelig spille 1. division i mere end 1 sæson, før der sker noget?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Lydik
Ingen ny sportsdirektør, en ny træner, som jeg må indrømme ikke er super begejstret for, ingen ny sponsor/køber? Skal vi virkelig spille 1. division i mere end 1 sæson, før der sker noget?

Desværre ser det ud til at alt fortsætter ved det gamle.

Jeg må indrømme, at motivationen til at komme og bakke op på stadion, for mit vedkommende, er meget lille, og bliver der heller ikke hentet nogle nye spillere ind, så bliver det godt nok sølle.

Jeg håber sådan på at der kommer en ny ejer, men jeg tror ikke rigtigt på det.
Jeg tror vi er rigtig mange, der stadig håber på en ny ejer/storsponsor her i sommer, ikke så meget fordi det kunne være rart og dejligt, men nok så meget fordi det simpelthen er en nødvendighed for at komme ud af det dødvande klubben nu en gang til befinder sig i.
At vi i så stor en by, og med et kæmpe opland og topfaciliteter, alligevel ikke gennem årene rent sportsligt har formået at positionere os som et fast top 6 hold i SL år efter år, er ikke kun et spørgsmål om manglende kvalitets spillere fra akademiet, men nok så meget mangel på planer, utallige fejlindkøb, stort pengeforbrug og elendig overordnet ledelse.
Hører dog stadig rygter om, at der fortsat skulle være en interesseret
"køber", som der løbede er kontakt til, men lad os nu se.
Det ville være godt for både klubben, byen og ikke at forglemme vi fans, selv om mængden af disse efterhånden vel er skrumpet gevaldigt ind.
Så blev det semi officielt med vores nye mand fra NZ
Bliver spændende at følge. Håber snart der sker noget indkøb omkring førsteholdet. https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/proevetraenede-hos-fc-midtjylland-efb-snupper-16-aarigt-talent

Jeg var så letsindig at investere i et sæsonkort igen fra i år, så må vi se om det bliver pengene værd.
Har netop hørt en samtale med FCMs anfører dagen før de skal have deres velfortjente medaljer , hvor han giver udtryk for årsagen til deres succes og pointerer at det ikke er så meget en bestemt spillestil der har været afgørende gennem de mange år han har været der , men derimod det mentale arbejde, hvor hver dags træning er en " kamp om liv og død " , hvor han hævder at der bliver trænet i et højere intensitet end andre steder i landet. Her nævner han Jacob Poulsen som f.eks der til træning virkelig fik sagt ting og sager til kammeraterne til holdets bedste .- Den kultur er hårdt i starten for nye spillere , men betyder at man kommer til holde rigtig meget af klubben uanset om man spiller hver gang eller ej - en vinderkultur på højt niveau .
Jeg tænker forsat på, hvor god det kunne være for EfBs udvikling at få Jacob tilbage som ass.træner m.m.
Måske EFB skulle kigge lidt i retning af David Boysen som ny angriber, efter hans lidt forfejlede israelske eventyr. Han åbner selv op for, at også 1.div. måske kunne være relevant for at få tingene på skinner igen. På toppen er han jo en fantastisk spiller, og jeg ville elske at se ham på vor "plæne" terrorisere flere af de lidt tunge forsvar i divisionen. Kom ud af skyttegraven Nagel. EFB har jo også tidligere været meget int. i ham.
Annonce