Snak

Mere indhold efter annoncen
Nogle observationer ovenpå pokalkampen.
Yakovenko skal en tur på bænken til næste kamp, Bjarnason bød ind med så meget mere.

Dalügge er virkelig spændende og kommer ind med virkelig meget energi. Soiri får længere til spilletid.

Ankersen er fortsat den profil vi alle håbede på.

Antwi er virkelig god, både defensivt og offensivt bringer han så meget. Nagel skal sætte alle sejl på at få hans underskrift.

Kikkenborg er ikke umiddelbart bedre end Højbjerg, men han er også yngre.

For meget af spillet skal skabes på kanterne. Vi kan ikke rigtig skabe noget i midten. Det behøver ikke være skidt, men det kan være forudsigeligt og ender ofte i tamme indlæg.
EfB 1924
@Wuhaa

Kunne næsten ikke være mere enig.

Synes Clinton Antwi er tæt på at være bedste igen i dag.
Hvordan gjorde de 2 nye det ? Strunck og Køhler
Skøn sejr i aftes!

Til tider løb SiF om hjørner med vores midtbane, men vi holdt dem fra Chancer.

Bjarnason så god og skarp ud, bedre end Yury, men han udtaler selv, at han endnu ikke er klar til 90 minutter, så han vil indtil videre være 2. valg. Men det kommer. Tror han bliver god.

Zean Dalügge er godt nok overraskende god. I aftes startede han på venstre kant, og spillede hele kampen. Han er teknisk god, stærk og har et godt blik for spillet. 17 år, men et kæmpe potientiale - ham kommer vi til at se meget mere til.

Ankersen var god - han er den bedste spiller i 1. division :)

Bækgaard er rigtig solid på den defensive midtbane - hvem ville have ventet, at han ville bide sig fast i startopstillingen og blive fast mand?

Anyembe må have en dårlig smag i munden. Jonas Mortensen kom ind på hans plads, og gjorde det defensivt klart bedre. Anyembe er pt simpelthen for dårlig defensivt til at starte inde.

Og de nye?

Strunck fik en forfærdelig start. Fejlafleveringer der var tæt på at koste mål, og han virkede som bambi på glatis, men han blev bedre som tiden gik. Men ikke noget specielt godt indtryk.

Køhlert så man ikke så meget ti, men lavede ikke de store fejl.

Olafur virker til at få godt styr på holdet, som bliver bedre og bedre! Nu er der 10 dages pause, og derefter møder vi Kolding og Hvidovre - det SKAL være 6 point. Det ser lovende ud. Og forhåbentligt er Egelund snart klar igen, så har vi en ret fornuftig og bred trup.



Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Dejligt at vores egne nye er ved at bide sig fast - unge spillere skal have lang snor for at udvikle sig - kan også huske at Braithwaite, Kian Hansen, Jonas Knudsen og Rieks have nogle lange tilløb inden de for alvor fik vist sig frem.

Man er nødt til at være tålmodig med de unge - det har Esbjerg ikke været så gode til på det seneste.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tror tålmodigheden vil være meget lang, så længe vi blot vinder kampene.
Dejlig kamp i går, Silkeborg viste besnærende kombinationsspil og var gode angrebs-
mæssigt, men heldigvis lidt svagere i forsvaret. Synes vi gjorde det rimelig godt, og var gode til at udnytte chancerne.
Man er nødt til at være tålmodig med de unge - det har Esbjerg ikke været så gode til på det seneste.


Tror tålmodigheden vil være meget lang, så længe vi blot vinder kampene.


Her har vi problemstilling. Skal klubben udvikle talenter, så er vi som fans nødt til at være indstillet på, at det kan koste point.

Vil vi se en ny Braithwaite, Jonas Knudsen, Dreyer m.fl. så er vi nødt til, at have tålmodighed med spillerne og holdet generelt. Ellers ser vi kun talenterne få spilletid de gange vi rykker ned.

Som fans er vi med til at presse EfB til at gå på kompromis med strategien og indtil videre har det betydet et utal af lejespillere, spildte millioner og nedrykninger.

I øvrigt vil jeg foreslå, at i allesammen giver den nye video fra EfB et kig. I videoen giver Lars Vind nogle ord på, hvad han tænker ift. Akademiet.
https://youtu.be/t7mH6HShfHw
EfB 1924
Nu skal tålmodigheden heller ikke betyde, at man rykker ud af superligaen hver eneste gang man ikke har en gylden årgang.

Jeg kan undvære trofæer og medaljer i enkelte sæsoner, når der ikke lige er en gylden årgang, men jeg vil helst ikke undvære superligabold i Esbjerg. Så svært bør det heller ikke være, at finde en balance imellem talenterne og lejesvende.

Det er dog forkert at sige, at man ikke har været tålmodig med talenterne, og at man ikke har givet dem chancen. Vores nuværende situation er jo resultat af, at de talenter man havde nok af, var for dårlige, og dem vi havde for lidt af har vi enten solgt, eller slet ikke formået at holde fast i. Vi har eksempelvis aldrig hentet en højreback til at løse vore back problem, eftersom vi har Anyembe, Mortensen og Brinch der kan dække den plads. Men hvor længe skal vi have tålmodighed med, at der stadig ikke blevet en ordentlig back ud af nogen af dem (Mortensen skal have lidt længere snor). Eller Højbjerg, hvor lang snor har han tilbage? Hvor meget tålmodighed skal man have med en målmand, som er fyldt 25 år, og stadig ikke har lagt børnefejlene på hylden?

I de sidste mange sæsoner, har der været flere faste startere, som har deres opvækst i enten EfB eller en samarbejdsklubberne. Men eksempelvis MK mangler stadig at slå sig fast på holdet, selvom han har fået utallige chancer til det og en overgang var det klare første valg på kanten, men har aldrig kunne lægge mere til sit spil. Og sådan kan man blive ved. De talenter der ikke lige er i Dreyer og Lungi klassen, har simpelthen været for dårlige.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
https://beta.bold.dk/fodbold/nyheder/jesper-lange-droemmer-om-stor-traenerkarriere

Jeg normal meget imod, at et forhold til klubben skal være det samme, som en ansættelse.

Dig synes jeg, ikke det kan gå for langsomt med at give Lange en fuldtidsstilling.

Ligenu leder klubben efter dens identitet, og lige netop Jesper Lange besidder rigtig meget af den identitet, som byen identificere Esbjerg med. Tror han vil kunne have en god effekt på både førstehold og ungdomshold, specielt ift. mentalitet.
Jeg tror faktisk Jesper lange er assistent træner på u 15 holdet i EfB
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Annonce