Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er jo utrolig spændende, at vi har fået tilknyttet nye investorer (fremover omtalt som PMG).
Det er ikke et kæmpe økonomisk løft de som udgangspunkt har bidraget med, men flere af os formoder, at det er deres viden og datasystem, som virkelig kommer til at gavne os.


Der er ikke udkommet meget om en ny strategi, men flere har talt om følgende fokuspunkter:
- Unge spillere på 5 års kontrakter
- Flere egne og danske talenter til klubben (herunder et fokus på de gode atleter og ikke de dyre tekniske spillere)
- Udøve presspil, som bl.a. skal underholde
- Balancere budgettet
- Vil gerne spille europæisk igen
- Der skal være en stærkere tilknytning til fansene og fansene skal underholdes


Jeg ved ikke, hvad deres strategi er for de andre klubber, men lad os for en stund formode, at flere af punkterne går igen for de andre klubber.

Jeg har derfor forsøgt at se, om jeg kan spotte en effekt hos Barnsley F.C. og OGC Nice.
De er først trådt ind i FC Thun, KV Oostende og AS Nancy i henholdsvis 2019, 2020 og 2021 og det er ikke rimeligt at forvente, at der er sket en sportslig effekt endnu.


De har tilgengæld været i Barnsley F.C. siden 2017 (3,5 sæsoner), ligesom de var 3 sæsoner i OGC Nice.


Det er derfor effekten i de to klubber, som jeg har forsøgt at afdække. Det har jeg gjort via klubbernes data på Transfermarkt spædet med noget google. Jeg vil påpege, at Transfermarkt har nogle mangler, så tag det hele med et gran salt.


PMG’s effekt på OGC Nice set over 3 sæsoner
Aldersgennemsnittet i startelveren holder sig stabilt lige under 25 år og da man må antage, at spillere i Ligue 1 også har fødselsdage, så virker de til at arbejde målrettet med at holde truppen omkring den alder.

Franske spillere i truppen falder en anelse fra 77 % til 74 %, hvilket reelt svarer til en enkel ekstra udlænding.

Kontraktlængden på spillerne i klubben er for 18/19 sæsonen gennemsnitligt på lidt over 5 år og tallet er lige under når vi taler om spillere der er 21 år eller yngre.

Jeg har ikke kunnet grave noget frem om budgetbalancen, arbejde med fans og hvorvidt Nice praktiserer presspil.

De deltog i Europa league i 16/17 sæsonen og Champions league kvalifikationen i 17/18
I de tre sæsoner PMG var med i Nice har klubben fået en 3., 7. og 8. plads. Det er derfor ikke helt muligt at sige, at de har haft en positiv indvirkning på placeringen i tabellen, men mange faktorer kan spille ind her.



PMG´s effekt på Barnsley set over 3,5 sæsoner
Aldersgennemsnittet i startelveren spænder mellem 23-24 år, så også her ser det ud til, at man går efter, at holdet skal være ungt.
Engelske spillere i truppen falder en anelse fra 83 % til 71 %, men går vi ud fra at de ønsker britiske spillere og ikke nødvendigvis engelske, så går det fra 90 % til 75 %.

Kontraktlængden på spillerne er den nuværende sæson gennemsnitlig på 3,5 år og en anelse tættere på 4 år, hvis vi kun ser på spillere der er 21 år og yngre.

Jeg har ikke kunnet grave noget frem om budgetbalancen og hvorvidt Barnsley praktiserer presspil.

Fanarbejdet lyder til at være en prioritet i Barnsley. Spillere har under Corona ringet til alle sæsonkortholdere og talt med disse. Jeg har dog ikke kunnet opstøve meget mere end det.


Europæisk fodbold er ikke noget de kommer til at se i Barnsley foreløbigt. Som klub svinger de mellem League 1 og bunden af Championship. Denne sæson peger i en positiv retning for Barnsley, og de er i øjeblikket på 12. pladsen, men meget kan ske endnu. Der kan derfor endnu ikke ses et positivt resultat på tabellen set over de 3,5 sæsoner.


Konklusion
Vi ved ikke hvilken strategi de har udpeget for de andre klubber og den behøver ikke være ens med det vi har hørt ift. EfB, men vi kan i hvert fald se at:

- PMG virker til at være stålsatte på at arbejde med unge spillere, om end de ikke bryder nogle rekorder med gennemsnitsalderen i startelveren.

- PMG arbejder hovedsageligt med lange kontrakter til de unge spillere og erfaring med 5 års kontrakter fra deres tid i Nice.

- PMG har ikke fået indarbejdet flere nationale spillere, tværtimod er mængden af udlændinge i trupperne steget.

- PMG har ikke umiddelbart medført en positiv effekt på tabellen. Det er dog en ligning med mange ubekendte.




Det kunne være rigtig spændende at læse noget om, hvordan boldspillet har udviklet sig i Nice og Barnsley, så hvis nogen af jer kan gøre os klogere på det, så vil det være fedt.

Det kunne også være fedt at høre noget om, hvorvidt klubberne har udviklet sig ift. deres fan tiltag.
EfB 1924
"Not a fan but Barnsley are doing great atm. They have a really good strategy for hiring head coaches, they have a clear style of pressing football they want to play and continually hire coaches with the same style. This means that when their managers get poached (e.g. Struber hired by Red Bull) they already have a great shortlist of replacements and their style is effective straight away, they are now doing even better under Ismael. They are now a solid mid table club against the odds, and they have an incredibly young squad too, they mostly sign players aged around 20-22 years old

Although having said this I don´t know how much of this is due to the owners themselves or just the directors at Barnsley."



"Oostende is arguably the biggest surprise in the Belgian league this season.

80% of the squad are new and young players, their manager only worked at youth levels before. Everyone had them in the bottom 3, but right now they are playing for a spot in Europe"



Oostende spiller lige nu og er foran 2-0, manden der lavede begge mål har tidligere spillet i Nancy i Frankrig.
Og både Fc Thun og Nancy vandt igår

Oostende har også et par tidligere Barnsley spiller i form af Cameron McGeehan og Mamadou Thiam
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
@Semtex

Det lyder jo fint.

Fulgte faktisk også selv med i Oostendes kamp via livescore :)

Forhåbentigt går vi nye og spændende tider i møde!

Vil man ikke dokumentere sine udsagn, så er det holdning, ikke fakta... Medmindre man er paven eller EaF
En del tyder altså på, at de gerne vil ´flytte´ spillere til andre klubber i ´familien´.

Så vi skal nok være forberedt på, at der kan komme spillere fra de andre klubber på lejeophold i 6 eller 12 mdr. Omvendt kan nogle af ´vores´ nok også komme på lejeophold hos de andre, og nogle af vores kunne vel ende med at blive solgt permanent til de andre.

Har nogen af jer et bud på, hvordan vi rangerer i styrke med de andre?
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Værdi i følge Transfermarkt

Esbjerg - £6.10m
FC Thun - £7.20m
Nancy - £13.01m
Oostende - £15.93m
Barnsley - £19.49m


Jeg har ikke rigtig set nogen af klubberne spille, udover Esbjerg selvfølgelig, men jeg vil tro at vi ville kunne slå Thun og spille lige op med Nancy, Oostende og Barnsley er vi en del efter.
Rart at få EFB` forhåbentlig lyse fremtid på plads. Nu håber jeg vi kan tage første skridt i denne sæson med en oprykning.

Viborg har mistet sin cheftræner og Silkeborg sin anfører. Vi bør være styrket ikke mindst omkring, at der er kommet ro omkring det økonomiske.

De store revolutioner skal vi jo nok ikke vente den næste halvsæson men det bliver spændende at se om de nye ejere kan få gjort op med kulturen og selvforståelsen på Gl. Vardevej. Det kunne tyde på, at der kan indfinde sig en smule ydmyghed, hvilket absolut ikke er til nogen skade.

Jeg syntes til gengæld vi, fans og alle andre der vil vores klub og vores by det godt, igen skylder en kæmpe tak til Claus Sørensen Group og Blue Water Shipping plus de unavngivne der har skudt yderligere DKK 15,5 mio. ind i klubben. Da jeg hørte rygterne omkring en ny investor hørte jeg også at det var et krav fra deres side, at der kom lokale penge.

Så uden dette generøse bidrag - så havde vi været lige vidt.

Tak
Jeg synes som mange andre, at det er spændende med de nye ejere, og jeg kan især godt lide den synergieffekt det giver, at ejerne har flere klubber, samt at de har en bestemt filosofi, omkring hvordan klubberne skal køre.

Jeg tror, at det at de gerne vil satse på akademiet, samt at de har en databaseret tilgang, er noget der kan give EfB et kæmpe boost, for jeg er overbevist om, at på netop de områder, kan EfB forbedres meget.

Der er også flere af de ting som Poul Conway har udtalt, som jeg synes lyder fornuftigt. Først og fremmest, så lyder det til at de er meget inspireret af Red Bull koncernens tilgang til fodbold. Dernæst er det godt at høre, at når de skulle tage en beslutning om hvilke klubber de skulle købe, så ville de ikke have veldrevne klubber, for de kan jo ikke udvikles meget mere. I stedet ser de efter klubber, som har en solid base, men hvor der sagtens kan bygges mere på. Her passer EfB perfekt ind med et godt opland og et lækkert stadion.

Udfordringen bliver nu, at få EfB til at nå sit naturlige leje, og forventer folk, at EfB fremover kommer til at spille med om medaljer hvert år, så tror jeg man bliver skuffet. Der er jo ikke tale om en sugar dad.

Ser man på indtægter (uden transfers) så har EfB de sidste 10 år hele tiden lagt omkring top 6-8 stykker i Danmark, og det er efter min mening der man også hører til sportsligt. Det er sådan, at de kloge i fodbold siger, at klubens økonomi er afgørende for hvor klubben grundlæggende bør befinde sig sportsligt. De klubber der så har dygtige, nytænkende og innovative ledere, kan opleve at de ligger højere i tabellen end økonomien retfærdiggør, mens andre klubber vil opleve at de ligger lavere end økonomien retfærdiggør.

Jeg håber at de nye ejere, kan lykkedes med at få EfB fast i top 8, samtidig med at holdet spiller noget ordentligt fodbold.
2 Basser af Finnbogason på 5 min
Vestjyde, der er håbløst forelsket i EfB og Arsenal
Jeg syntes til gengæld vi, fans og alle andre der vil vores klub og vores by det godt, igen skylder en kæmpe tak til Claus Sørensen Group og Blue Water Shipping plus de unavngivne der har skudt yderligere DKK 15,5 mio. ind i klubben.


Hørt! Flottere kan man vist ikke afvikle et engagement i en fodboldklub.
Annonce