Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad værre er, er at der åbenlyst er en intern informant, en stikker, der sladrer om interne forhold i klubben.
Uanset hvad vedkommende fortæller, så er det dybt illoyalt, og jeg håber de finder ud af hvem det er og smækker vedkommende ud af klubben så hurtigt at vedkommende går baglæns i 14 dage ...
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Det lyder rimelig vanvittigt, men vi må se om nogle uger. Måske han får 3-6 måneder til at implementere spillestilen og derefter skiftes ud. PMG kommer nok desværre ikke til at tabe ansigt i denne situation. Jeg siger desværre da jeg fornemmer at manden er psykopat. Der jo ingen normale mennesker der råber en ny spiller ind i hovedet efter få dage, og giver en sherif stjerne på en anden ny spiller. Hyggelig fætter ham Hyballa
Esbjerg fB
... Det er helt galt. Uanset kulturændring og manglende kendskab til den danske fodboldkultur, må det jo aldrig komme dertil. Det kan utvivlsom ikke bare være opdigtede historier. Jeg kan snildt forestille mig, at vores unge anfører som er blevet givet vinger i form af anførebindet snart kan komme i en alvorlig krydspres... hvem mon i grunden har valgt ham som anfører, PH el. PC?
Vedr. vores nye anfører , kan jeg berette at han altid i sine ungdosmår i Nordsjælland har være anfører på divers ungdomshold og en meget respekteret ung mand . Så derfor er det et naturlig valg som anfører i EfB , og at han så er blandt truppens bedste spillere gør valget mere selvfølgelig - intensiteten til træningen - som han forholder sig til - er han opdraget med i Farum - at metoderne er anderleds i den nordsjællandske klub ,end han NU møder, er en anden sag , som jeg tror hans gode menneskelige egenskaber nok skal klare at tackle.
Jeg synes det er svært at blive klog på. På den ene side, så er det jo vanvittigt hvad Hyballa skulle have sagt og gjort, men på den anden side, så er det også så vanvittigt, at jeg har svært ved at tro på at ledelse og trup i EfB ville kunne acceptere en sådan adfærd.

EfB lagde i dag billedet op fra træningen, hvor Hyballa ikke var til stede på grund af opgaver for ZDF. Her var der masser af smil og overskud fra spillernes side. Præcis den samme stemning rapporterer JV om i dag, hvor de også beretter om en stemning med smil og overskud. Det lyder jo ikke som en trup I opløsning.

EB skriver blandt andet:
Esbjerg har oplevet flere eksempler på, at spillerne har taget kontrollen og har fremprovokeret trænerfyringer.

Peter Hyballa blev ansat for at indføre en intens spillestil med genpres. Allerede inden første træningsdag havde enkelte spillere ytret, at den spillestil ikke passede til dem.

På sin første dag i klubben stillede Hyballa op foran truppen og konstaterede: ´I don´t want no snakes.´

Der var løst oversat ikke plads til spillere, der sneg sig rundt og spredte gift.

Så var tilliden mellem træner og trup på plads fra start

På dette punkt er der jo spillere der allerede har leveret big time. Jeg synes præcis som EfB boldtossen, at det er sørgeligt, at en eller flere spillere render rundt og sladre om interne forhold.

Denne del af artiklen fortæller jo også hvorfor det er så svært at komme ind i EfB og forsøge at ændre en kultur.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg synes det er svært at blive klog på. På den ene side, så er det jo vanvittigt hvad Hyballa skulle have sagt og gjort, men på den anden side, så er det også så vanvittigt, at jeg har svært ved at tro på at ledelse og trup i EfB ville kunne acceptere en sådan adfærd.

Men Womble, det har de jo netop heller ikke. Truppen er jo gået til spillerforeningen. Derudover ser det også ud til, at BK har fået mundkurv på.
Jeg er helt enig med dig - og I andre - i, at vi ikke skal have spillere som sætter dagsordenen og sørger for trænerfyringer. Men når vi nu kigger på J. Dahls og Olsens fyringer, som de skulle have været med til, så var det jo heller ikke godt. Så var det jo netop fordi de vil have noget mere og bedre træning bl.a.
Jeg var ellers mega positiv over de nye ejere. Men nu er jeg godt nok blevet lidt nervøs for, om det nu også er det rette. fx har de bare to dage efter at have sat klubbens to store profiler, JA og KC, ned på u-19 er de blevet fjernet fra hjemmesiden. Har de mon stjålet af kassen eller hvad?
JA vil som Lasha da sagtens kunne være med i det nye system.
Fish:
Man må håbe, at de involverede parter (læs: Hyballa, Ankersen, Conboy og sladrehanken) snart åbner munden og afmystificerer al denne virak.

Men umiddelbart er det ret synligt at Ankersen & Co har gjort modstand, og er blevet sat på plads. Fint. Kan de ikke lide lugten, kan de finde et andet bageri, hvis de kan finde nogen der vil både betale deres fyrstelige hyre og finde sig i deres primadonnamanerer.
Fodboldspillere er et priviligeret folkefærd, og at de må arbejde 30 timer i stedet for 16 ugentligt, støder naturligvis de små pus.
Hyballa er givet for hård, for kantet, for tysk, men overordnet er jeg helt enig i at stilen er vejen frem. En klar spillestil, fra ungdomsrækkerne og hele vejen til 1. Holdet. Og kun spillere der kan (læs: vil) bliver en del af det.

Om 3-4 år er vi top 5 i Danmark. Det er det klare mål.
Og i de andre ligaer har de altså langt hen ad vejen formået at opfylde deres mål med holdene.

Jeg tror på dem.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Hvis træneren slår, skal han ud. Hvis det ´kun´ er psykisk er en irettesættelse på sin plads, men formandens begrundelse som kulturforskelle som årsag. Retter han ikke ind dr det ud

Jeg synes ikke man kan læse, at formanden er arrogant . Jeg ser igen steder at han siger, at hans måde at lede på er den bedste.Han er irriteret over at journalisten ikke har gjordt sit forarbejde ordentligt og sat sig ind i hvad se plejer at gøre. Og at journalisten ikke mener klubben er transparent
EfB som et stabilt tophold
Mon ikke de 4 mand der er smidt ud af truppen, hænger nøje sammen med at man vil lukke munden på sladrehanken, som har en ekstra blads journalist i røret flere gange dagligt?
Ved at fjerne ham/dem fra truppen er de jo også udelukket fra at sladre om hvad der sker. For de er der jo ikke mere ...
En mulighed ....
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Fodbold entusiasten:
Hyballa har IKKE slået nogen. Ellers var han forlængst røget ud på røv og albuer.
Rigtige fans siger nej til pyro på stadion!
Annonce