Snak

Mere indhold efter annoncen
Great999: Alt hvad du har skrevet har været holdt i så generelle og ligegyldige vendinger, at ligegyldigt hvad der kommer (hvis der altså kommer noget), vil kunne få dig til at udbryde: "Se selv jeg vidste det hele"

Nej, de folk der virkelig ved noget, de er naturligvis blevet bedt om at holde kæft, for ikke at ødelægge en eventuel aftale.


Hvilket i øvrigt burde få dig til at spekulere på, hvorfor jeg ikke siger noget.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Mig bekendt har vi ingen venstre back på kontrakt udover Conboy


Han er formentlig rykket i centerforsvaret for at blive der. Evt kan han vikariere hvis Antwi må sidde over. Tilbage står, som jeg skrev tidligere, at Venstre back og venstre midt spilles af de måske 2 første på holdkortet, Antwi og Ankersen. At hente Kurzawa vil derfor være fråds og en luksus vi ikke kan tillade os. At Antwi så formentlig skal videre til sommer er en anden snak. Her og nu handler det om oprykning...
Sikker på det er MG Pacific.
Lur mig om ikke det er Nillers Pølsevogn - og jeg sagde det før Great999 ...
1961, 1962, 1963, 1965, 1979 5 DM-titler i min tid - og oplever gerne en mere
Rasende Boldklub Esbjerg

I hørte det her først ;-)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
men vil gerne sige at jeg er glad for at vi sagde nej til SE investoren , i forhold til det vi er endt med, meget glad


Kan du ikke lige dokumentere, at EfB har sagt nej til Platek?
Oliphant: Antwi er ikke på kontrakt, han er blot lejet ind til sommer, og skal tilbage til FCN. Og at bruge Ankersen som venstre back ville være rigtig spild af offensive kræfter.
Eneste afløser vi reelt har på venstre back, ud over Conboy, er Brinch. Og læige netop venstre siden er ikke ellers driftsikre Brinchs stærkeste side.

Så at hente en Kursava, som kan spille mange pladser på et meget højt niveau, giver god mening. Og han har jo en spidskompetence, som vi fuldstændig mangler på holdet: Han kan sparke frispark!

Jeg håber de vil strække sig langt for at få ham tilknyttet.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Med tilværelsen af penge kan man jo håbe at Antwi, Strunck og Kurzawa tilknyttes

Kurzawa er gratis nu og de andre to er til sommer.

Jeg syntes ikke det er fråde at have to stærke spillere til en position når vi igen er i superligaen. Slet ikke når den ene kan spille andre positioner også.
EfB 1924
Uden på nogen måde at være skadefro, så er det godt nok belejligt set med Esbjerg øjne at Silkeborg melder Mattson ude i en måned, bl.a. i kampen mod Esbjerg, han er kampafgørende for dem.
Nu har jeg over tid herinde og i flere artikler læst en masse om hvor ringe ledelsen er i klubben. At man håber direktionen fyres ved overtagelse osv.

Jeg synes faktisk alt den her snak om ledelsen i EfB er noget unuanceret. Ville klæde folk lidt faktisk at anerkende at Brian Knudsen tiltrådte EfB i 2017 hvor man havde et underskud på over 24 millioner og negativ egenkapital. I 2019 var det så vendt til lille overskud og en egenkapital der stod i plus.
Der er heller ikke nogen der ved bedømmelse af fx spiller køb faktisk lige tænker på at klubben økonomisk lå i ruiner de sidste år, efter at den tidligere ledelse. På trods af det vandt man bronze for første gang i 15 år. Så rykkede man ned og det skal selvfølgelig kritiseres.

Har der været idiotiske træner ansættelser og fyringer i EfB, ja.
Har der været taget nogle dumme valg på transfer siden, ja.
Men man bør stadig tage højde for, at de nuværende lider under fejl begået i den tidligere administration.

Man har det med kun at skele til de dårlige ting og ikke anerkende de faktisk gode ting der er bidraget med. Når man fx bedømmer Nagel så har man rigtig travlt med at skrive hvor ringe indkøb der er lavet, men ikke lige tage med i ligningen han var der da Kauko kom til, Conboy, Antwi og ikke mindst Ankersen. Ingen fattede det lykkedes at hente Ankersen ind. Alligevel så tales der mere om Viktor Tranberg som en ringe signing end der gør om Ankersen som en god signing.

Det virker altså til at man ikke altid lige kigger på det fulde billede når man sidder og råbe efter fyring af hele ledelsen.
Annonce