Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg savner information, før jeg kan have en holdning til det her.

Er Hyballa typen der kører psykisk terror, så er det ud af vagten. Det er ikke en fair tilgang når man har med unge mennesker at gøre (eller generelt på en arbejdsplads).

Er der tale om spillere, som ikke er tilfredse med den hårde arbejdsbyrde, så er det bare ærgerligt, men det er en del af gamet.


Jeg kan godt frygte, det er det første. Han lyder som en, der kører sine spillere hårdt. Det indtryk fik jeg i hvert fald til præsentationen.


En løsning kan være, at irettesætte Hyballa. Så må han sige undskyld til de berørte og så kan de starte på en frisk. Det burde de alle være voksne nok til.


Helt enig i stort set alt du skriver. Dog er jeg ikke sikker på at man kan rette op på en person der har de tendenser (psykist terror/nedladende tale/latterliggørelse). Jeg har i hvert fald svært ved at se hvordan sådan en adfærd kan bringe noget som helst positivt til en trup og hvordan tilliden kan genopbygges hvis det har været tilfældet.

Lad os krydse fingre for at der kun er tale utilfredshed med arbejdsbyrden, omend jeg desværre finder det usandsynligt.
Esbjerg fB
SemTex
Er det ikke bare at kaste en drug test i hovedet på Hyballa? Så bliver han automatisk fyret, når han har coke i blodet.


Hvad?

Hvis det blot var arbejdsbyrden, så var spillerforeningen næppe med på vognen.. Der stikker jo nok mere under her..
når spillerforeningen er inden over, så er det jo nok ikke fordi at han har nøjes med at råbe lidt højt af og til

uanset om man syntes at spillerne kan være nogle pyllerhoveder, så er fysik/psykisk afstraffelse forbudt i Danmark

det arbejdsmiljø der er tilbage, hvis han vælger at undskylde og love bod og bedring er jo ikke produktivt for hverken træner eller spillere - så for alles bedste må man håber at EfB er videre i træner jagten
Is it cold in his shadow?
@Womble

Der er bare en del rygter om, at Hyballa får lidt til næsen engang i mellem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
En kilde forklarer til avisen, at Hyballa har slået en af de unge spillere, at han niver spillerne, at han råber af dem, og at han sviner dem verbalt til.



https://ugeavisen.dk/esbjerg/artikel/efb-direkt%C3%B8r-om-tr%C3%A6nerballade-det-er-en-intern-sag
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Hmm rygterne siger at han har slået ?!?! En ung spiller
SemTex
Er det ikke bare at kaste en drug test i hovedet på Hyballa? Så bliver han automatisk fyret, når han har coke i blodet.


Hvad helvede er det for en hjernedød dum kommentar?

Hvis du har beviser for den slags, så bør du lægge dem frem. Hvis ikke, så bør du holde din kæft!


Straffeloven § 267

§ 267 Den, der fremsætter eller udbreder en udtalelse eller anden meddelelse eller foretager en handling, der er egnet til at krænke nogens ære, straffes for ærekrænkelse med bøde eller fængsel indtil 1 år, jf. dog §§ 268 og 269.


§ 268 Den straf, der er nævnt i § 267, kan stige til fængsel indtil 2 år, hvis
1) en alvorlig beskyldning er usand eller
2) en beskyldning er fremsat eller udbredt gennem indholdet af et massemedie, og beskyldningen er egnet til væsentligt at skade den forurettede.


Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
"En kilde forklarer til avisen, at Hyballa har slået en af de unge spillere"

Hmm, er det ikke vold, som så bør politi anmeldes?. Men uanset hvad, så bare endnu en lorte sag og dårlig omtale for EfB. Nu må vi så håbe, at Direktør Knudsen træder i karakter.
EfB.
Hmm, er det ikke vold, som så bør politi anmeldes?. Men uanset hvad, så bare endnu en lorte sag og dårlig omtale for EfB. Nu må vi så håbe, at Direktør Knudsen træder i karakter.


Det er vel i virkeligheden PMG, som skal træde i karakter? Tror ikke Knudsen har ret meget råderum hvad angår beslutninger taget af PMG.


Hvis alt det her er sandt, så er det fuldstændig sindsygt.
Den slags bør ikke have med mennesker at gøre.


Alt er stadig på rygte basis og jeg håber, at det hele kan klares med en irettesættelse af Hyballa, men hvis rygterne er sande, så er det nok en fyring.
EfB 1924
Annonce