Der er noget der tyder på, at Lasha Parunashvili trives godt under Hyballa - han har fået godt med spilletid, og har gjort det godt. Lidt overraskende, men han ser ud til at have genfundet formen og lysten. I bronzesæsonen var han en af superligaens bedste midtbanespillere - det må han gerne finde frem igen!
Der må snart blive skudt nogle spillere afsted - der er ca 30 spillere i truppen, det er vel 5-6 for mange. Og der tales om endnu flere på vej ind?
Enig. Det er egentlig logisk nok at Lasha trives i det aggressive hurtige tekniske spil. Han har jo alle dage været en spiller det har givet sig fuldt ud. Jeg tænkte den anden dag på om Jesper Lange havde været, om muligt, en endnu større stjerne under det nuværende system. Men mht til Lasha så er det bare spørgsmålet hvor ledelsen ligger linjen. Vil man give chancen til at evt ny ung spiller der er 10% dårlige end Lasha for så at være dårligere stillet mht oprykning. Man er jo nok villig til at gå på kompromis da det jo er stilen at have yngre spillere, men i hvor høj grad. Og det gælder jo hele vejen rundt. Så gad vide om man ikke kigger på en central midt. Historien er lidt anderledes med Ankersen da han jo klart er vores bedste spiller. Spørgsmål er så hvor meget bedre han egentlig er i det her system, da man må formode at yngre spiller kan løbe mere. Det er måske en forkert antagelse, men han er i hvert fald ikke flere penge værd, potentielt.
For at læse lidt mellem linjerne så kan Holtens valg af nummer 24 have noget at gøre med at Bjarnason vælger at blive og tage kampen op/ingen vil have ham, mens klubben finder det for dyrt at ophæve kontrakten. Det samme med Yakovenko og måske Kasper Pedersen.