Snak

Mere indhold efter annoncen
Mon ikke det så betyder, at u19 spillerne i 1. holds truppen bliver sendt ned igen, og de nye spillere går ind i 1. holds truppen i stedet for?
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Interessant tilgang, og vel også en fordel/ulempe ved at lande under en større ejerparaply. Barnsleys U-hold er ikke så højt rangeret, så dette udleje er vel også en mulighed for at give de bedre emner en smagsprøve på seniorbold under "samme" koncept. Det kan så være lidt ærgerlig for danske talenter, men omvendt giver det måske også lidt ekstra.
De havde jo forhånd sagt at de leje en håndfuld spillere fra Barnsley for at øge intensiteten. Jeg tror formålet er at leje dem i et halvt år for at de kan bane vejen frem for hvordan man spiller presspillet.
Kort og godt... Jeg syntes - for første gang - at PC viser sig som arrogant og bedrevidende og som om han han/de er de eneste som ved hvordan en fodboldklub skal drives.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Kort og godt... Jeg syntes - for første gang - at PC viser sig som arrogant og bedrevidende og som om han han/de er de eneste som ved hvordan en fodboldklub skal drives.


Kan du smide citaterne herind? Jeg er ret sikker på, at citater gerne må deles uden problemer.
Jeg har 3, der meget godt opsummere hele artiklen (den er fyldt af mange af de samme spørgsmål, spurgt på forskellige måder).

Om Jakob Ankersen, Yuri Yakovenko, Kevin Conboy og Zean Dalügge:

Det er simpelt. Som vi har sagt, da vi kom, skal vi spille med højt pres. Hver spiller skal arbejde i højt pres. Er der nogle, der ikke gør det, og som ikke forpligter sig til det, må vi arbejde med andre spillere. Fire spillere fra Barnsley kommer til og skal være her til januar. Vi skal bruge flere spillere, der dedikerer sig til højt pres.

Om hvorfor Hyballa ikke svarer på spørgsmål om de fire spillere:

Det behøver han ikke. Han behøver ikke holde et pressemøde om det.


Opfølgning om hvorfor Hyballa ikke stiller op til interview:

Hvor længe har du fulgt med i fodbold? Det her er sådan, vi arbejder. Typisk taler vores trænere med pressen én gang om ugen. De har travlt, de har ikke tid til at svare på det samme spørgsmål fem gange. Det er spild af tid, ligesom det her er spild af min tid.

Om at Esbjerg skulle være en åben og transparent klub...

Come on, jeg taler med dig klokken syv om morgenen. Du kan tegne et hvilket som helst billede, du vil. Du spreder løgne. Åben og transparent... I hvilke andre klubber kan du ringe til en fodbolddirektør klokken syv om morgenen? Du kommer med en fremstilling, som jeg ikke bryder mig om.
fish: Hvordan er pc arrogant her?
EfB som et stabilt tophold
Strunck har den bruneste tunge i byen.
Jeg kan ikke se han er arrogant på nogen måde, at han ikke vil finde sig i, at blive overfuset af en journalist klokken 7 om morgenen, er vist ikke hvad jeg vil kalde arrogant.

Og hvis man spørger næsvise spørgsmål, må man nok regne med, at få et næsvist svar.
Snefnuggene smelter i varmen, og gud hvor er det godt!!!
Annonce